All Episodes

August 26, 2021 37 min
Schyłek lata to bardzo specyficzny czas. Powrót do szkoły i koniec urlopowych wojaży, pierwsze
przebarwienia liści… Dla wielu osób koniec lata określają puste bocianie gniazda. Jeszcze na początku sierpnia oczy cieszył widok bocianich sejmików, kiedy to na podmokłej łące 15-20 boćków, młodych i starych, tegorocznych - uczących się latać pod czujnym okiem rodziców i kolegów - obraduje. Co wtedy omawiają? Trasę? Plan wycieczki? Po co właściwie bociany i inne ptaki, a także i niektóre ssaki, płazy, ryby czy nawet owady, migrują? I dokąd?
Mówi się, że ptaki “odlatują do ciepłych krajów”. Czy zawsze? I czy rzeczywiście ptaki lecą z północy na południe? Skąd ptaki wiedzą, że trzeba lecieć? Co im daje impuls do wylotu? Czy zdarza im się zgubić? Gdzie w Polsce najlepiej się obserwuje ptaki i jakie dane możemy pozyskać z loggerów i monitoringu? Co nam mogą powiedzieć obrączki?

Odpowiedzi na te pytania udziela Magda Stępińska, pracowniczka Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych i miłośniczka ornitologii, a także współadministratorka i założycielka profilu Lasów Państwowych na Facebooku.

Zobacz też:
Lasy Państwowe na Facebooku: https://www.facebook.com/LasyPanstwowe
Monitoring lotów (Stowarzyszenie Ptaki Silesiana) http://ptaki-silesiana.pl/28/monitoring-lotow-v20.html
Kompendium wiedzy o bocianach - http://www.bocianopedia.pl/bociany-i-bocki/bociani-rok-czyli-od-przylotu-do-sejmikow-i-dalekiej-podrozy/trasy-wedrowek-europa-afryka/169
Mapka lotów bocianów czarnych http://mapa.bocianimy.pl/

Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku -
zapraszamy do grupy Między Drzewami Podcast: https://www.facebook.com/groups/200577924563446

Nowe odcinki podcastu „Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych).
Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadzenie: Paulina Król, CILP
Gość: Magdalena Stępińska, CILP
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021
Share
Mark as Played

Advertise With Us

Popular Podcasts

Crime Junkie
The Daily

The Daily

This is what the news should sound like. The biggest stories of our time, told by the best journalists in the world. Hosted by Michael Barbaro. Twenty minutes a day, five days a week, ready by 6 a.m.

Dateline NBC

Dateline NBC

Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2021 iHeartMedia, Inc.

  • Help
  • Privacy Policy
  • Terms of Use
  • AdChoicesAd Choices