Proudcast Informuji.cz

Proudcast Informuji.cz

Na proudu kulturní a volnočasové zábavy se zajímavými hosty.

Episodes

September 28, 2021 24 min

Po sedmnácti letech v kapele Imodium vytvořil spolu se zkušenými muzikanty projekt Walkmanz. V době světové pandemie stihla čtveřice ještě krátce zaujmout diváky a kritiku a na začátku letošního září převzala po zásluze cenu za objev roku v Anketě Žebřík.

Nyní zpěvák Thom Fröde chystá s kolegy křest alba Mono, které vyšlo už na konci roku 2019. Jak se popral s nešťastnou dobou, kdy jeho nová formace nemohla vystupovat? Jakým bonuse...

Share
Mark as Played

Další host Proudcastu Informuji.cz vypráví příběhy zaniklých budov nebo domů, jejichž existenci vzali Pražanům soukromí majitelé, developeři nebo tíha vzpomínek na totalitní režim. Historička a současně kurátorka sbírky fotografie v Muzeu hlavního města Prahy mapuje architektonické ztráty v publikaci Zbořeno: Zaniklé pražské stavby.

Jaké je sedmero kroků, kterými lze dobovým pokladům v Praze pomoci? Jak velký vliv na budoucnost budo...

Share
Mark as Played

Návrh zákona, který by otevřel cestu k manželství homosexuálním párům, sice prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, do konce volebního období se ale zřejmě neprojedná a tudíž neschválí. Legislativní proces, stejně jako dvě strany názorového sporu zastoupené iniciativou Jsme fér a Aliancí pro rodinu, sleduje ve svém novém dokumentu režisérka Barbora Chalupová (V síti).

O jaký typ dokumentu jde? Lze v rámci pozorování sporu zachov...

Share
Mark as Played

Na Malé Straně stojí ikonická zeď, která byla od 60. let minulého století symbolem vzdoru mladých Čechoslováků. Památka je pojmenovaná po slavném umělci a členovi kapely The Beatles Johnu Lennonovi a od letošního července má i vlastní muzeum.

Jak se prostor měnil v průběhu let? Čím oslovuje Čechy v současné době a neztratila zeď pod náporem selfies a turistů svou symboliku? Žijí myšlenky slavného Brouka dál? Historii Lennonvy zdi př...

Share
Mark as Played

Jaký by byl nostalgický návrat do "devadesátek"?  Do porevolučního boomu kultury ze Západu, nových možností a vychytávek? Ikonickému období se ve svých knihách věnuje další host Proudcastu Informuji.cz, autorka webu Pure devadesátky.

Ve svém novém románu Hezký, ale narovnej se! se vrací zpátky v čase. Sleduje životy tří spolužáků a jejich pozdější shledání po téměř třech dekádách. Chtěla by se sama spisovatelka vrátit do 90....

Share
Mark as Played

V jediném červnovém týdnu měl hned čtyři divadelní premiéry. V období, které popsal jako zatím nejnáročnější v kariéře, nazkoušel masového vraha, hvězdu protektorátního filmu nebo třeba syna neapolského krále. V nejvýraznější úloze ztvárnil krutého zabijáka Roberta Zucca, který svými činy trestá svět bez hodnot a naděje.

Může být inscenace o vrahovi komedií? Jak reaguje na kritiku, která tvrdí, že hra může zabíjení oslavovat? V jaké...

Share
Mark as Played

Loni uplynulo 200 let od narození jedné z nejvýznamnějších českých autorek Boženy Němcové. Výročí připomínala řada akcí a na jaře se k nim přidal další zajímavý projekt. V obchodním domě Kotva v centru Prahy si návštěvníci mohou prohlédnout kostýmy z pohádek, první vydání Babičky nebo nechat své děti proniknout do světa snů a fantazie.

Host Proudcastu Informuji.cz oživil pohádky ikonické spisovatelky a fyzickými či audiovizuálními v...

Share
Mark as Played

Nebývá zvykem, aby umělecké profese jako jsou herci, tanečníci a další performing arts otevíraly studnici poznání pro aspirující naděje i naprosté amatéry. Host dalšího Proudcastu Informuji.cz to umožňuje už osmnáctým rokem. Sám výborný tanečník se zkušenostmi z baletu a opery ve Švýcarsku, vystoupení v Tyrolsku, Izraeli nebo Jižní Koreji nyní stojí za projektem ProART Festival, který nabízí akce napříč republikou.

Jak moc je součas...

Share
Mark as Played

Na obloze se zhmotňují sny. Ten svůj si začal před několika lety plnit i další host Proudcastu Informuji.cz. Nejprve se do oblak dostal sám a následně začal realizovat přání jiným. Pod vedením zkušených pilotů si tak řízení letadla může vyzkoušet každý, téměř bez omezení. A to nejen u nás v Česku, ale i cestou za hranice republiky nebo vlastních představ.

Jak se pozná talent pro řízení letadla? Má ostřílený pilot dobré předpoklady p...

Share
Mark as Played

Na cestě za dobrodružstvím ji zpravidla doprovází jen motorka a vlastní myšlenky. Ty už poněkolikáté sepsala a vydala coby deníkové záznamy, tentokrát pod názvem Dominika na cestě Japonskem. Na dovolenou běžně nejezdí, cesty si plánuje hodně dopředu a potom z nich dlouho vstřebává zážitky. Ani ona sama ale netuší, kam všude ji oblíbený dopravní prostředek v budoucnu doveze.

Jaký je střet české a japonské kultury? Dostává dárky na p...

