Życie we Francji - Lazurowy Przewodnik

Życie we Francji - Lazurowy Przewodnik

Życie we Francji to podcast autora bloga podróżniczego LazurowyPrzewodnik.pl. Znajdziesz tu informacje przydatne turystom, miłośnikom Francji, a także osobom, które chcą zamieszkać w kraju nad Sekwaną. W każdym odcinku podcastu poruszam tematy związane z moim życiem we Francji. Od 2014 r. mieszkam na Lazurowym Wybrzeżu, w Nicei, gdzie jestem blogerem i przewodnikiem. Nie znam jeszcze całej Francji, dlatego w podcaście zabiorę Cię na wspólne zwiedzanie jej najładniejszych zakątków. Opowiem też o moich codziennych przygodach związanych z życiem na emigracji. Zapraszam do subskrypcji, Tomasz Bobrowski, tomek@lazurowyprzewodnik.pl. Mój instagram: @lazurowyprzewodnik #polskipodcast #polskipodkast

Episodes

January 25, 2023 2 min

25 stycznia 1978 r. urodziła się Charlene Wittstock, obecna księżna Monako i żona księcia Alberta II Grimaldiego.

Charlene poznała Alberta II Grimaldiego podczas zawodów pływackich w Monako w roku 2000. Jako para zyskali rozgłos dopiero w 2006 r., kiedy zostali sfotografowali przez paparazzich podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie. 

Zaręczyny księcia Alberta II z Charlene ogłoszono w czerwcu 2010, a ślub odbył się rok późni...

Mark as Played

Co warto zobaczyć we francuskich departamentach Drôme Provençale i Ardèche? jest tam mnóstwo pięknych atrakcji, a kilka z nich poznasz słuchając tego odcinka.
Mowa o regionie pomiędzy Awinionem, a Lyonem, w pobliżu doliny rzeki Rodan.

Nazwy, które omawiam w odcinku: 

 • Kanion Ardèche (Gorges de l’Ardèche),
 • Route touristique de Combe Laval,
 • Saint-Nazaire-en-Royans,
 • Die,
 • Montélimar,
 • Valence,
 • Rochemaure,
 • Elektrownia i zapora Châteauneuf-du-Rhône.
 • ...

  Mark as Played

  18 stycznia 2005 r. we Francji zaprezentowano Airbusa A380, największy pasażerski samolot świata. O tym dlaczego był wyjątkowy i dlaczego nie jest już produkowany, dowiesz się z tego odcinka Kartki z kalendarza.

  Odcinek z gościnnym udziałem Marka Stusa, pasjonata lotnictwa cywilnego. Profil Marka na Instagramie: @reckimar

  Aktywuj powiadomienie o przedsprzedaży i promocji mojego drukowanego przewodnika o Lazurowym Wybrzeżu: Lazuro...

  Mark as Played
  January 14, 2023 25 min

  Gościem odcinka jest Klaudia Fałat z Paryża, z którą rozmawiam o kosztach życia w stolicy Francji. Instagram: @klaudiafalat, strona internetowa: momentzfrancuskim.pl.
  Klaudia była już wcześniej gościem podcastu. W odcinku 35. rozmawialiśmy o pracy w paryskiej restauracji.

  Errata: w odcinku padają czasami kwoty w PLN. Chodzi oczywiście o EUR :).

  Aktywuj powiadomienie o przedsprzedaży i promocji mojego drukowanego przewodnika o Lazu...

  Mark as Played

  11 stycznia 1697 r. w Paryżu wydano baśń Czerwony Kapturek. Zapraszam do wysłuchania Kartki z kalendarza!

  Aktywuj powiadomienie o przedsprzedaży i promocji mojego drukowanego przewodnika o Lazurowym Wybrzeżu: LazuroweWybrzeże.pl !

  Support the show

  Moje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

  Mark as Played
  January 7, 2023 29 min

  Gościem 68. odcinka jest Dominika Nogier (wycieczkidofrancji.pl). Rozmawiamy o stereotypach o Francuzach.

  Oprawę dźwiękową podcastu zrealizował Tomasz Stankiewicz (tostanki.pl).

  Pracując nad odcinkiem korzystałem z informacji na stronie worldbymagda.com oraz ef.com.

  Aktywuj powiadomienie o przedsprzedaży i promocji mojego drukowanego przewodnika o Lazurowym Wybrzeżu: LazuroweWybrzeże.pl !

  Support the show

  Moje media: blog podróżniczy L...

  Mark as Played

  Kartka z kalendarza to nowy cykl w ramach podcastu "Życie we Francji". Słuchając tych krótkich odcinków publikowanych w każdą środę rano poznasz jedno wydarzenie z tego dnia z historii Francji.

