Atrask Lietuvą

Atrask Lietuvą

Pažinę Europą ir apkeliavę egzotiškus kraštus lietuviai ima atsigręžti į protėvių sukurtas vertybes ir jas naujai atranda. Po Lietuvą keliaukime kartu su laida „Atrask Lietuvą“ – šeštadieniais 15.05 val. per LRT RADIJĄ. Ved. Jolanta Jurkūnienė.

Episodes

March 18, 2023 53 min
Lankyti miestelius ir kaimus, tyrinėti, puoselėti kviečia architektūros istorikas dr. Žygimantas Buržinskas ir architektas Vytenis Jonas Sinkevičius. Akiplotyje – Varėnos ir Lazdijų rajonai.

Valkininkų miestelis – vienas ryškiausių medinės lietuvių liaudies architektūros urbanistikos kompleksų, įsikūręs Merkio, Šalčios ir Gelužos upių pakrantėse.

Vienos gatvės Čižiūnų kaime galima pasivaikščioti akmeniniu grindiniu tarp senų ąžuolų i...
Mark as Played
Vilkaviškio kraštas išaugino lietuvių tautos patriarchą Joną Basanavičių, Lietuvos himno autorių Vincą Kudirką. Vilkaviškio kraštas Lietuvai ir pasauliui pažėrė talentų žvaigžyną...

Laidoje dalyvauja istorikas Antanas Žilinskas. Su miestu supažindina Vilkaviškio turizmo ir informacijos centro direktorius Vitas Girdauskas, gidės Elena Savickienė ir Ona Maksvytienė, turizmo vadybininkė Alma Brazytė, kavinės savininkė Teisutė Čiapinski...
Mark as Played
Šyvio šokdinimas, Gražiškių miestelio sena tradicija, įrašyta į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Vitas Venclova iš Bambinių kaimo sudarė aprašą, kurį patikėjo kultūros centrui. Gražiškių miestelio seniūnė Ramutė Didvalienė pasakoja apie nuo neatmenamų laikų Gražiškiuose iš kartos į kartą perduodamą Šyvio šokdinimo tradiciją. Andrius Milinkevičius, etnologas iš Vilkaviškio r. Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muzie...
Mark as Played
Gal norite ekskursijos po LDK plytinę ir senoviškai išsidegti plytų? Kojomis ar rankomis suplakti molį? Dzūkijos miške su kalnų slidėmis nusileisti nuo įvairaus sudėtingumo trasų?

Tai tik menka dalis to, ką galima patirti Krūminių kaime Gintaro ir Tatjanos Kniežų sodyboje.

Nuotaika ir mintimis dalijasi Anastasija Rein su sūneliu Oskaru ir Laura Černiauskienė.

Ved. Jolanta Jurkūnienė
Mark as Played
Po pirmojo pasaulinio karo Lietuvoje steigiasi savarankiški teritoriniai-administraciniai dariniai, pasivadinę respublikomis.
Perlojos ir Joniškėlio respublikų fenomenas.

Istoriją primena Marija Lūžytė ir Viktoras Stanislovaitis.

Ved. Jolanta Jurkūnienė
Mark as Played
Lietuvos mažoji kultūros sostinė Kulautuva pasitinka naujais sumanymais. Buvęs tarpukario kurortas, neseniai atgavęs kurortinės teritorijos statusą, kviečia į renginius, pramogauti, sportuoti, gerti mineralinį vandenį ir kvėpuoti tyru pušų oru.

Kulautuvoje gyveno ir gyvena meniški žmonės. Apie juos pasakoja Kulautuvos pagrindinės mokyklos istorijos mokytojas, kraštotyrininkas, gidas Mykolas Fedaravičius ir kviečia į ekskursiją po mi...
Mark as Played
Kulautuva – 2023 m. Lietuvos mažoji kultūros sostinė.

Istorijos mokytojas, kraštotyrininkas Mykolas Fedaravičius kviečia pasivaikščioti po Kulautuvą ir pristato garsųjį tarpukario kurortą.

Kulautuvai atkurtas kurortinės teritorijos statusas. Kas lėmė tokį sprendimą? Kulautuvos seniūnė Dalia Šiušienė.