Share
Mark as Played

Je pozitivní, má rád kočky a kromě Austrálie by určitě zahrál i na Antarktidě. Ve studiu s námi probral vše od nadsázky, tání ledovců i velikosti O2 areny. Svůj talent a smysl pro humor prezentuje na již třetí studiové desce, ve které se odráží pandemie, vážná či odlehčená témata nebo narození syna. K tomu český písničkářský Honza pokračuje v tradičních rychlovkách a nabíjí vše kolem sebe optimismem.

Kdy mu humor dochází? Jak se hr...

Share
Mark as Played

Umění je o souznění galeristy s projektem. Cit dá všemu ten správný filtr. Další host Proudcastu Informuji.cz mluví v souvislosti se svým druhým domovem, galerií Arto.to v bývalé šroubárně libčického Uhelného mlýna, o emocích a práci, kde je člověk a jeho touhy součástí vize. Jako autorka koncepce inspirativního a industriálního místa přibližuje nadcházející výstavu fotografky Libuše Jarcovjákové a vzpomíná na malíře Reného Hábla, ...

Share
Mark as Played

Kde se bere láska k poutnictví a touha ji předávat dál? Má nějaké limity? A jak se připravuje na cestu do Černobylu? Barbora Bittnerová přivítala v dalším díle Proudcastu Informuji.cz ženu, která posouvá limity a otevírá možnosti, jak se dostat z vlastní komfortní zóny. Ambasadorkou moderního poutnictví byla spisovatelka, výtvarnice a režisérka snímku Camino na kolečkách  Eva Toulová. 

Share
Mark as Played

Rozmarných lét může být stovka, ale čekání na jedno jediné se táhne déle než je zdrávo. Divadlo Na Jezerce zkouší do šuplíku a jeho principál si udržuje optimismus. Těší se na Mašíny, Čapka nebo hořkosladké vyprávění z pera Rickyho Gervaise. A léto se blíží.

Jaké budou divadelní prázdniny?  Z čeho vznikla kniha o jeho výjimečném tátovi a kdy bude ředitel Jezerky skutečně šťastný? Na otázky Tomáše Fialy odpovídal Jan Hrušínský.

Share
Mark as Played

Je Praha jedno z nejlepších míst k životu? Jak vypadá metropole ve stínu pandemie a kam se bude v budoucnu ubírat? Inspirujeme se v Česku zahraničními skvosty?

O plánování a realizaci projektů v Praze, o jejich krásách i negativech a výjimečné pozici Centra architektury a městského plánování jsme se bavili s ředitelem Institutu plánování a rozvoje Ondřejem Boháčem.

Share
Mark as Played

V záplavě jazyků se neztratil, setkal se s Leninem nebo Freudem a ještě stihl zkoušet hru, kterou napsal robot. Diváci ho znají z rolí rváčů a padouchů, ve skutečnosti je to ale sympaťák. Když zrovna nehraje, tak třeba maluje lidem pokoje.

Proč se otužuje? Jak dostal roli ve snímku Rok před válkou? A je pro něj v době koronakrize čas na divadelních prknech cennější? Hostem Báry Bittnerové v Proudcastu Informuji.cz byl  divadelní a f...

Share
Mark as Played

Po úspěchu na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu dostala ocenění i v New Yorku za hlavní roli v krátkém hororovém filmu Visitor. Dlouho žila v Irsku, ale náhoda ji zavedla zpět domů do Česka, kde aktuálně zůstala. Hraje ve filmech, seriálech a nedávno absolvovala nečekaný výlet na překrásný Island, kde během pandemie natočila snímek Minuta věčnosti s Jiřím Langmajerem.

Dokážou extrémní podmínky v člověku vyvolat extrémní výko...

Share
Mark as Played

S poslední epizodou první série našeho Proudcastu Informuji.cz se podíváme až do města lásky. Tam aktuálně žije jedna z předních českých odbornic na módní obchod, udržitelnou módu a autorka autobiografického dvoudílného svazku Falešná Pařížanka. Od myšlenek na kariéru módní návrhářky se postupně přeorientovala a založila pražský dvoudenní event SLOU Days, který je naplněn přednáškami na téma udržitelné módy a pomalého životního sty...

Share
Mark as Played

Česko je národ zarytých pivařů, ale na západ roste tuzemským štamgastům už po desetiletí více než početná konkurence.  Úžasnou pivní kulturu z Belgie přivezla do Prahy před čtyřmi roky Erika Řeháková, která pod značkou Bierhuis provozuje v metropoli dva pivní bary - novoměstského Gulden Draaka a smíchovského Kwaka. Lásku k lahodným, svrchně kvašeným pivům, sdílí také analytik Českého rozhlasu, někdejší zpravodaj v Beneluxu a také a...

Share
Mark as Played

Po dřívější nominaci na Cenu Alfréda Radoka dostala letos za roli Dívky v muzikálu Davida Bowieho Lazarus Cenu divadelní kritiky a nedávno i Thálii. Ačkoliv v divadle působí léta, do povědomí veřejnosti se dostala především rolí Dáši v televizním seriálu Most!. Když k ní nepřicházely vhodné herecké příležitosti, hlídala děti nebo koncertovala se studenty konzervatoří.

Co dělala v mezičase natáčení seriálu Carnival Row, jak vnímá ho...

Share
Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  The Daily

  This is what the news should sound like. The biggest stories of our time, told by the best journalists in the world. Hosted by Michael Barbaro. Twenty minutes a day, five days a week, ready by 6 a.m.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  Morbid: A True Crime Podcast

  It’s a lighthearted nightmare in here, weirdos! Morbid is a true crime, creepy history and all things spooky podcast hosted by an autopsy technician and a hairstylist. Join us for a heavy dose of research with a dash of comedy thrown in for flavor.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2022 iHeartMedia, Inc.