על המשמעות

על המשמעות

הצטרפו לקבוצת הטלגרם שלנו https://t.me/alhamashmaut — הפודקאסט עוסק ברעיונות ובהוגים שמעצבים את פני החברה. 💰https://bit.ly/3O32cok💰💰 לביצוע מנוי בפרקים השונים אנחנו בוחנים את ההיקף הראוי של חירות הפרט, אחריות אישית ומעורבות אזרחית. --- ---הפודקאסט עוסק בנושאים רבים שעל סדר היום הישראלי בניהם: המסורת היהודית בחיים המודרניים, היהודים ושמרנות ליברלית, עתיד המשפחה המודרנית, עתיד מדינת הרווחה, ביטחון, לאומיות, מסורת וחופש, דת ומדינה, משבר אירופה המודרנית, הקפיטליזם הדמוקרטי, משילות, משפט ודמוקרטיה, אקטיביזם שיפוטי, המזרח התיכון, תרבות האיסלאם ועוד רשימת ההמלצות שנאמרו במהלך הפרקים - קריאה סרטים פודקאסטים וכו'https://docs.google.com/document/d/1mOoUK69TwMq1n7moVJP5BASgwuNq6xwBFXy3KQmQSn4/edit?usp=drivesdkמוזיקת הפתיח באדיבות - yairhochner@gmail.com יאיר הוכנר

Episodes

June 16, 2024 82 mins

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את הרב אברהם וסרמן, מחבר הספר "מסילה חדשה", לשיחה מעמיקה על נושא חינוך ילדים ביהדות לאורך הדורות. הרב וסרמן פותח בתיאור המצווה "ושננתם לבניך" וחובת ההורים לחנך את ילדיהם לתורה. הוא סוקר את ההיסטוריה של מערכת החינוך היהודית, החל מימי רבי יהושע בן גמלא ועד ימינו, תוך התמקדות בהשפעת הנאורות והתפתחות בתי הספר לצד תלמודי התורה המסורתיים.

הרב וסרמן מת...

Mark as Played

In this episode of the "On Meaning" podcast, host Tamir Dortal sits down with political commentator Steven Bonnell II, better known as Destiny, during his first visit to Israel. Destiny shares his initial surprise at the relative calmness in Tel Aviv, contrasting it with his expectations of a war zone. 

The conversation delves into the complexities of the Israeli-Palestinian conflict, with Destiny arguing against...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את חבר הכנסת רם בן ברק ממפלגת יש עתיד. בן ברק, בעל עבר עשיר במערכת הביטחון, מתייחס למצב הביטחוני המורכב בעזה וביהודה ושומרון, ובוחן את הקשר לאיום האיראני. 

הוא דן בהשלכות עסקת חילופי שבויים אפשרית, ובוחן את החלופות לשלטון חמאס. בן ברק מציע גישה אסטרטגית של בניית ברית אזורית חזקה כנגד איראן, תוך המשך לחימה ממוקדת בחמאס. 

בהמשך, הדיון מתמקד בסוגיית גיוס החרד...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את הרב עמי ברעם מנהל עמותת 'התקשרות', העוסק בחיבור בין דתיים לחילונים, ובפרט בזוגות מעורבים בהם אחד מבני הזוג חזר בתשובה או בשאלה. הרב ברעם משתף בסיפורו האישי כבעל תשובה, ומדגיש את החשיבות של יצירת חיבור ואמון מחדש בזוגיות, מעבר להסדרים פרקטיים.

 הוא מדבר על חוויית הבגידה הרגשית שחווה בן הזוג שלא עבר שינוי, ומציע שלושה שלבים לבניית זוגיות חדשה: ויתור על ה...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת רמת גן לשיחה מרתקת על מצבנו כיום, חצי שנה לאחר מבצע "חרבות ברזל". הרב שפירא טוען, באופן מפתיע, כי כבר השגנו ניצחון מוחלט במלחמה, ומסביר את עמדתו דרך בחינה של פרמטרים אובייקטיביים כמו יחס האבדות, התממשות (או אי-התממשות) של תחזיות קודרות, וההישגים הטכנולוגיים של ישראל.

השיחה נודדת לנושאים בוערים נוספים כמו דמוגרפיה, השינויים שח...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל וטל קופל מארחים את אריאל דנינו, ששהה במעצר מנהלי במשך מספר חודשים. דנינו מספר על הקמת חמל מודיעין אזרחי במהלך מלחמתחרבות ברזל, וחושף את תפקידה בהעברת מידע חיוני לצה"ל ולמתיישבים. הוא מתאר כיצד זיהו חלל בפעילות המודיעינית של המדינה, ופועלים למלא אותו. 

