iReceptář do ucha

iReceptář do ucha

Jak pečovat o zahradu, pokojové rostliny nebo třeba o psa? Jaké trendy dnes hýbou zahradou i světem za jejím plotem? V tom vám poradí podcast Receptář do ucha, který připravujeme s odborníky i nadšenými laiky. Protože Receptář vždycky ví, jak na to.

Episodes

November 28, 2023 12 mins

Zajímá vás, jestli vám doma vydrží orchidej koupená v supermarketu nebo proč jsou pokojovky skvělými čističkami vzduchu? Nebo spíš chcete vědět něco o indických běžcích? V další epizodě podcastu iReceptář do ucha najdete odpovědi naší odbornice Jany Bucharové na tyto i další otázky, které jste nám poslali na adresu poradna@ireceptář.cz.

Mark as Played

„Nezapomeňte dát rostlinám přes zimu pauzu,“ říká Jana Bucharová. Proč ji potřebují, se dozvíte v další epizodě našeho podcastu, stejně jako čím vším můžeme pokojovky hnojit, jak často potřebují přesazovat a kde se u nás doma vlastně berou škůdci a choroby.

Mark as Played

Chtěli byste vědět, jak ochránit rostliny na zahradě proti mrazu? Nebo jestli má ještě teď v listopadu smysl vysazovat stromy či dávat do země cibulky narcisů? Tyto a další otázky ohledně zahrady a pěstování nám v další epizodě podcastu iReceptář do ucha zodpověděla Jana Bucharová.

Mark as Played

Kterým psům začíná stáří dřív? Opravdu platí, že starého psa novým kouskům nenaučíš? Proč je pro psa důležitý pohyb? Nestačilo by, kdyby chodil na WC doma? A je dobrý nápad pořídit psímu dědečkovi štěně? To vše vám řekne Jan Horák, veterinář s dlouholetou praxí.

Mark as Played

Jak připravit jezírko na příchod mrazivého počasí? A proč je důležité, připravit pro ptáky samonásypné krmítko? Můžeme nechat přes zimu venku kompostér s násadou žížal? Na tyto i další otázky vám v další epizodě podcastu ireceptář do ucha odpoví naše odbornice Jana Bucharová.

Mark as Played

Co se stane s hrobem, za který přestanete platit? Věděli jste, že si svého drahého zesnulého můžete nechat doma i několik dní? Jak vypadají alternativní smuteční obřady, co je to Luční hřbitov nebo adopce hrobů? Na věci praktické i vzletné jsme se zeptali Martina Červeného, ředitele Hřbitovů a pohřebních služeb Hl. m. Prahy.

Mark as Played

Zajímá vás, jak správně vysázet živý plot a kdy a jak je potřeba ho zastřihovat? Je složité postavit si na zahradě suchou zídku a proč není dobré stříhat okrasné trávy na podzim? To vše se dozvíte od Jany Bucharové v další epizodě našeho podcastu.

Mark as Played

Co udělat právě teď s vodou v sudu i s tou, kterou máte rozvedenou po zahradě, jak předejít vzniku plísní na zdech, kdy se opravdu pustit do čištění okapů a také co udělat s nářadím a náčiním, které přes zimu necháváte na chatě nebo chalupě se dozvíte v rozhovoru s naším dlouholetým spolupracovníkem Janem Kopřivou.

Mark as Played

Chtěli byste vědět, co je nejlepší udlat s čerstvým hnojem, jak správně připravit půdu pro vysazení ovocného stromu nebo jak si vyrobit vlastní náhradu za rašelinu? To a mnoho dalšího nám v další epizodě podcastu iReceptář do ucha řekla Jana Bucharová.

Mark as Played

Jak poznáme jablko zralé tak akorát, abychom ho utrhli? Proč se pro obchod nehodí odrůdy, které máme na zahradě a naopak? Kde skladovat jablka, když nemáte klasický sklep? Víte, co je to řízená atmosféra nebo jaký fígl používali při sklizni zahrádkáři před dávnými lety? To vše nám v další epizodě podcastu ireceptář do ucha prozradil Ing. Roman Chaloupka, tajemník Ovocnářské unie.

Mark as Played

Jak pomoct středomořským bylinám, aby u nás dobře přezimovaly, kdy je dýně opravdu zralá tak, aby po sklizni přečkala celou zimu a jak uskladnit jablka. To vše vám poradí naše odbornice Jana Bucharová. A přidá i tipy, čím nahradit buxusový plot, který zničil zavíječ.

Mark as Played
September 12, 2023 19 mins

„Nesázejte roubované stromky příliš hluboko,“ říká Jana Bucharová. Proč to není dobré, se dozvíte v další epizodě našeho podcastu, stejně jako co je to květináčový efekt, jak a kdy sázet na podzim tulipány a narcisy a co před zimou udělat se skleníkem, pařeništěm a kompostem.

Mark as Played

Také byste chtěli vědět, co pomůže rajčatům, ale i jablkům a dalšímu ovoci, aby dozrálo? Je lepší trhat jablka ze žebříku, nebo česáčkem? A jak se správně sází stromky? Na tyto a další otázky najdete odpověď v poradně podcastu iReceptář, kde vám radí Jana Bucharová.

