Bilim Kurgu Manyağı

Bilim Kurgu Manyağı

Bu yayında Bilim Kurgu dünyasının ilk bakışta göze görünür yüzünün arkasına bir göz atıp, bu ilk bakışla göremeyebileceğimiz ne gibi insan hikayeleri, ne gibi semboller, ne gibi fikirler ortaya çıkıyor, hep birlikte inceleyeceğiz. Neden mi Bilim Kurgu? Çünkü Bilim Kurgu Tarih’e hep bir göz kırpar ve aslında insanlığın büyüme, yükselme ve özgürlük mücadelesini anlatır. Bundan keyifli bir konu olabilir mi?

Episodes

January 23, 2022 20 mins

Bilim Kurgu Manyağı'nın ikinci sezonunun ikinci bölümünde Asimov'un robot serisinden ünlü kötü karakterimiz Amadiro'yu tartışıyoruz, daha sonra da evrendeki akıllı canlıların olmasının mı olmamasının mı daha kötü olduğunu kısaca inceliyoruz ve Asimov klasiklerinden Sonsuzluğun Sonu kitabını tavsiye ederek bölümü tamamlıyoruz.  Kapanışta da Star Wars - The Last Jedi filminden Rose'un bir sözünü anımsıyoruz.

Mark as Played

Bilim Kurgu Manyağı'nın ikinci sezonunun birinci bölümünde Bladerunner'ın devam filmi Bladerunner 2049 filminde bizleri yeni kötülük dereceleriyle tanıştıran Luv karakterini tartışıyoruz, daha sonra eski bilim kurgu manyakları olarak neden metaverse tartışmalarından çok heyecanlanmadığımızı kısaca inceliyoruz ve klasiklerden Serenity filmini şiddetle tavsiye ederek bölümü tamamlıyoruz.  Kapanışta da The Dune kitabından bi...

Mark as Played
June 6, 2021 15 mins

Bilim Kurgu Manyağı'nın beşinci bölümünde Brave New World (Cesur Yeni Dünya) kitabında bizleri ağlatan John (Vahşi) karakterini tartışıyoruz, daha sonra Star Trek evreninde görüp unutamadığımız ve ister istemez düşündüğümüz gariplikleri (yine sadakatle) kısaca inceliyoruz ve yeni çıkan Star Trek Lower Decks çizgi film dizisinden bahsederek bölümü tamamlıyoruz.  Kapanışta da Aliens filminden Vasquez'in bir sözünü anımsatıy...

Mark as Played
February 27, 2021 16 mins

Bilim Kurgu Manyağı'nın dördüncü bölümünde Bladerunner filminde ortalığı kasıp kavuran Roy Batty karakterini masaya yatırıyoruz, daha sonra bilim kurgu filmlerinde bilimselliğe ve mantığa aykırı bazı kurguları kısaca inceliyoruz ve Harry Harrison'ın  Paslanmaz Çelik Sıçan serisinden bahsederek bölümü tamamlıyoruz.  Kapanışta da Serenity'den Kaptan Mal'in bir sözünü anımsatıyoruz.

Mark as Played
January 17, 2021 20 mins

Bilim Kurgu Manyağı'nın üçüncü bölümünde Sunshine filminde çok can yakmış Pinbacker karakterini masaya yatırıyoruz, daha sonra distopik geleceklerde hep kazanç peşinde koşan kötü dev şirketleri kısaca inceliyoruz ve Marthe Wells'in Murderbot serisinden bahsederek bölümü tamamlıyoruz.  Kapanışta da V for Vendetta'dan V'nin bir sözünü anımsatıyoruz.

Mark as Played
December 25, 2020 15 mins

Bilim Kurgu Manyağı'nın ikinci bölümünde Matrix'ten Cypher'a amatör bir psikanaliz yapıyoruz, daha sonra Asimov'un robotik kanunlarını ve insanların yapay zeka ve robot korkularını hatırlıyor ve Andy Weir'ın bir kitabından bahsederek bölümü tamamlıyoruz.  Kapanışta da Geleceğe Dönüş filminden Doc Brown'un bir sözünü anımsatıyoruz.

Mark as Played
December 21, 2020 13 mins

İlk bölümde kısa bir tanışmadan sonra, insan hikayelerini incelediğimiz bölümde Logan's Run filminden konuşarak Logan'ın yaşadığı değişimleri inceleyeceğiz.  Sonra ölümsüzlük konusuna değinerek Altered Carbon kitabı ve serisinde, yazar Richard K. Morgan'ın bizler için yarattığı dünyadan bahsedeceğiz.  En sonda da tavsiyeler bölümünde John Scalzi'nin Fuzzy Nation kitabına değiniyoruz.  Usta Isaac Asimov'un b...

Mark as Played

Popular Podcasts

  A straightforward look at the day's top news in 20 minutes. Powered by ABC News. Hosted by Brad Mielke.

  2. Dateline NBC

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  3. Amy and T.J. Podcast

  "Amy and T.J." is hosted by renowned television news anchors Amy Robach and T. J. Holmes. Hosts and executive producers Robach and Holmes are a formidable broadcasting team with decades of experience delivering headline news and captivating viewers nationwide. Now, the duo will get behind the microphone to explore meaningful conversations about current events, pop culture and everything in between. Nothing is off limits. “Amy & T.J.” is guaranteed to be informative, entertaining and above all, authentic. It marks the first time Robach and Holmes speak publicly since their own names became a part of the headlines. Follow @ajrobach, and @officialtjholmes on Instagram for updates.

  4. The Dan Bongino Show

  He’s a former Secret Service Agent, former NYPD officer, and New York Times best-selling author. Join Dan Bongino each weekday as he tackles the hottest political issues, debunking both liberal and Republican establishment rhetoric.

  5. Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

Advertise With Us
Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

Connect

© 2024 iHeartMedia, Inc.