דנינו מספר על מעצרו בלילה, על ידי כוח גדול של שוטרים, ועל התנאים הקשים במעצר. הוא מתאר את החקירה הקצרה בה לא נמסרו ...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את הרב משה תורג'מן, עורך דין, רב, וקצין במילואים המשרת כרב המרכז הרפואי סורוקה, לשיחה נוקבת על גיוס חרדים. תורג'מן, פעיל בעמותת "עתיד ישראל" המקדמת גיוס חרדים, מציג גישה ייחודית לנושא, קורא ל"שותפות בזכות" במקום "שוויון בנטל", ומתאר את המורכבויות והאתגרים הכרוכים בגיוס חרדים.

הוא דן בפערים בהלכות צבאיות הנוגעות לשבת, מנתח את ...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את הרב אביעד גדות, מנכ"ל הארגונים 'חותם' ו'תורת לחימה', לשיחה נוקבת על נושא הקונספציה בצבא ההגנה לישראל.

הרב גדות טוען כי הקונספציה אינה רק תפיסה אסטרטגית צבאית שגויה, אלא בעיקר בעיה מוסרית עמוקה. לדבריו, צה"ל פועל ממקום של "הכלה" שמשמעה הימנעות מהתמודדות עם הרוע, הן כלפי חמאס והן כלפי אויבים אחרים.

גדות מביא דוגמאות...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מתראיין שוב לשאלות מהמאזינים. תפארת סולומון סדן אספה את השאלות וישבה עם תמיר לשיחה. דורטל, חוזר בתשובה, מסביר את השינוי שעבר, ומדגיש כי אינו רואה בדת כלי אינסטרומנטלי בלבד, אלא אמת ותשתית ערכית. הוא דן בהבדלים בין תפיסות עולם חילוניות ודתיות, ומציג את השקפתו לגבי חינוך ילדים, קולקטיביזם ואינדיבידואליזם, תפקיד מדינת הרווחה וחברה אזרחית.

תמיר מתייחס למצב הביטחוני בישראל, ...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את רם שמואלי, מנהל תיכון וחבר מרכזי בארגון "השומר החדש", שמטרתו שמירה על אדמות המדינה וחינוך הדור הבא. רם מספר על תפקידיו הקודמים בחיל האוויר ועל הדרך בה הגיע להיות חלק מ"השומר החדש". הוא מדגיש את חשיבות החינוך וההשפעה שלו על עיצוב העתיד, ומתאר את השילוב הייחודי בין פעילות בשטח ובלימוד תורה וערכים.


רם משתף בחוויותיו מניהול בית ספר התיכון אל...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את חבר הכנסת אלמוג כהן לשיחה על אירועי השביעי באוקטובר ועל מצב הביטחון בישראל. כהן, שלידיו הגיע מידע מסווג על פרשיית ריגול חמורה, מביע תסכול עמוק מחוסר המעש של המערכות הביטחוניות ומותח ביקורת נוקבת על התנהלות הצבא והשב"כ. הוא טוען שהמחדל חמור מזה של יום כיפור, ומתאר כיצד אזרחים נותרו חשופים ללא הגנה.

כהן מדגיש את חשיבות ההגנה האזרחית, מתאר את פעילותו במסגרת &q...

Mark as Played

פרק זה מכיל שני חלקים - את הראיון המסודר באולפן, ודיון מול קהל שנערך במסגרת מפגש מנויים של הפודקאסט

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את רועי הורנשטיין, במאי הסרט "קרב אוויר", לשיחה מרתקת על תהליך היצירה של הסרט, האתגרים שעמדו בפניו והחזון שלו לקולנוע ישראלי פטריוטי. הורנשטיין מתאר את המסע הארוך: 15 שנים מורכבות מתחילת היצירה ועד שהסרט יצא לאקרנים, את הקשיים בהשגת מימון ואת הביקורת שקיבל ...

Mark as Played
בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את הרב שמעון אור, דודו של אבינתן אור, אחד החטופים שנמצאים בעזה, לשיחה על ההיבטים התרבותיים של עסקאות חילופי שבויים. 