Mark as Played

Jak se jedlo po válce a co v krizí zkoušených třicátých letech? Co obědvali úředníci a co nejchudší dělníci? Kdy se k nám dostala rajčata a jak původně vypadal španělský ptáček? A kam vlastně z českých jídelníčků zmizely kompoty? To vše a ještě víc si poslechněte v poslední epizodě podcastu iReceptář do ucha, tentokrát s odbornicí na kuchyni první republiky, Kristinou Šemberovou.

 

Tento díl i další si můžete poslechnout na webu  h...

Mark as Played

Chtěli byste vědět, jak si namnožit jahody ze šlahounů, co ještě můžete vypěstovat do zimy nebo jestli má smysl zaštipovat vrcholky rajčat? Tyto a další otázky ohledně zahrady a pěstování nám v další epizodě podcastu iReceptář do ucha zodpověděla Jana Bucharová.

 

Tento díl i další si můžete poslechnout na webu  https://www.ireceptar.cz/podcasty/. Sledovat nás můžete také na Facebooku 

https://www.facebook.com/iReceptar.cz, kde naj...

Mark as Played

Má smysl používat houbařské aplikace, nebo jen zvyšují pravděpodobnost otravy? Jak poznat les kde rostou houby, a kdy a kam se na ně vůbec nevydávat? A jak se vlastně houby správně sbírají? Nejen to si poslechněte v další epizodě podcastu iReceptář do ucha, tentokrát s lékařkou Markétou Vlčkovou, členkou výboru České mykologické společnosti.

 

Tento díl i další si můžete poslechnout na webu  https://www.ireceptar.cz/podcasty/. Sled...

Mark as Played

Chtěli byste vědět, jak poznat, že se zavařenina zkazí, kdy ji nejíst a taky jak zajistit, aby se vůbec nezkazila? Zajímá vás, jak zavařovat bez cukru, nebo jak si nejlépe poradit při přípravě sirupů? A toužíte konečně zjistit, co je tedy džem, co zavařenina a co marmeláda? To všechno a ještě víc se dozvíte v dnešní poradně podcastu iReceptář do ucha, kde na otázky tentokrát odpovídá redaktorka Tereza Pavcová.

 

Tento díl i další s...

Mark as Played

Zajímá vás, které marmelády jíme ze všech nejradši a co je právě teď v módě? Jak se dá za novými chutěmi cestovat, když vás živí vaření marmelád? A co má takový člověk na sporáku celoročně? To vše si poslechněte v další epizodě podcastu v rozhovoru s Monikou Kořínkovou, která pod značkou Monamy vytváří nejen fantastické marmelády.

 

Tento díl i další si můžete poslechnout na webu  https://www.ireceptar.cz/podcasty/. Sledovat nás mů...

Mark as Played

Možná se i vy v tuhle chvíli potýkáte se zahradou, která plodí jako smyslů zbavená, a začínáte zavařovat všechno, co jen trochu jde. Rajčata, cukety, papriky, v neposlední řadě okurky i houby. Zajímá vás, jaké speciální pomůcky vám mohou práci usnadnit? Kolik existuje druhů zavařování? A jakými přísadami dobroty ve skleničkách ještě vylepšit? Odpovědi na všechny tyto otázky uslyšíte v další poradně podcastu iReceptář do ucha.

 

Ten...

Mark as Played

Víte, jak správně mulčovat suchomilné trvalky a kterým naopak mulč může uškodit? A věděli jste, že prérijní ani stepní záhon nemusejí vypadat jako poušť? Hostem podcastu iReceptář do ucha byl kurátor trvalek z pražské Botanické zahrady v Tróji, dr. Petr Hanzelka, se kterým jsme si povídali o tom, jak se takový trvalkový záhon zakládá, jestli je dobré používat textilii a které druhy levandule přežijí naši zimu.

 

Tento díl i další s...

Mark as Played

Popular Podcasts

  "McCartney: A Life in Lyrics" offers listeners the opportunity to sit in on conversations between Paul McCartney and poet Paul Muldoon dissecting the people, experiences, and art that inspired McCartney’s songwriting. These conversations were held during the past several years as the two collaborated on the best selling book, “The Lyrics: 1965 to Present.” Over two seasons and 24 episodes of “McCartney: A Life in Lyrics”, you’ll hear a combination master class, memoir, and improvised journey with one of the most beloved figures in popular music. Each episode focuses on one song from McCartney’s iconic catalog – spanning early Beatles through his solo work. Season 1 premieres on October 4th. “McCartney: A Life in Lyrics” is a co-production between iHeart Media, MPL and Pushkin Industries. Cover Portrait © 1967 Paul McCartney / Photographer: Linda McCartney

  Dateline NBC

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks, then look no further. Josh and Chuck have you covered.

  20/20

  Unforgettable true crime mysteries, exclusive newsmaker interviews, hard-hitting investigative reports and in-depth coverage of high profile stories.

Advertise With Us
Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

Connect

© 2023 iHeartMedia, Inc.