Radio Katowice na Fali

Radio Katowice na Fali

Przez całe wakacje będziemy podróżować szlakiem Historii Radia Katowice oraz odwiedzać najciekawsze miejsca województwa śląskiego. Będziemy wspominać, ale też zwiedzać.

Episodes

September 2, 2022 8 min
To już nasza ostatnia tego lata wędrówka po regionie śladem radiowych wspomnień z okazji naszego 95-lecia.

Wybierzemy się do Bielska, aby sprawdzić, co ma wspólnego jazz z zadymką i gdzie warto zajrzeć, jeśli będziemy w tamtych okolicach?

W tę podróż w dźwiękowej oprawie Jacka Kurkowskiego zabierze nas Agnieszka Strzemińska.
Mark as Played
Tego lata przemierzamy nasz region szukając — z okazji naszych 95.urodzin, które świętujemy w tym roku — miejsc związanych z historią Radia Katowice. Nasze wędrówki powoli dobiegają końca, ale przed nami jeszcze dwie wyprawy.

Tym razem wybierzemy się do Bytomia, aby sprawdzić, co łączy Radio Katowice z Opera Śląską i jaki atrakcje turystyczne można znaleźć w mieście.

Wędrujemy razem z Agnieszką Strzemińską w dźwiękowej oprawie Jacka ...
Mark as Played
W ramach wakacyjnych wojaży zapraszamy dziś do Wodzisławia Śląskiego. Będzie to okazja, aby posłuchać o najstarszym słowiańskim grodzie na tamtych ziemiach, ale nie zabraknie także wątku historycznego, dotyczącego Radia Katowice.

Co takiego pojawiło się na naszej antenie już w 1954 roku? Na tę radiową wyprawę zaprasza Wojciech Kocjan. Audycję uatrakcyjnił dźwiękowo Jacek Kurkowski.
Mark as Played
Z mikrofonem Radia Katowice udajemy się do Czerwionki-Leszczyn a w trakcie tej podróży nie zabraknie nie tylko pięknej muzyki, ale i zgrabnej poezji. Odwiedzimy także piękne, zabytkowe osiedle robotniczych familoków. Na radiową wyprawę zaprasza Wojciech Kocjan, a audycję dźwiękowo zrealizował Jacek Kurkowski.
Mark as Played
August 26, 2022 8 min
Odkąd z głośników płyną fale Radia Katowice, tak Beskidy i góralska kultura są na nich obecne. W naszym studiu gościli znani górale a radio bywało w beskidzkich miejscowościach, m.in. w Wiśle, Brennej czy Górkach Wielkich. Jednym z reporterów, który zaglądał we wszystkie zakątki Beskidów jest Jarosław Krajewski.
Mark as Played
Częścią 95-letniej historii Radia Katowice jest Bielsko Biała. 27 lat temu ruszył program lokalny z redakcji w tym mieście. Przez kilka lat, nadawaliśmy stąd na częstotliwości 103 FM, kilka godzin rano i po południu. Po przerwie wróciliśmy z tzw. rozszczepem lokalnym. Od samego początku, naszym człowiekiem w Bielsku-Białej był Andrzej Ochodek, który postanowił podzielić się wspomnieniami z tamtego czasu, nieco z przymrużeniem oka.
Mark as Played
August 24, 2022 7 min
Tym razem podróżując w czasie i przestrzeni wybierzemy się do roku 1994 i niedużej beskidzkiej wsi. To kolejna miejscowość, która wpisała się w dziewięćdziesięciopięcioletnią historię Radia Katowice.
Mark as Played
Pora na wspomnienia muzyczne. Od 2016 roku Studio Koncertowe Polskiego Radia Katowice nosi imię Jerzego Haralda. Kim był ów Harald i co go łączy z Janem Lierszem, Stanisławem Ligoniem i Marią Koterbską? Odpowiedzi na te pytania, w radiowym archiwum i na ulicach Bielska-Białej szukała Marta Dobrowolska.
Mark as Played
W 95-letniej historii Radia Katowice nie brakuje wyjątkowych wydarzeń. Były niesamowite koncerty albo spotkania kulturalne z wybitnymi osobowościami. Mamy też na koncie rajdy motoryzacyjne, w tym jeden szczególny, prowadzący z Chorzowa "pod górę" aż do Ustronia. Tym śladem, w podróż sentymentalną, zabiera nas Marta Dobrowolska.
Mark as Played
August 19, 2022 6 min
95-lecie świętuje w tym roku Polskie Radio Katowice. 25 grudnia 1927 roku po raz pierwszy przed radiowym mikrofonem zasiadł patron naszej rozgłośni Stanisław Ligoń. Słynny Karlik z Kocyndra urodził się w Królewskiej Hucie czyli dzisiejszym Chorzowie. Śladów rodu Ligoniów i pięknych miejsc szukała z mikrofonem Agnieszka Loch.
Mark as Played
August 18, 2022 8 min
95 lat temu powstało Polskie Radio Katowice. Była to wówczas najsilniejsza i najnowocześniejsza rozgłośnia radiowa w kraju. Dzieje Radia oraz nieodłącznie z nimi związane dzieje miasta znajdziemy na nowej wystawie Muzeum Historii Katowic zatytułowanej "Rok 1922 z perspektywy Katowic - Wykorzystana szansa?"

