Życie we Francji - Lazurowy Przewodnik

Życie we Francji - Lazurowy Przewodnik

Życie we Francji to podcast autora bloga podróżniczego LazurowyPrzewodnik.pl. Znajdziesz tu informacje przydatne turystom, miłośnikom Francji, a także osobom, które chcą zamieszkać w kraju nad Sekwaną. W każdym odcinku podcastu poruszam tematy związane z moim życiem we Francji. Od 2014 r. mieszkam na Lazurowym Wybrzeżu, w Nicei, gdzie jestem blogerem i przewodnikiem. Nie znam jeszcze całej Francji, dlatego w podcaście zabiorę Cię na wspólne zwiedzanie jej najładniejszych zakątków. Opowiem też o moich codziennych przygodach związanych z życiem na emigracji. Zapraszam do subskrypcji, Tomasz Bobrowski, tomek@lazurowyprzewodnik.pl. Mój instagram: @lazurowyprzewodnik #polskipodcast #polskipodkast

Episodes

May 6, 2021 5 min

Letnia przerwa w nadawaniu podcastu! Nowe odcinki pojawią się we wrześniu lub październiku 2021. W każdym razie po wakacjach :).

WIELKA PROŚBA DO SŁUCHACZY: wypełnij krótką ankietę słuchacza! Zajmie to tylko 3 minuty, a bardzo pomoże mi ulepszyć podcast! LINK DO ANKIETY  https://forms.gle/fvqnq6hAnWj2oXKt6

Jeżeli chcesz zwiedzić Lazurowe Wybrzeże lub Prowansję z przewodnikiem, to zapytaj o moją ofertę (https://lazurowyprzewodnik.pl/z...

Share
Mark as Played

Ten odcinek ułatwi tobie zaplanowanie wakacji w Prowansji! Poznaj atrakcje tego regionu, dowiedz się gdzie spać, co jeść i jak zwiedzać. O tym wszystkim opowiada przewodnik po Prowansji, czyli ja :).

43. odcinek mojego podcastu Życie we Francji to zarazem 1. odcinek audioprzewodnika po Prowansji. Jest to cały cykl o Prowansji, w którym dzielę się swoją wiedzą o tym pięknym regionie.

Audioprzewodnik możesz kupić na mojej stronie: Aud...

Share
Mark as Played
April 23, 2021 38 min

Jak wygląda francuskie śniadanie? Które croissanty są najlepsze i czym różnią się od siebie bagietki? O tym opowiadam w 42. odcinku podcastu Życie we Francji.

Tym razem zapraszam do wysłuchania odcinka o francuskim śniadaniu. Zupełnie przypadkiem publikuję go w Europejski Dzień Śniadania! Aż trudno uwierzyć w ten zbieg okoliczności :).

W odcinku mówię o kilku przydatnych linkach:

 • Francuskie śniadanie - artykuł na moim blogu
 • Anna Leak -...
 • Share
  Mark as Played
  April 17, 2021 43 min

  Gościem 41. odcinka jest Pan od francuskiego, czyli Jacek Mulczyk-Skarżyński. Rozmawiamy o planowanej przeprowadzce Jacka z Warszawy do Paryża, a kontynuacją rozmowy będzie odcinek nagrany kilka miesięcy później.

  Tym razem mam dla moich słuchaczy niezwykły projekt. To dwie rozmowy z moim gościem, którym jest Jacek Mulczyk-Skarżyński, znany także jako Pan od francuskiego. W tej rozmowie poruszamy tematy przygotowania się do przeprowa...

  Share
  Mark as Played

  Trzy Polki i Polak mieszkający we Francji dają rady wszystkim tym, którzy planują przeprowadzkę do Francji. Warto posłuchać!

  W 40. odcinku podcastu Życie we Francji (https://lazurowyprzewodnik.pl/podcast/) mam aż 3 gości. To: Kasia Tirilly z Bretanii, autorka bloga Bretonissime.com, Magda Kuprowska z Paryża, autorka bloga worldbymagda.com oraz Klaudia Fałat z Paryża, którą można znaleźć na Instagramie: @unmomentsilvousplait.

  Wspó...

  Share
  Mark as Played
  April 3, 2021 30 min

  O tym, jak obchodzimy Wielkanoc w Prowansji i co wtedy jemy rozmawiam z Dominiką Nogier.

  Słuchając tego odcinka podcastu Życie we Francji (https://lazurowyprzewodnik.pl/podcast/) poznasz wielkanocne tradycje w Prowansji i dowiesz się, co wtedy jadą się na południu Francji.

  W odcinku pada kilka francuskich zwrotów. Oto one: le Carême (Wielki Post), des Rameaux (Niedziela Palmowa), Pâques (Wielkanoc), pénitents blancs (biali pokutnicy)...

  Share
  Mark as Played
  March 27, 2021 49 min

  Gościem rozmowy o katolikach we Francji jest Bernadetta Kwaśniak-Sibe, autorka bloga SalutFrancja.com. W tym odcinku nie przekonujemy nikogo do określonej religii, a jedynie omawiamy sytuację katolików we Francji i udowadniamy, że katolicy we Francji w ogóle są.

