Eko-Ranek | Radio Katowice

Eko-Ranek | Radio Katowice

Podcast dla dzieci poświęcony ekologii, ochronie środowiska i naukom przyrodniczym. Udział w niej biorą naukowcy, eksperci i popularyzatorzy nauki. Wspólnie z najmłodszymi słuchaczami zgłębiają tajniki przyrody i rozwiązują przyrodnicze zagadki. Wszystko to w ciekawych przyrodniczo miejscach, m.in. w ogrodach botanicznych,lasach, parkach krajobrazowych, jaskiniach, nad wodą, a nawet w skałach. Audycja jest dofinansowana z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Episodes

July 13, 2025 32 mins
Kontynuujemy spacer po jurajskim Rezerwacie Przyrody "Góra Chełm" w Gminie Łazy. Tym razem przemierzamy jego drugą część, a podczas spaceru poznamy zwierzęta, które spotkać można w tym ciekawym przyrodniczo miejscu, a także unikatowe gatunki roślin. Opowiedzą o nich przewodnicy jurajscy Katarzyna Piekielska i Piotr Klasiński z projektu "Jura z plecakiem".
Mark as Played
Gdzie położony jest Rezerwat Przyrody "Góra Chełm" i czym się wyróżnia? Jakie ciekawe gatunki roślin rosną na jego terenie i jakie zwierzęta można w nim spotkać?
Na te i inne pytania podczas spaceru odpowiedzą przewodnicy jurajscy Katarzyna Piekielska i Piotr Klasiński z projektu Jura z Plecakiem. 
Mark as Played
June 29, 2025 31 mins
W której części kwiatów produkowany jest nektar? W jaki sposób rozsiewają się nasiona? Jakie drzewo jest uznane na najpiękniejsze na świecie? Czym kwiaty wabią owady? Czym są byliny, a czym krzewy? Na te i inne pytania odpowiemy podczas spaceru po Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie. Naszym przewodnikiem  jest Sabina Cios, architekt krajobrazu.
Mark as Played
June 22, 2025 32 mins
Jak wygląda pszczela rodzina? Po co są pszczołom czułki, ile mają oczu, w jakich sytuacjach używają żądła i dlaczego je traci? Do czego pszczoły zbierają pyłek i jak przenoszą je do ula? Na te i inne pytania odpowie Maciej Kupczak przyrodnik z Centrum Edukacji Owady i Spółka z Bielska-Białej.
Mark as Played
June 15, 2025 32 mins
Kończymy spacer po Rezerwacie Przyrody "Parkowe" w Złotym Potoku. Wspólnie z przewodnikiem jurajskim  Piotrem Klasińskim z projektu Jura z Plecakiem odpowiadamy na pytania: W którym miejscu sowa ma uszy? Ile powiek mają ich oczy i dlaczego są wyłupiaste? Jak zbudowane są bobrze żeremia i jak to się dzieje, że ich zęby potrafią odrosnąć? Jakie inne zwierzęta mieszkają w rezerwacie?
Mark as Played
June 8, 2025 30 mins
Czym charakteryzują się sowy? Dlaczego ich uszy położone są asymetrycznie, czym się żywią, jakie budują gniazda i czym jest sowia wypluwka?
Na te i inne pytania odpowiemy podczas spaceru po Rezerwacie "Parkowe" w Złotym Potoku
Spacer poprowadzi przewodnik jurajski Piotr Klasiński z projektu Jura z Plecakiem.
Mark as Played
June 1, 2025 30 mins
Eko-Ranek "na żywo" z Parku Kościuszko w Katowicach, gdzie odbywa się Bieg dla Aniołów. Będziemy biegać pomiędzy parkową zielenią i o zieleni będziemy rozmawiać. Naszym gościem jest Sabina Cios ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego, która opowie o miejskiej zieleni, o tym co dają nam parki miejskie i kto je urządza.
Mark as Played
May 18, 2025 31 mins
Jakie gatunki sów spotkamy na Jurze i gdzie dokładnie? Czym charakteryzuje się czapla siwa i po czym ją poznać? Co symbolizuje  i dlaczego kojarzy się negatywnie? Jakie ciekawe gatunki chrząszczy występują na Jurze? Czy martwe drewno naprawdę jest martwe? Gdzie mieszkają kowaliki, skoro same nie budują gniazd i dziupli? Na te i inne pytania odpowiemy podczas spaceru po Rezerwacie "Parkowe" w Złotym Potoku. Spacer poprowadzą przewod...
Mark as Played
May 11, 2025 30 mins
Czym są szczepienia i dlaczego są takie ważne? Czym jest układ odpornościowy i w jaki sposób broni nas przed chorobami. Co to jest epidemia i na czym polega? Na te trudne pytania odpowiedzą nasi eksperci: Ewelina Sergiel- Błaszczyk, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Zawierciu oraz Jarosław Kleszczewski lekarz medycyny rodzinnej. Przenosimy się zatem do klasy 3b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie.
Mark as Played
May 4, 2025 33 mins
Z futra jakich owiec pozyskuje się wełnę? Skąd pochodzi lanolina i co wspólnego ma z potem, tłuszczem i owcami? Czym jest szczeć sukiennicza i przez kogo w dawnych czasach była zwykle zbierana? Skąd się biorą włókna jedwabiu i dlaczego jest to jedna z najdroższych tkanin na świecie? Czym kiedyś barwiono włókna i tkaniny?