Na wirtualny spacer reporterkę Radia Katowice, Agnieszkę Loch, zaprosili pracownicy muzeum Faustyna Noras i Marcin Iwan...
Mark as Played
August 16, 2022 7 min
95 lat temu, w roku powstania Polskiego Radia Katowice, pomiędzy Gliwicami a Katowicami rozpoczęła się prawdziwa wojna w eterze. Radiostacja gliwicka, która nadawała program po niemiecku rywalizowała z naszą polską rozgłośnią. W podróż w czasie reporterkę Radia Katowice Agnieszkę Loch zabrał historyk i kierownik Radiostacji, Oddziału Muzeum w Gliwicach, Zbigniew Gołasz.
Mark as Played
August 15, 2022 6 min
W kolejnym odcinku połączonych historii rozgłośni i północy województwa śląskiego opowiemy o kwestiach technicznych, dzięki którym słychać nas na częstotliwości 98.4 FM. Nadajnik, który przesyła sygnał do odbiorców na północy regionu a czasem też do Finlandii, znajduje się we wsi Klepaczka w gminie Wręczyca Wielka i ma wysokość 340 m. Z bliska postanowił mu się przyjrzeć Krzysztof Słabikowski.
Mark as Played
August 12, 2022 6 min
W 1914 roku patron Radia Katowice, Stanisław Ligoń, trafił do, oddalonych o prawie 90 kilometrów od Katowic, Truskolasów. Założył tam polską szkołę oraz dom ludowy. Jego obecność tak przyczyniła się do rozwoju edukacyjnego i kulturowego tamtejszej społeczności, że jego imię nadano szkole. W letniej podróży Radia Katowice po północy województwa śląskiego odwiedzamy Truskolasy i tamtejszą szkołę.
Mark as Played
August 10, 2022 6 min
1 marca 1993 roku słuchacze po raz pierwszy usłyszeli nadawany z Częstochowy program Nad Wartą Posłuchać Warto. Był i wciąż jest to program o ludziach z północy województwa śląskiego i dla ludzi z tego regionu. Pierwsze słowa do słuchaczy tego programu o piątej rano wygłosił Zdzisław Makles. Jak wtedy prowadziło się program i jakie ówcześnie narzędzia do pracy mieli radiowcy, opowiadają: Krzysztof Słabikowski i jego redakcyjni kole...
Mark as Played
August 9, 2022 6 min
W sierpniu 1991 roku na Jasnej Górze, podczas światowych dni młodzieży, pojawił się papież Jan Paweł II. Spotkać się z nim przyjechało z całego świata ponad milion sześćset tysięcy ludzi, którzy szczelnie wypełnili nie tylko jasnogórskie błonia, ale też częstochowskie Aleje Najświętszej Maryi Panny, dachy kamienic i wszystkie miejsca, z których choć częściowo było widać lub słuchać papieża Polaka. Przypomnimy te wydarzenia i odwied...
Mark as Played
August 8, 2022 5 min
95-letnia historia naszej rozgłośni związana jest także z północą obecnego województwa śląskiego. Odkrywanie historii zaczniemy od odwiedzin Jasnej Góry, gdzie Radio Katowice 18 czerwca 1933 roku prowadziło pierwszą transmisję. Był to koncert Jana Kiepury. Przy okazji wspomnienia tego wydarzenia powiemy też o życiu muzycznym klasztoru i organach, które się w nim znajdują.
Mark as Played
August 5, 2022 8 min
4 grudnia 1930 roku Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach wyemitowała kolejną ogólnopolską audycję – słuchowisko Gustawa Morcinka zrealizowane na podstawie tekstu "O tę świętą ziemeczkę" z 1929 roku. Wykonawcami byli aktorzy Teatru Polskiego w Katowicach. Jak brzmiało to w tamtych latach? Tego nie wiemy. Ale możemy dowiedzieć się czegoś więcej o przedwojennym radiu, literaturze i regionie.
Mark as Played
August 5, 2022 6 min
Czas na kolejne miejsce w regionie, które można nazwać niezwykłym, w którym Radio Katowice jest od lat, nie tylko przy głośnych okazjach. Odwiedzamy Żwirkowisko, czyli miejsce śmierci Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.
Mark as Played
August 3, 2022 6 min
W 1971 roku Polskie Radio Katowice wyemitowało pierwszą audycję z cyklu "U rodaków za Olzą" nagraną na Zaolziu w Czechosłowacji. Była to inicjatywa Stanisława Jareckiego, który nawiązał kontakty z Zarządem Głównym Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czechosłowacji i zdobył przychylność władz. W naszym radiowym archiwum zachowało się sporo taśm, które redaktor Jarecki przywoził z Zaolzia do Katowic. Ich śladem udał si...
Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

  Morbid

  It’s a lighthearted nightmare in here, weirdos! Morbid is a true crime, creepy history and all things spooky podcast hosted by an autopsy technician and a hairstylist. Join us for a heavy dose of research with a dash of comedy thrown in for flavor.

  The Dan Bongino Show

  He’s a former Secret Service Agent, former NYPD officer, and New York Times best-selling author. Join Dan Bongino each weekday as he tackles the hottest political issues, debunking both liberal and Republican establishment rhetoric.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2023 iHeartMedia, Inc.