Naše švýcarské zážitky

Naše švýcarské zážitky

Podcast nejen o zajímavostech ze života ve Švýcarsku, o rozdílech mezi životem v Česku a ve Švýcarsku , ale také o zážitcích z našeho cestování a objevování Švýcarska.

Episodes

June 7, 2023 25 mins

Švýcarsko je pohlednicově krásná země s úžasnou scenérií majestátních hor, průzračných řek a jezer a krav pasoucích se na zelených loukách. Ale Švýcarsko je i zemí, které přichází se zajímavými řešeními v otázkách spojených se změnou klimatu a která je plně oddaná čistým moderním technologiím, s čímž jde ruku v ruce respektování přírodních zdrojů, přechodu na obnovitelné energie a zajištění větší biologické rozmanitosti.

Víte napří...

Mark as Played

Hostem další epizody podcastu je zpěvačka Šárka Dumišincová. Šárka se zpěvu věnuje už od dětství, vystudovala pražskou konzervatoř, obor populární zpěv. Zpívala na lodích od Karibiku po Jižní Afriku a od roku 2020 žije ve Švýcarsku. Pokud jste byli hosty na Plese na kraji města, tak Šárku určitě znáte, protože se postarala o hudební doprovod. Myslím, že při duetu s Josefem Boudou, aka Karel Gott revival Morava, kdy si střihli Zvonk...

Mark as Played

Mohl český král Přemysl Otakar II. za vznik švýcarské konfederace? Proč byl Karel IV. vykradačem švýcarských hrobek? Cestování do Švýcarska jako koníček už ve středověku? Jaký otisk nechali ticinstí architekti “maestri luganesi” nejen v Praze, ale třeba i v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci nebo ve Valticích? A víte, který český generál osvobodil Ženevu od Napoleona a kdo byl Švýcarský "Schindler", který zachránil 1200 Židů z kon...

Mark as Played

V anketě na Instagramu jste si odhlasovali, že bych měla natočit epizodu na téma, které hýbe švýcarskými médii: pád významné švýcarské banky Credit Suisse a její převzetí konkurenční UBS. Ale jelikož není nic staršího než včerejší zprávy, pojala jsem tuto epizodu i jako malý historický exkurz do historie švýcarského bankovnictví, povím vám o tom, kdo to byl Alfred Escher a jaké další skandály hýbaly švýcarským bankovním světem. 

Zd...

Mark as Played

Série o švýcarských kantonech pokračuje. Tentokrát budu povídat o kantonu Ticino - "slunečné terase" Švýcarska a jediném italsky hovořícím kantonu. Dozvíte se, jak vznikl, kdo se o něj v průběhu historie přetahoval, jak je to se vztahem k Itálii a nebude chybět samozřejmě ani zmínka o místních delikatesách a taky známých osobnostech. 

Kdybyste se chtěli do Ticina podívat, na mém blogu najdete itineráře pro regiony Locarno a Lugano,...

Mark as Played

Mým hostem v podcastu byl Petr Rokůsek, zakladatel energetické skupiny Nano Energies, evolucionář, vizionář a futurista v oblasti energetiky. Ale o energetice naše povídání vůbec nebylo. Petr totiž nedávno získal podíl ve slovenské společnosti Javorina, která momentálně expanduje i do Švýcarska.

 

Petr je navíc mým prvním hostem, který nebydlí ve Švýcarsku, ale v Lichtenštejnsku. Takže moje první otázka zněla, co ho vůbec vedlo k p...

Mark as Played

Mým dalším hostem v podcastu byl zubní lékař Michal Pločica. Michal pochází ze Slovenska, ale již několik let má vlastní praxi ve Švýcarsku, v kantonu Solothurn.

Michala jsem se v podcastu například zeptala: 

Čím chtěl být jako malý? Kdo byl jeho profesní inspirací? Proč nestudoval na Slovensku, ale v Brně? Měl vždycky touhu mít vlastní ordinaci? Jaké jsou specifika zubařské praxe tady ve Švýcarsku? Jaké je to být zároveň zubař a p...

Mark as Played

Ze Singapuru na Sicílii a pak do Švýcarska. Igor “Iggy” Žukovský ve Švýcarsku začínal v gastronomii a teď tady provozuje výuku snowboardingu a snowkitingu. Co je vlastně snowikiting? Je to bezpečný sport a zvládnou ho i děti? Co obnáší zvládnout kite? Jak drahý je to sport? Kde jsou ve Švýcarsku vhodná místa pro snowkiting a jak je poznat? V čem je obtížnější kitesurfing? A jaké byly jeho švýcarské AHA momenty?

https://www.instagra...