Kulautuvos pagrindinės mokyklos moksleivis Adomas Brazauskas į miestelį pritraukia svečių. Jaunasis diskgolfo sportininkas žaidžia, daly...
Mark as Played
Paminklo „Gedimino laiškas“ skulptorius Martynas Gaubas gyvena Birštone.

Zigmas Vileikis, Birštono džiazo muzikos festivalio įkūrėjas ir rengėjas, vadovauja Birštono kultūros centrui.


Nidą į Birštoną iškeitusi Rasa Norvilienė pradėjo vadovauti Birštono meno mokyklai ir žada naujų pokyčių.


Ką veikti žiemą Birštone? Mintimis dalijasi Birštono turizmo informacijos centro direktorė Rūta Kapačinskaitė.

Ved. Jolanta Jurkūnienė
Mark as Played
„Birštonuokimės, birštonuokimės,
Kolei jauni esame,
Nebebus laiko birštonuotis,
Kai visas kišenes iškratys kiti“
Moderninis XX a. pirmos pusės tinklaraštininko Juozo Tumo-Vaižganto eiliavimas stebina šmaikštumu.

Birštone sugyvena senos ir naujos tradicijos. Apie senąją Tulpės purvo gydyklą karališkajame kurorte pasakoja Inga Treigienė. Meditacinės biblioterapijos, gydančio skaitymo ar pagalbos balsų reikia ieškoti Birštono viešojoje bib...
Mark as Played
Pirmojo pasaulinio karo istorinis ir kultūrinis paveldas Zarasų krašte atrandamas iš naujo. Rytų Lietuvos pasienio miestas ribojasi su Latvija. Abiejuose pusėse miškuose, gyvenvietėse, pakelėse gausu Vokietijos kaizerinės kariuomenės paliktų bunkerių, keistų statinių, sudėtingos įtvirtinimų sistemos fragmentų. Zarasų krašte, kaip ir Latvijoje, buvo sukurta unikali fortifikacijos sistema. „Gyvybės ir mirties“ fronto linija kelerius ...
Mark as Played
Į Inturkę – istorijos ir legendų, į Kačergus – pas žirgus!

Tik Molėtų rajone, Inturkės apylinkėse, atgyja karalienės Bonos Sforzos legenda. Ką ji veikė šiose vietose? Ką, pasiklydusi tankiuose girios miškuose, žadėjo pastatyti?

Inturkė žiemą ir vasarą vilioja svečius ir randa ką pasiūlyti. Apie tai mintimis dalijasi Inturkės seniūnė Almutė Navickienė, bibliotekininkė Onutė Cesiulienė, Bendrystės centro vadovė Vaida Bacenskaitė.

Kačerg...
Mark as Played
„Visos problemos, apie kurias šiandien kalbame, susiveda į vieną dalyką: negerbiame žmogaus. Norėčiau visiems palinkėti mokytis ir stengtis reikšti pagarbą vienas kitam. Man atrodo, šito mūsų visuomenėje labai trūksta“, – linki prof. dr. Halina Kobeckaitė.

Senuosius metus palydėkime su viena mažiausių tautų pasaulyje – karaimais: Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininke Karina Firkavičiūte, verslininku Artūru Lavrinovičiumi su...
Mark as Played
„Pradėkime nuo savęs“, – visiems linki Kristaus Karaliaus merginų diakonių kongregacijos vienuolė sesuo Irena.

Kernavės ir Musninkų parapijų klebono kun. Mariaus Talučio atvirumas, empatija ir humoras – raktas į parapijiečių širdis ir ne tik... Belaukiant Šv. Kūčių vakaro, pokalbis su dvasininku ir vienuole neprailgs.

Ved. Jolanta Jurkūnienė
Mark as Played
Ramiai ir jaukiai laukti švenčių padės tradicinių šiaudinių sodų rišimas.

Apsilankykime Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje Vilkijoje, šiaudinių sodų karalystėje. Pokalbio prie stalo susėdo sodų rišėjos, muziejininkė Vida Sniečkuvienė ir asociacijos „Dangaus sodai“ vadovė Marija Liugienė.

Apie Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejaus įkūrimą, renginius ir edukacijas pasakoja muziejininkas Arūnas Sniečkus.