  Pierwszy odcinek Kartki: 4 stycznia: rocznica śmierci Alberta Camus.

  Zapraszam do słuchania podcastu: w środy Kartka z kalendarza, w soboty regularne odcinki podcastu.

  Aktywuj powiadomienie o przedsprzedaży i promocji mojego drukowanego...

  Mark as Played
  April 29, 2022 25 min

  Czego spodziewać się po kampingach na Lazurowym Wybrzeżu? Jak się przygotować do wakacji na kampingu i co spakować? W tym odcinku odpowiadam na Wasze pytania!

  Partnerem i sponsorem 67. odcinka podcastu "Życie we Francji" jest Eurocamp.pl, który zaprosił mnie do wizyty na swoich kampingach na Lazurowym Wybrzeżu. Tu znajdziesz kampingu Eurocamp we Francji (https://www.eurocamp.pl/nasze-campingi/francja).

  Mapę polecanych kamping...

  Mark as Played

  Prowansję znam jak własną kieszeń, a Toskanię tylko trochę słabiej. Dlatego pokusiłem się o porównanie obu tych pięknych regionów pod kątem turystycznym.

  W 66. odcinku podcastu Życie we Francji porównuję Prowansję i Toskanię w 6 wątkach: miasteczka, widoki, jedzenie, drogi, winnice i atrakcje. Który region wygrał? Zapraszam do posłuchania odcinka!

  Aktywuj powiadomienie o przedsprzedaży i promocji mojego drukowanego przewodnika o Lazu...

  Mark as Played
  April 15, 2022 38 min

  Tym razem odcinek nagrałem wspólnie z Dominiką Nogier we francuskiej restauracji. Zamawiamy, jemy i rozmawiamy o zasadach, jakimi rządzą się francuskie "resto".

  Słuchając tego odcinka dowiesz się np., jak zamawiać posiłki we Francji, jaka jest kolejność dań, czy zostawić napiwek.

  Dominika jest dostępna na Instagramie: @wycieczkidofrancji.pl oraz na stronie wycieczkidofrancji.pl i dominikanogier.com.

  Aktywuj powiadomienie o...

  Mark as Played
  April 8, 2022 21 min

  O sprawach związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych we Francji rozmawiam z Kasią Rubel. Kasia prowadzi firmę viesimple.eu, która pomaga załatwiać sprawy administracyjne we Francji.

  Z tej rozmowy dowiesz się na przykład:

 • kto musi rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych we Francji,
 • jak złożyć deklarację PIT,
 • czy pieniądze przesyłane rodzinie w Polsce podlegają odliczeniu,
 •  co grozi za błędy i opóźnienia w złożeniu zezna...
 • Mark as Played
  April 1, 2022 41 min

  Zapraszam na zwiedzanie Alzacji! Moim gościem jest Iza Rabehanta, autorka bloga mojaalzacja.pl. Rozmawiamy o atrakcjach, zwiedzaniu i jedzeniu w Alzacji.

  PREZENT od Izy: darmowy ebook "Gdzie dobrze zjeść w Alzacji? Moich 10 ulubionych adresów" (https://www.subscribepage.com/gift_mojaalzacja).

  TRUDNIEJSZE NAZWY I LINKI DO ZASOBÓW

  Przewodniki po Alzacji (wakacyjny, z jarmarkami bożonarodzeniowymi, dla rodziców wyjeżdżających z d...

  Mark as Played
  March 25, 2022 23 min

  W dzisiejszym odcinku omawiam sklepy we Francji. Jeśli zastanawiasz się, gdzie robić zakupy we Francji to wystarczy posłuchać!

  Sklepy spożywcze, wyposażenie wnętrz, ogrodnicze, z artykułami dla majsterkowiczów, RTV AGD - takie miejsca we Francji wymieniam w tym odcinku podcastu Życie we Francji.

  W audycji pada wiele różnych nazw. Oto ich zapis:

  Sklepy spożywcze: Leclerc, Carrefour, Intermarché, Super U, Auchan, Monoprix, Casino, Spar,...

  Mark as Played

  Co to jest dyskryminacja ze względu na IBAN i czy jest ona dużym problemem we Francji? O tym opowiadam w 61. odcinku podcastu Życie we Francji!

  W odcinku cytuję definicję dyskryminacji ze względu na IBAN ze strony Europa.eu. Link do źródła (https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/financial-products-and-services/payments-transfers-cheques/index_pl.htm#shortcut-4).

  Wspominam także o promocji w banku N26. Oto link promocyjny (CH...