הרב אור, שהפך לפעיל ציבורי בעקבות חטיפת אחיינו, מתאר את חוויותיו ממפגשים עם פוליטיקאים ואישי ציבור, ומציג את השקפתו הייחודית על יחסי הגומלין בין התרבות המערבית לתרבות האיסלאמית. הוא טוען כי תפיסת "כאן ועכשיו" של התרבות המערבית מתנגשת עם ה...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את ארז תדמור, מחבר הספר "מדוע אתה מצביע ימין ומקבל שמאל", לשיחה על מצב הימין בישראל 7 שנים לאחר צאת הספר. תדמור טוען שהתזה המרכזית של הספר - שהימין ניצח בבחירות אך לא הצליח להשיג שליטה במוקדי הכוח - הוכחה ואף החמירה.
הוא מנתח את מאזן הכוחות בין ימין לשמאל, ומציג את השמאל כ"ריאל מדריד", קבוצה בעלת שליטה נרחבת במוסדות המדינה: ממשלה, פקידות, מערכת משפט,...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט, עו"ד תמיר דורטל מארח את ערן אפרת, איש עסקים ישראלי המתגורר באמסטרדם. ערן מספר על פעילותו במהלך מלחמת "חרבות ברזל", בה גייס תרומות ורכש ציוד צבאי לחיילים בעקבות המחסור החמור שנחשף בצה"ל. הוא מתאר את התהליך המורכב של איתור ורכישת הציוד, ואת הקשיים הבירוקרטיים שהתמודד איתם בארץ ובחו"ל.
ערן משווה את איכות הציוד בצה"ל לציוד מקביל בעולם, ומבקר בחריפות את מערכת הרכש של מש...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את ד"ר עידו ליברמן, סוציולוג של החברה הישראלית המתמחה בחברה החרדית. השניים דנים בשאלת שילוב החרדים בחברה הישראלית, ובפרט בשאלת גיוסם לצה"ל ולעולם העבודה.

ד"ר ליברמן מציג תמונה מורכבת של החברה החרדית, ומצביע על מגמות מנוגדות: מחד, מגמה של השתלבות גוברת במרחב הישראלי, המתבטאת בשינויים בסגנון חיים, זהות ותעסוקה; מאידך, התנגדות עזה מצד האליטה החרדית לתהל...

Mark as Played

In this episode of the podcast, attorney Tamir Dortal hosts Rabbi Manis Friedman and Dr. Elad Ben Elul for a fascinating discussion about their latest books and central issues in Judaism and modern society. Rabbi Friedman talks about the relationship between rabbis and politics, explaining that rabbis should address issues of morality in war, human rights, and national security according to the Torah. He emphasizes the importance o...

Mark as Played

בפרק זה של הפודקאסט עו"ד תמיר דורטל מארח את אלקנה כהן, קצין בחטיבת הקומנדו וסופר, שכתב את הספר "מספר אישי 07.10.23" המתעד את חוויותיו במלחמת 'חרבות ברזל'. אלקנה משתף בחוויותיו האישיות מהמלחמה, החל מהרגע שבו נודע לו על המבצע הקרקעי, דרך ההתארגנות המהירה וההגעה ליחידה, ועד ללחימה בפועל ברצועת עזה.
הוא מתאר את האתגרים הפיזיים והנפשיים של הלחימה, כמו העייפות, הדריכות המתמדת והחשיפה למראות קשים....

Mark as Played
בפרק זה אנו ממשיכים את המחלוקת ארוכת השנים ביחס לקסטנר.
האם הוא מכר את נשמתו לשטן הנאצי?
ושיתף פעולה עם הנאצים על מנת להציל את יקיריו, או שדווקא היה פעיל ציוני ראוי להערכה?
אז אחרי הפרק עם שפטל הטוען שקסטנר הוא רוצח נאצי, והספר כחש של בן הכט, אנו מביאים את צידו השני של המטבע, ומפגישים את תמיר דורטל עם אריה ברנע.
צאו איתנו למסע היסטורי להונגריה של שנת 1944.

לצפיה ברשימת ההמלצות

האזנה נעימה!

Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks, then look no further. Josh and Chuck have you covered.

  The Nikki Glaser Podcast

  Every week comedian and infamous roaster Nikki Glaser provides a fun, fast-paced, and brutally honest look into current pop-culture and her own personal life.

  White Devil

  Shootings are not unusual in Belize. Shootings of cops are. When a wealthy woman – part of one of the most powerful families in Belize – is found on a pier late at night, next to a body, it becomes the country’s biggest news story in a generation. New episodes every Monday!

  Start Here

  A straightforward look at the day's top news in 20 minutes. Powered by ABC News. Hosted by Brad Mielke.

Advertise With Us
Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

Connect

© 2024 iHeartMedia, Inc.