Ved. Jolan...
Mark as Played
Netoli Molėtų, Videniškių kaime, galima aplankyti unikalų kultūros paveldo objektą – Videniškių bažnyčios ir Augustinų vienuolyno ansamblį. Vienuolynas – Molėtų krašto muziejaus padalinys, kuriame gyva ne tik istorija, bet vyksta parodos ir kiti renginiai, edukacijos.

Ką mena Videniškių bažnyčios ir Augustinų vienuolyno sienos? Kokias edukacijas siūlo muziejininkai? Kokia Videniškių kaimo istorija?

Laidoje mintimis dalijasi Molėtų kr...
Mark as Played
Striukų kaime sodybą turi Gediminas Ališauskas. Ne tik duona gyvas ūkininkas. Senelio žemėje įkūrė unikalų akmenų parką, į kurį traukia ekskursijos iš Lietuvos ir užsienio.

Linkuva – dar vienas urbanistikos paminklas Pakruojo rajone. Linkuviai stengiasi, miestą garsina renginiais bei festivaliais.

Apsilankę Linkuvos kultūros centre susipažinsime su jaunimo muzikos grupe „Septima“ ir jos vadovu Kęstučiu Meiliūnų. Apie renginius ir kul...
Mark as Played
Pakruojo rajonas didžiuojasi miesteliais – urbanistikos paminklais. Šį kartą keliausime į Žeimelį, kuriame kelis šimtmečius sugyveno keturios konfesijos: katalikai, evangelikai-liuteronai, sentikiai ir žydai.
Žeimelį garsina fizikos ir chemijos pasaulyje žinomas mokslininkas Teodoras Grotusas, genijus, pralenkęs laiką.
Žeimelyje veikia ne tik Pakruojo krašto muziejus „Žiemgala“, bet ir senos technikos ir įvairių remonto įrankių.

Apie ...
Mark as Played
Jeigu norite pajausti seną kaimo dvasią, apsilankykite Grabijoluose – etnografiniame vienos gatvės kaime.

Abipus Neries. Su Grabijolų kaimu supažindina Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos Neries regioninio parko grupės Patarėja Audronė Žičkutė ir archeologas, VU prof. Aleksiejus Luchtanas.

Ved. Jolanta Jurkūnienė
Mark as Played
Kai norėsite pramogų ir rinksitės Elektrėnuose įsikūrusį vandens sporto ir pramogų uostą Wind Port, būtinai pravažiuosite Pastrėvį, kaimą, pro kurį veda vienintelis kelias į didžiausią Baltijos šalyse vandens batutų parką.

Ar daug žinoti apie šį kaimą, seniūnijos centrą? Gal teko užsukti ir pabendrauti su vietiniais?

Jei ne, siūlau susipažinti su Pastrėvio seniūnu Arūnu Kanapecku, kaimo istorijos puoselėtoja Laima Tidikiene, Pastrėvi...
Mark as Played
Alytus žalias miestas, kurį supa miškai ir parkai. Nemunas, piliakalniai, ežerėliai su paplūdimiais sudaro kurortinio miesto įspūdį.

Pasižvalgykime po Alytų su Alytaus turizmo informacijos centro direktore Lena Valentaite-Gudzinevičiene ir Alytaus miesto savivaldybės Apsaugos skyriaus vyriausiąja specialiste Ramune Zubre.

Susipažinkime su gatvės pastatų sienų menininku Pijumi Šematulskiu ir Kavos kultūros namų įkūrėjais, kavinės „Kav...
Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

  Morbid

  It’s a lighthearted nightmare in here, weirdos! Morbid is a true crime, creepy history and all things spooky podcast hosted by an autopsy technician and a hairstylist. Join us for a heavy dose of research with a dash of comedy thrown in for flavor.

  SmartLess

  New episodes come out every Monday for free, with 1-week early access when you join Amazon Music or 1-week early and ad-free for Wondery+ subscribers "SmartLess" with Jason Bateman, Sean Hayes, & Will Arnett is a podcast that connects and unites people from all walks of life to learn about shared experiences through thoughtful dialogue and organic hilarity. A nice surprise: in each episode of SmartLess, one of the hosts reveals his mystery guest to the other two. What ensues is a genuinely improvised and authentic conversation filled with laughter and newfound knowledge to feed the SmartLess mind.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2023 iHeartMedia, Inc.