  Mark as Played
  March 11, 2022 24 min

  Odcinek nagrałem wspólnie z Dominiką Nogier podczas spaceru po targu staroci w Nicei. Rozmawiamy o francuskich antykach i starociach oraz omawiamy to, co widzimy w ofercie.

  Tym razem zabieram Was na poniedziałkowy targ staroci Cours Saleya w Nicei. Wspólnie z Dominiką z wycieczkidofrancji.pl rozmawiamy o ulubionej formie spędzania czasu wielu Francuzów i omawiamy niektóre z zauważonych przedmiotów.

  W trakcie rozmowy używamy francuski...

  Mark as Played

  Posłuchaj o mojej nowej francuskiej firmie, o tym, jakie konto bankowe dla firmy we Francji polecam oraz jaki system księgowy.

  W 59. odcinku podcastu Życie we Francji podsumowuję 2 miesiące działalności mojej nowej firmy: jednoosobowej spółki akcyjnej Bobrowski Media SASU. Partnerem odcinka jest firma viesimple.eu, której właścicielka Kasia Rubel pomogła mi otworzyć firmę we Francji.

  W odcinku omawiam konto bankowe dla firmy we Franc...

  Mark as Played
  December 11, 2021 31 min

  To już ostatni odcinek podcastu w 2021 r. i zarazem ostatni przed krótką przerwą w publikacji podcastu. Moim gościem jest Alicja Parvine, przewodniczka po Paryżu. Rozmawiamy o tym, jak spędzić okres Bożego Narodzenia i Sylwestra w stolicy Francji.

  Alicję można znaleźć w serwisie Instagram: @from_warsaw_to_paris.

  Zapraszam także na mój Instagram @lazurowyprzewodnik oraz na moje blogi: LazurowyPrzewodnik.pl i Prowansja.pl.

  Wszys...

  Mark as Played

  Czy warto mieć francuskie obywatelstwo i jak się o nie starać? O tym rozmawiam z Kasią Rubel, która pomaga załatwiać sprawy administracyjne we Francji.

  W tym odcinku mój gość odpowie na pytania o to, co daje Polakom francuskie obywatelstwo, jak się starać o francuski paszport oraz ile czasu zajmuje cała procedura.

  Kasia Rubel prowadzi firmę dostępną pod adresem www.viesimple.eu i pomaga w załatwianiu spraw administracyjnych we Francj...

  Mark as Played
  November 27, 2021 23 min

  Życie we Francji to nie tylko sielanka winem płynąca. Jest w tym kraju sporo różnych wad i spraw, które nam uprzykrzają życie. O tym, co nas wkurza i czego nie lubimy we Francji i Francuzach rozmawiam z Dominiką Nogier.

  Dominika gościła już we wcześniejszych odcinkach podcastu. Tym razem narzekamy na Francję zdradzając, co nas w tym kraju i jego mieszkańcach wkurza. Przygotowaliśmy po 3 takie tematy z uzasadnieniem.

  Dominikę można zn...

  Mark as Played
  November 20, 2021 28 min

  Tym razem zabieram słuchaczy na spacer po Nicei. Ten odcinek nagrałem na plaży i promenadzie, na głównym placu w mieście, na targowisku prowansalskim i na Wzgórzu Zamkowym. Polecam słuchać przez słuchawki :).

  W 55. odcinku mojego podcastu "Życie we Francji" opowiadam luźno o tym, jak się żyje w Nicei na Lazurowym Wybrzeżu. Bardziej skupiłem się jednak na nagrywaniu otoczenia spacerując po Nicei.

  Będzie mi miło, jeśli po wysłu...

  Mark as Played

  Popular Podcasts

   Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

   Stuff You Should Know

   If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

   The Piketon Massacre

   The most notorious mass murder in Ohio’s history happened on the night of April 21, 2016 in rural Pike County. Four crime scenes, thirty-two gunshot wounds, eight members of the Rhoden family left dead in their homes. Two years later a local family of four, the Wagners, are arrested and charged with the crimes. As the Wagners await four back-to-back capital murder trials, the KT Studios team revisits Pike County to examine: crime-scene forensics, upcoming legal proceedings, and the ties that bind the victims and the accused. As events unfold and new crimes are uncovered, what will it mean for all involved? What will it mean for Pike County?

   Crime Junkie

   If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

   Morbid

   It’s a lighthearted nightmare in here, weirdos! Morbid is a true crime, creepy history and all things spooky podcast hosted by an autopsy technician and a hairstylist. Join us for a heavy dose of research with a dash of comedy thrown in for flavor.

  Advertise With Us

  For You

   Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

   Connect

   © 2023 iHeartMedia, Inc.