Na te i inne pytania odpowie Sandra Kempa Ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego z Radzionkowa.
Mark as Played
April 27, 2025 31 mins
Czym są rośliny włókniste i co wspólnego mają z ubraniami, które nosimy? Kiedy pojawiły się pierwsze elementy odzieży? Jak i gdzie uprawiana jest bawełna i jak wyglądają jej kwiaty? Co powstaje z nasion bawełny, a co z gałązek? Z której części lnu powstają lniane włókna? Czym jest czochranie a czym roszenie lnu? Co wspólnego z lnem ma nazwa miesiąca październik? Na te i inne pytanie odpowiada Sandra Kempa z Ogrodu Botanicznego z Ra...
Mark as Played
April 13, 2025 30 mins
Dzisiaj zaprosimy Państwa na trzecią- ostatnią część spaceru po Rezerwacie Przyrody "Wielki Las" na Jurze. Naszymi przewodnikami są przyrodnicy: Katarzyna Piekielska i Piotr Klasiński z projektu Jura z Plecakiem. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania: po czym poznać styl chodu łosia i jakie zdolności mają jego racice? W której szczęce jeleń ma zęby? Na co chorują drzewa? Czym jest torfowisko i jak się tworzy? Czym  charakteryzuj...
Mark as Played
April 6, 2025 32 mins
W ubiegłym tygodniu ruszyliśmy do Rezerwatu Przyrody "Wielki Las" na Jurze. Po drodze jednak było tyle przyrodniczych ciekawostek,że naszej ekipie na miejsce dotrzeć się nie udało. Dziś podejmujemy kolejną próbę. Wiemy, że nasza Ekipa jest jeszcze na terenie Parku Krajobrazowego "Stawki", który graniczy z Wielkim Lasem.
Naszymi przewodnikami są przyrodnicy: Katarzyna Piekielska i Piotr Klasiński z projektu Jura z Plecakiem. Wspólnie...
Mark as Played
March 30, 2025 33 mins
Wyprawa do Rezerwatu Przyrody "Wielki Las" na Jurze.

Jak duży potrafi być orzeł bielik? Gdzie najczęściej spotkać go można na Jurze i skąd się wzięła jego nazwa? Na czym polega gospodarska leśna? Jak odróżnić sosnę od modrzewia? Czym są łęgi a czym olsy i jak je rozpoznać? Czym charakteryzuje się Wawrzynek Wilcze Łyko i dlaczego jest tak bardzo groźny dla ludzi? Czym jest specjacja sympatryczna i do czego służy płazom?