  Przed nagraniem tego odcinka dotarło do mnie kilka głosów, że ten temat was nie interesuje. Z drugiej strony pisaliście zaskoczeni, czy na pewno są jacyś katolicy we Francji...

  Share
  Mark as Played
  March 20, 2021 58 min

  Gościem 37. odcinka podcastu Życie we Francji jest Patrycja Białko, studentka prawa na Sorbonie. Z Patrycją rozmawiam o studiach we Francji oraz o Erasmusie w Nicei.

  Ten odcinek podcastu jest podzielony na dwa wątki. Najpierw rozmawiamy o Erasmusie w Nicei i doświadczeniach Patrycji ze studiowania na Lazurowym Wybrzeżu. W drugiej części Patrycja omawia studia we Francji. Opowiada o różnicach i ciekawostkach związanych z francuskimi ...

  Share
  Mark as Played
  March 13, 2021 56 min

  Gościem 36. odcinka podcastu Życie we Francji jest Alicja Parvine, przewodniczka po Paryżu. Tym razem rozmawiamy o edukacji szkolnej we Francji.

  Alicja jest mamą trojga dzieci w różnym wieku, dlatego wie, jak działa szkolnictwo we Francji. W tym odcinku poruszamy na przykład takie tematy:

 • jakie są etapy edukacji we Francji?
 • jak w praktyce wygląda wolna środa?
 • zajęcia dodatkowe
 • języki obce
 • ferie i wakacje
 • W audycji mówimy także o rankingu ...

  Share
  Mark as Played
  March 6, 2021 56 min

  Klaudia Fałat jest gościem 25. odcinka podcastu Życie we Francji. Klaudia pracuje w restauracji Chez Janou w Paryżu, a na swoim Instagramie @unmomentsilvousplait uczy francuskiego.

  Z tego odcinka dowiesz się na przykład:

 • Jak znaleźć pracę w paryskiej restauracji?
 • Czy można się utrzymać w Paryżu pracując jako kelner/ka?
 • Czy klienci zostawiają napiwki?
 • Jak nie podpaść kelnerowi już podczas wchodzenia do restauracji?

 • Strona podcastu: La...

  Share
  Mark as Played
  February 27, 2021 44 min

  W tym odcinku rozmawiam z Dominiką Nogier o psach we Francji. Mówimy na przykład o kosztach utrzymania psa i leczenia weterynaryjnego, o tym gdzie można wejść z psem oraz jakie rasy są popularne we Francji. Odpowiadamy również na pytania słuchaczy zadane na Instagramie @lazurowyprzewodnik.

  Dominikę i jej psa Sparkiego można zobaczyć na tym zdjęciu: @wycieczkidofrancji.pl.

  Wszystkie odcinki podcastu są dostępne na moim blogu L...

  Share
  Mark as Played

  Dlaczego tłusty czwartek przypada we Francji we wtorek i co wtedy jemy? Wyjaśnię to w tym odcinku podcastu.

  Z tego odcinka podcastu Życie we Francji dowiesz się między innymi, co to jest Mardi Gras, czy we Francji jemy pączki, jak wygląda karnawał w Nicei i gdzie robią ogromne cytrynowe rzeźby.

  Francuskie zwroty, które padły w odcinku to:
  le mercredi des Cendres - Środa Popielcowa, Galette des Rois - ciasto króli, un fève - ziarno bob...

  Share
  Mark as Played
  February 13, 2021 44 min

  Paryż jest tak romantycznie przedstawiany w filmach i serialach, że niektórzy turyści kończą zwiedzanie z objawami syndromu paryskiego. Co to takiego i jak zwiedzać Paryż, aby nie przeżyć rozczarowania? O tym rozmawiam z moim gościem, którym jest Alicja Parvine, przewodniczka po Paryżu.

  Słuchając tego odcinka dowiesz się np. tego, gdzie kupić najlepsze makaroniki w Paryżu, jakie punkty widokowe są najbardziej romantyczne oraz czy mo...

  Share
  Mark as Played
  February 6, 2021 48 min

  Jak nie pomylić we Francji córki ze sznurkiem i odzieży z przelewem? Zdradzę to w tym odcinku podcastu o życiu we Francji!

  Tym razem opowiadam o tym, jak nauczyłem się języka francuskiego i na jakim poziomie go umiem. Wcześniej jednak mówię o moich językowych wpadkach.

  Linki z odcinka:

 • radiolingua.com
 • Babbel (https://www.talkable.com/x/nHOXiI)
 • Bretonissime.com
 • panodfrancuskiego.pl

 • Zapraszam także na moją stronę: LazurowyPrzewodnik.pl oraz...

  Share
  Mark as Played
  January 30, 2021 41 min

  Co nas zaskoczyło we Francji po przeprowadzce z Polski? O tym rozmawiam z Dominiką Nogier w 30. odcinku podcastu Życie we Francji.

