Ortopedia - Moja Pasja | Sport | Uraz| Leczenie | Zdrowie

Ortopedia - Moja Pasja | Sport | Uraz| Leczenie | Zdrowie

W audycji omawiam problemy ortopedyczne pokazuje jak pracuje, czym kieruje się proponując konkretny sposób leczenia oraz jakie są jego alternatywy i możliwe powikłania. Podcast dla ciekawych, dla pacjenta i dla młodego ortopedy.... Show More

Episodes

September 17, 2020 16 min

Masz uraz kolana? Kolano spuchło i boli? No to myślisz co by tu zrobić i wymyślasz, że pójdziesz na konsultację do ortopedy, ale żeby nie iść z pustymi rękami, po drodze robisz USG. NO I PO CO?  W audycji dowiesz się kiedy USG kolana ma sens a kiedy tylko tracisz pieniądze. 

Share
Mark as Played

Co Brad Pitt ma wspólnego z dyskopatią? 
Czy osteopaci to szamani?
Jaka jest różnica między osteopatią a fizjoterapią?

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym odcinku pocastu który jest wywiadem.  Wywiadem z nie byle kim, bo z osobą która dawno temu, będąc czynnym fizjoterapeutą, przywróciła mój bark do sprawności, a niedługo potem pochłonęła ją OSTEOPATIA. 

Mi osobiście osteopatia jeszcze do niedawna kojarzyła się amerykańskim...

Read more
Share
Mark as Played
August 18, 2020 19 min

Wtajemniczeni w anatomie i patologie barku domyślają się, że tytuł dzisiejszych rozważań : „Obrąbek, SLAP & more” zapowiada temat dotyczący stawu ramiennego. Bo choć obrąbek znajdziemy również w biodrze, to tajemniczy skrót SLAP dotyczy wyłącznie stawu ramiennego.

Tak więc dziś o kolejnej patologii barku. Komu ona się przydarza, jakie są objawy, jak ją diagnozować i leczyć, a przede wszystkim jak jej uniknąć.

LINKI:
www.drmick.pl...

Read more
Share
Mark as Played

Operacje artroskopowe, czyli zabiegi przez przysłowiową „dziurkę od klucza”, to dzisiaj chleb powszedni dla większości ortopedów. Przeprowadzenie nawet skomplikowanych operacji stawu, przy wykonaniu jedynie dwóch lub trzech małych, kilkumilimetrowych nacięć ma swoje ogromne zalety. Jednak czy dzięki temu możemy powiedzieć, że operacja jest całkowicie bezpieczna? A może jednak nadal czyhają na nas normalne zagrożenia i możliwości po...

Read more
Share
Mark as Played

Mogłoby się wydawać, że w nowoczesnej ortopedii nie ma już miejsca na gips!

 A jednak pomimo istnienia różnego rodzaju ortez, sztywne unieruchomienia „gipsowe” wciąż w wielu sytuacjach są konieczne.   

 Ale „gipsowe” nie musi oznaczać tradycyjnego, koszmarnego BIAŁEGO gipsu w którym kończyna się grzeje i poci.  Nie musi również oznaczać lekkiego gipsu plastikowego, który nie oddycha i słabo schnie.

 Już dziś możesz używać „gipsu” któr...

Read more
Share
Mark as Played

Dziś o zerwaniu ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia w części dalszej, czyli przyczepu do kości promieniowej.
Znajdziesz trochę statystyki, epidemiologii, anatomii i biomechaniki.
Opowiadam o objawach zerwania mięśnia oraz możliwościach jego leczenia. Nie zabraknie słowa o możliwych powikłaniach.

Zapraszam na stronę odcinka, którą znajdziesz oczywiście pod adresem www.drmick.pl/028 
Tam umieszczone są wszystkie notatki i linki o któr...

Read more
Share
Mark as Played

Wraz z otwarciem siłowni 6.06 wiele osób wznowi treningi siłowe po 12 tygodniach przerwy z powodu pandemii koronawirusa. 
Jednym z popularnych ćwiczeń jest wyciskanie na ławeczce. To jedno z ulubionych ćwiczeń wśród osób kształtujących sylwetkę. I trudno się dziwić, bo nie ma lepszego ćwiczenia na mięsień piersiowy. 
 Ale tu rodzi się niebezpieczeństwo! Intensywne ćwiczenia, szybki progres i zła technika mogą doprowadzić do zerwania ...

Read more
Share
Mark as Played

Złamanie obojczyka to jedno z najczęstszych złamań spotykanych na ostrym dyżurze. Żadne inne nie towarzyszy nam od pierwszych godzin życia - obojczyk może się złamać już w trakcie porodu! 
Omawiam budowę i funkcję obojczyka oraz charakterystyczne cechy złamania zarówno u dzieci jak i dorosłych. 
Ponieważ sam miałem złamany obojczyk, przedstawiam wam punkt widzenia ortopedy oraz punkt widzenia pacjenta. Dowiesz się, co sam zrobiłem ki...

Read more
Share
Mark as Played

Upadek czy to zimą czy latem może skończyć się na stłuczeniu lub może doprowadzić do złamania. Ale ten odcinek nie jest o tym jak się leczy złamania. Dziś przede wszystkim chciałbym się zastanowić nad tym, czy da się jakość przyśpieszyć zrost kości, kiedy już do takiego złamania dojdzie.
Omawiam na początku, żeby przede wszystkim nie opóźnić zrostu. Usłyszysz o diecie i o paleniu papierosów. Potem przechodzę do tego co może ten pro...

