All Episodes

September 7, 2023 46 mins

Wáárom worden we bespioneerd via onze auto's? Wat is de daadwerkelijke impact de Digital Markets Act? En hoe willen Nederlandse nieuwssites niet de lasten, maar wel de lusten van generatieve AI?

    Digital Markets Act

    De Digital Markts Act bereikte deze week weer een mijlpaal. Als één van de techwetten uit Brussel waar we al jaren over spreken moet de DMA de ‘digitale marktmacht’ van de 6 grootste ‘gatekeepers’ opbreken: Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, allemaal uit de VS; en ByteDance, uit China. Det nieuws is dat die lijst nu officieel is - hoewel, nog niet alles is in kannen en kruiken, want er lopen nog onderzoeken naar Apple's iMessage en Microsofts Bing, Edge en advertentietak. En er zijn nog wat platforms uit gelobbyet, zoals Gmail, Outlook.com en ook Samsungs eigen webbrowser, waardoor Samsung helemaal geen gatekeeper is. Wat betekenen deze nieuwe Europese regels voor de techbedrijven in kwestie? En gaan ze zich er ook echt aan houden?

    Auto's zonder privacy

    Volgens Mozilla's project Privacy Not Included zijn veel moderne auto's datastofzuigers. Mozilla heeft in kaart gebracht hoe sommige van de populairste merken omgaan met de data van gebruikers, en ze doen het - in elk geval in Amerika - bijna allemaal slecht. Ze vergaren niet alleen info over waar en hoe je rijdt, maar ook je lijf en zelfs je seksuele activiteit. Auto's zitten tegenwoordig immers ook vol met sensoren, inclusief microfoons, camera's en gewichtsmeters - en je koppelt er zo je telefoon aan, helemaal een schat aan data, die ook nog eens worden verkocht.
     
    Nissan komt er bekaaid van af, volgens het privacybeleid althans Nieuwe Mercedessen hebben tegenwoordig TikTok geinstalleerd, dat moet je wellicht ook niet willen. Maar Tesla doet het ook echt bar slecht, ben, want dat gebruikt ook alles nog eens voor het trainen van AI-modellen. Mag dit allemaal zomaar?

    Nieuwsites willen geen AI helpen maar wel gebruiken

    Twee van de grootste uitgevers, DPG Media en het Mediahuis, willen niet meer dan techbedrijven zoals OpenAI en Google diens taalmodellen kunnen trainen op artikelen zoals die van AD en NRC. Daarmee volgen ze het voorbeeld van Amerikaanse en Britse nieuwsmedia zoals The new York Times, CNN, Reuters en The Guardian.

    Maar hoewel Mediahuis niet wil dat AI-taalmodellen worden getraind met diens content, maar heeft wél een sport-nieuwssite, Resport.nl, die nota bene gebruikmaakt van GPT-4. En NU.nl gebruikt AI nu openlijk voor het samenvatten van nieuwsartikelen. Wat moeten we daarvan denken?

    In BNR Nexus bediscussieert Ben van der Burg, geflankeerd door Joe van Burik (zoals ditmaal) of Daniël Mol, wekelijks het laatste en belangrijkste technieuws met een panel van de beste tech-experts. Deze week met tech-juriste Lisette Meij en cybersecurity-ondernemer Bert Hubert.

    (De afbeelding bij deze podcast werd gegenereerd door middel van AI-toepassing Midjourney.)

    Meer podcasts over tech? Luister dan naar BNR Digitaal, de Cryptocast, All in the Game, De Technoloog en de Tech Update.

    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    Mark as Played

    Advertise With Us

    Popular Podcasts

    Stuff You Should Know
    Dateline NBC

    Dateline NBC

    Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations. Follow now to get the latest episodes of Dateline NBC completely free, or subscribe to Dateline Premium for ad-free listening and exclusive bonus content: DatelinePremium.com

    The Bobby Bones Show

    The Bobby Bones Show

    Listen to 'The Bobby Bones Show' by downloading the daily full replay.

    Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

    Connect

    © 2025 iHeartMedia, Inc.