  Dominika (wycieczkidofrancji.pl) już kolejny raz gości w moim podkaście. Tym razem rozmawiamy o tym, co nas zaskoczyło we Francji po przeprowadzce z Polski. Każdy z nas przygotował po 5 takich rzeczy, ale ostatecznie omówiliśmy też kilka dodatkowych.

  Z tego odcinka dowiesz się m.in.:

 • o przywiązaniu Francuz...
 • Share
  Mark as Played
  January 23, 2021 46 min

  Tym razem rozmawiam o zwiedzaniu Francji kamperem i nocowaniu na kempingach. Moim gościem jest Piotr Kozłowski z portalu Camprest.com.

  Ten odcinek jest przeznaczony dla osób, które planują zwiedzać Francję kamperem. Jeżeli jednak nigdy wcześniej nie spędzałeś w ten sposób urlopu, to również dowiesz się wielu przydatnych rzeczy o karawaningu.

  Moim gościem jest Piotr Kozłowski z portalu Camprest.com. Spotkaliśmy się za Marsylią, gdzie ...

  Share
  Mark as Played
  January 16, 2021 49 min

  W tym odcinku omawiamy najlepsze kurorty narciarskie we Francji i zdradzamy, co dobrego warto zjeść zimą w Alpach.

  Gościem odcinka jest Dominika Nogier, z którą rozmawiam o nartach we Francji. Dominika opowiada o najciekawszych i najlepszych ośrodkach narciarskich, które powinni odwiedzić amatorzy zimowego szaleństwa.

  Dodatkowe informacje, w tym nazwy omawiane w czasie audycji znajdziesz w artykule Narty we Francji (https://lazurowyp...

  Share
  Mark as Played
  January 9, 2021 30 min

  Dla kogo są związki partnerskie PACS we Francji? Jak zawrzeć PACS i jakie są z tego korzyści? O tym i o wielu innych wątkach dotyczących związków partnerskich opowiadam w 27. odcinku podcastu Życie we Francji.

  PACS to związki partnerskie we Francji. Większość zawieranych umów dotyczy związków dwupłciowych, a zaledwie kilka procent to związki jednopłciowe. Słuchając tego odcinka dowiesz się między innymi:

 • co to jest PACS?
 • jak podpisać ...
 • Share
  Mark as Played

  Oto podsumowanie 2020, w którym zdradzam ile straciłem na pandemii, ale opowiadam też o tym, co udało się zrealizować w covidowym roku.

  Z tego odcinka dowiesz się m.in.:

 • jakie projekty udało mi się zrealizować w 2020,
 • co się nie udało,
 • gdzie podróżowałem,
 • ile straciłem na pandemii,
 • jakie zasiłki w związku z wirusem przyznaje mi francuski rząd.
 • Wybrane linki z odcinka:

 • Prowansja.pl - przewodnik
 • Audioprzewodnik po Lazurowym Wybrzeżu
 • Podróże te...
 • Share
  Mark as Played
  December 16, 2020 38 min

  Czy w Prowansji jemy karpia w czasie Bożego Narodzenia? Co to są Santons? Jakie są tradycje świąteczne w Prowansji? O tym rozmawiam z Dominiką Nogier.

  Święta w Prowansji to temat 25. odcinka podcastu Życie we Francji. W ostatnim w 2020 r. odcinku rozmawiam z Dominiką Nogier (wycieczkidofrancji.pl), która była już gościem audycji nr 21. Wtedy rozmawialiśmy o tym, jak kupić nieruchomość we Francji.

  Z tego nagrania dowiesz się m.in:

 • Co t...
 • Share
  Mark as Played

  Popular Podcasts

  • If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  • Dr. Death

   We’re at our most vulnerable when we go to our doctors. We trust the person at the other end of that scalpel. We trust the hospital. We trust the system. Christopher Duntsch was a neurosurgeon who radiated confidence. He claimed he was the best in Dallas. If you had back pain, and had tried everything else, Dr. Duntsch could give you the spine surgery that would take your pain away. But soon his patients started to experience complications, and the system failed to protect them. Which begs the question: who - or what - is that system meant to protect? From Wondery, the network behind the hit podcast Dirty John, DR. DEATH is a story about a charming surgeon, 33 patients and a spineless system. Reported and hosted by Laura Beil.

  • The Daily

   This is what the news should sound like. The biggest stories of our time, told by the best journalists in the world. Hosted by Michael Barbaro. Twenty minutes a day, five days a week, ready by 6 a.m.

  • Dateline NBC

   Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  • Stuff You Should Know

   If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

  Facebook comments will no longer be available on iHeart

  We're taking steps to simplify your experience. If you want to reach out to our hosts or stations, please do so via their website or social media. If you need any assistance please check out our help site.

  Chat About Życie we Francji - Lazurowy Przewodnik

  Advertise With Us
  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeartRadio App.

  Connect

  © 2021 iHeartMedia, Inc.