Read more
Share
Mark as Played

Któż nie słyszał o ostrodze piętowej. Z nieznanych przyczyn, jest to bardzo medialna nazwa choroby, która jednak nie występuje tak często. Nie mniej jednak pięta może boleć, pozostaje tylko pytanie dlaczego?
W tym podcascie zapraszam Cię do wysłuchania wywiadu, którego udzieliłem swego czasu w audycji „Pytanie na Śniadanie”. Rozmawialiśmy o tym, czym jest ostroga piętowa i czy to ona daje dolegliwości bólowe? Wyjaśnialiśmy sobie jak...

Read more
Share
Mark as Played

Telekonsultacja, czyli zyskująca na popularności forma kontaktu z lekarzem.
Czego się można po niej  spodziewać? Jakie są jej możliwości, wady i zalety?
Jaką telekonsultację wybrać?

Transkrypcja i wideo tego podcastu na stronie:
www.drmick.pl/023 

Share
Mark as Played

Rozmawiam podejściu do rehabilitacji pacjentów po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. 
- Czy ważna jest interakcja pomiędzy ortopedą a fizjoterapeutą?
- Od czego uzależnić progres rehabilitacji?
- Czy stosujemy tu jakieś szablony?
- Co powinien wiedzieć pacjent i kiedy wróci do pełnej sprawności?
Na te i na inne pytania odpowie mój gość - fizjoterapeuta Marcin Plenzler

Funpage Marcina: https://www.facebook.com/Fizjoterapia...

Read more
Share
Mark as Played

Upadek na bark może spowodować jest zwichnięcie. Zwichnięcie stawu ramiennego. W tym odcinku omawiam jak postępować zaraz po zwichnięciu, jakie zrobić badania oraz jakie leczenie zastosować. 
To bardzo ważne, bo u młodych osób dochodzi do nawrotu zwichnięcia u ponad 72%!

Share
Mark as Played

W tym odcinku omawiam możliwe rodzaje uszkodzenia łąkotek. "Rączka od wiadra", horyzontalne i zwyrodnieniowe, typu "języczka", uszkodzenie korzenia, radialne oraz Ramp lesion. Szczególnie cenne są informacje na temat możliwego postępowania po operacji. Czyli obciążać nie obciążać? Zginać nie zginać? Nosić ortezę czy nie? Każde kolejne uszkodzenie omawiam w osobnym rozdziale do którego możesz przeskoczyć. 

Więcej na ...

Read more
Share
Mark as Played

O łąkotce zazwyczaj każdy dowiaduje się dopiero jak ją uszkodzi. No bo któż by się zastanawiał co tam w kolanie siedzi. Łąkotka zdrowa chroni kolano, a uszkodzona potrafi je niszczyć. Wymaga prawidłowego leczenia, bo sama niestety nie bardzo chce się wygoić.

Share
Mark as Played

Co może stać się po upadku na bark? Na czym polega objaw "klawisza" i wreszcie, co zainspirowało mnie do nagrania podcastu o zwichnięciu stawu barkowo-obojczykowego?

Jak upadać na nartach posłuchasz w 14 odcinku Podcastu - www.drmick.pl/014 

Share
Mark as Played

Zima, upadki, złamania biodra i nadgarstków?  A może dieta bogata w wapń i witaminę D i szczęśliwa aktywność bez urazów?  Dlaczego dla kości ważny jest zarówno wapń jak i witamina D? 

Share
Mark as Played

W tym odcinku omawiam problematykę niestabilności rzepki. Dowiesz się na czym polega niestabilność oraz jakie są jej rodzaje. Wspólnie poszukamy możliwych przyczyn tej choroby, będących odchyleniami od prawidłowej budowy stawu kolanowego, a w zasadzie całej kończyny dolnej. Na tym nie dość, bo przecież warto dowiedzieć się również jaką drogę leczenia wybrać w zależności od stwierdzonej przyczyny patologii.

W odcinku odnoszę się do:
...

Read more
Share
Mark as Played

Wydłużanie kończyn to tylko jeden z elementów możliwości korekcji deformacji kończyn - zarówno kończyn dolnych jak i górnych. W tym epizodzie usłyszysz na czym polega wydłużanie kończyn, jakie są metody oraz jakie są wskazania, przeciwskazania i możliwe powikłania takiej operacji.  

Polecam też: 
Wady ubytkowe https://www.wosp.org.pl/medycyna/programy/wydluzanie-konczyn

Share
Mark as Played

Przed wyjazdem na narty warto się przygotować nie tylko pod kątem fizycznym. W profilaktyce urazów nie mniej ważne jest umiejętne posługiwanie się kijkami ! (wiedziałeś?) oraz ustawienie wiązań narciarskich (jak to sprawdzić?). Jeśli do tego opanujesz sztukę upadania, to "Białe Szaleństwo" może wcale nie być takim szaleństwem ;)

Share
Mark as Played

Chat About Ortopedia - Moja Pasja | Sport | Uraz| Leczenie | Zdrowie

Popular Podcasts

The Breakfast Club
Crime Junkie
Crime Junkie
If you can never get enough true crime...
The Piketon Massacre
The Piketon Massacre
On the night of April 21, 2016 in rural Piketon, Ohio - eight members of the Rhoden family were viciously murdered execution style in their homes. Two years later in 2018, their neighbors, the Wagners, were arrested and charged with committing the largest massacre in Ohio’s history. Shocked by the arrests, this once close-knit and religious community remains divided and unable to cope. Was a respected and reputable Piketon family responsible for this unimaginable murder spree? Our team will examine the deep ties that connected both families. We’ll examine the evidence and possible motives for the crimes. For the first time we’ll speak with townspeople, psychological experts, respected investigators, friends and members of both families. Are the Wagners responsible for the murders, and if convicted, will they be executed? Or is it possible that there is still a murderer at large waiting to kill again?
    Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeartRadio App.

    Connect

    © 2020 iHeartMedia, Inc.