Na te i inne p...
Mark as Played
March 23, 2025 28 mins
Jak powstaje węgiel? Czym jest torf? Czym charakteryzuje się węgiel brunatny? Co wspólnego z węglem mają diamenty? Czym jest kaloryczność węgla i do czego jest wykorzystywany? Czy węgiel powstaje tylko pod ziemią i ile jest go w naszym organizmie? Na te i inne pytanie odpowiada Aleksandra Bednarek ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego z Radzionkowa.
Mark as Played
March 16, 2025 27 mins
Dlaczego św. Barbara została patronką górników i co wspólnego z tą postacią mają guzki na górniczym mundurze galowym? Z jakim zagrożeniami pod ziemią muszą liczyć się górnicy? Czym jest pył kamienny i w czym pomaga górkom? Jak głębokie są kopalnia? Czym są tąpnięcia oraz hałdy i jak powstają? Na te i inne pytanie odpowie Aleksandra Bednarek ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego z Radzionkowa.
Mark as Played
March 9, 2025 30 mins
Jak bobry budują żeremie i jakie inne zwierzęta z nich korzystają? Jak nazywa się miejsce, w którym dziki zażywają błotnych kąpieli? Czy dzik spotkany w lesie jest dla nas zagrożeniem? Jakim ptakiem jest kowalik i czym się wyróżnia? Kiedy żyły jelenie olbrzymie i czym się wyróżniały, poza masą ciała?
Na te i inne pytania odpowie Piotr Klasiński pasjonat przyrody, przewodnik jurajski, z którym przeniesiemy na lekcję przyrody do Muzeu...
Mark as Played
Ile chrząszczy mieszka na Jurze, czym się charakteryzują i gdzie najczęściej można je spotkać? Jak nazywa się poroże łosia i jaką część ciała nazywamy badylami? Kiedy zwierzęta zrzucają poroża i jak szybko pojawiają się nowe? Czy nietoperzy należy się bać?
Na te i inne pytania odpowie Piotr Klasiński pasjonat przyrody, przewodnik jurajski, z którym przeniesiemy na lekcję przyrody do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach.
Mark as Played
February 23, 2025 30 mins
Czy jelenie mają zęby w górnej i dolnej szczęce, czy tylko w jednej z nich? Jak przytwierdzone są ich poroża, kiedy je gubią i czy sprawia im to ból? Co ciekawego można wyczytać z odchodów dzikich zwierząt? Po czym poznać w jakim nastroju jest wilk? Czy borsuki są zwierzętami rodzinnymi? Czym jest kuźnia dzięcioła i w jaki sposób chrząszcze ostrzegają drapieżniki chroniąc się przed śmiercią?
Mark as Played
February 16, 2025 32 mins
Ile kosztują usługi jakie świadczą nam drzewa? Czy drzewa zasypiają na zimę? Jak zbudowany jest ich pień i czy pni może być więcej ma jednym drzewie? Co ciekawego można wyczytać z przekroju pnia? Kiedy na gałęziach wyrastają pąki?

Na te i inne pytania odpowie Sabina Cios ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego z Radzionkowa.
Mark as Played

Popular Podcasts

    Does hearing about a true crime case always leave you scouring the internet for the truth behind the story? Dive into your next mystery with Crime Junkie. Every Monday, join your host Ashley Flowers as she unravels all the details of infamous and underreported true crime cases with her best friend Brit Prawat. From cold cases to missing persons and heroes in our community who seek justice, Crime Junkie is your destination for theories and stories you won’t hear anywhere else. Whether you're a seasoned true crime enthusiast or new to the genre, you'll find yourself on the edge of your seat awaiting a new episode every Monday. If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people. Follow to join a community of Crime Junkies! Crime Junkie is presented by audiochuck Media Company.

    24/7 News: The Latest

    The latest news in 4 minutes updated every hour, every day.

    Stuff You Should Know

    If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks, then look no further. Josh and Chuck have you covered.

    The Bobby Bones Show

    Listen to 'The Bobby Bones Show' by downloading the daily full replay.

    Latino USA

    Latino USA is the longest-running news and culture radio program in the U.S. centering Latino stories, hosted by Pulitzer Prize winning journalist Maria Hinojosa Every week, the Peabody winning team brings you revealing, in-depth stories about what’s in the hearts and minds of Latinos and their impact on the world. Want to support our independent journalism? Join Futuro+ for exclusive episodes, sneak peaks and behind-the-scenes chisme on Latino USA and all our podcasts. www.futuromediagroup.org/joinplus

Advertise With Us
Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

Connect

© 2025 iHeartMedia, Inc.