Mark as Played

Dnešní epizoda je pokračováním epizody o tom, jak jsme kupovali dům ve Švýcarsku. Zatímco v epizodě #50 jsem vyprávěla, jak se to všechno seběhlo, v té dnešní se zaměříme na tu praktickou stránku věci, o kterou jste si mnozí z vás psali. A taky jste si v hlasování na Instagramu přáli, aby byl hostem podcastu můj muž. A tak jsem ho poprosila, jestli by byl tak hodný a vysvětlil v podcastu principy fungování švýcarského hypotečního t...

Mark as Played

V 1.části jsem vám představila základní geografické údaje kantonu Valais/Wallis, mluvila jsem o typických jídlech a nápojích, takže pokud jste si 1. díl ještě neposlechli, tak šup šup, abyste si mohli poslechnout pokračování.

Jelikož jste mi po poslechu 1. dílu psali ještě další tipy na osobnosti z tohoto kantonu, ještě jsem 3 jména přidala.

Taky se mimo jiné dozvíte zajímavosti o švýcarské gardě, která chrání papeže ve Vatikánu, p...

Mark as Played

Šárka Patermannová je prvním hostem, který je u mě v podcastu podruhé :) Hned na úvod jsem se jí zeptala, co se u ní změnilo od doby, co jsme natáčely minulý rozhovor. 

Stejně jako v minulém rozhovoru jsme probíraly sociální sítě, dozvěděla jsem se, na co se jí její sledující nejvíc ptají a co je zajímá.

Má nějaké své “superfanoušky”?

Jak přišla na myšlenku uspořádat ples?

Jaká bude sobota, na kterou nezapomeneme? Na co se můžeme t...

Mark as Played
October 31, 2022 24 mins

Ruku na srdce, všichni jsme tam jednou byli a při pohledu na cenovky se švýcarskou cenou jsme omdlévali a aspoň jednou jsme jeli nakupovat do Německa. A taky už teď už někteří víme, že šetřit na nesprávných místech se nevyplácí a nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.

Opět jsem na Facebooku vyhlásila "otázku na víkend" a sešla se spousta odpovědí a tipů na to, jak ušetřit ve Švýcarsku. V této epizodě jsem se je opě...

Mark as Played

Vítejte u nové série, ve kterém vám postupně představím všechny švýcarské kantony. A začneme kantonem Valais, nebo taky Wallis. Epizoda o kantonu Valais/Wallis je rozdělena na dvě části, v té první se dozvíte něco o základních geografických údajích, typických zdejších pokrmech a vínu, dozvíte se, proč mezi sebou bojují krávy a k čemu jsou dobré suonen. Z tohoto kantonu pochází také spousta známých osobností - o některých se zmíním ...

Mark as Played

"Které švýcarské drobnosti ulehčující život vám chybí, když se vrátíte do Česka, anebo navštívíte jinou zemi?" Tuto otázku jsem o víkendu položila na Facebooku a strhla se lavina komentářů! Proto jsem se rozhodla ušetřit čas všem, co nemají chuť prokousávat se jednotlivými odpověďmi a shrnula jsem je všechny do nové epizody podcastu. 

Mark as Played

Sindy Kanisova je fitness trenérka. Ve Švýcarsku je pět let a jako spoustu z vás ji sem přivedla úplná náhoda. Sindy se specializuje na silově-kondiční tréninky s variabilní rezistencí a také na sestavování jídelníčků pro své klienty, kteří se na ni obracejí, když chtějí shodit pár kilo nebo vytvarovat postavu.

V podcastu jsem se Sindy zeptala:

🎙️ S čím se na ni nejčastěji její klienti obracejí? Chtějí shodit pár kilo, zformovat p...

Mark as Played

Tuto velkou věc, která se v našem životě děje, v sobě nosím už několik týdnů. Ale nemohla jsem ji s vámi sdílet dřív, než jsme ji oznámili našim nejbližším, když jsme byli na prázdninách na Moravě. Ale už jsme zpátky a kolečka se dávají opět do pohybu.

Plní se nám životní sen, anebo to bude naše noční můra? Bude to dům snů, anebo nám, kteří jsme oba vyrostli v paneláku, bude všechno padat na hlavu? 

A chtěli byste jako hosta podcas...

Mark as Played

Mnozí z vás znáte Alenu Pajasovou hlavně jako ředitelku Českého Klubu Zürich. Ale věděli jste, že se věnovala tanečnímu divadlu, modernímu a současnému tanci? A že byla v Česku v letech 2004 - 2015 výkonnou ředitelkou velkého uměleckého festivalu ProART? Pořádání festivalů má zřejmě Alena v krvi, a tak není divu, že v aktivitách tohoto směru pokračuje i ve Švýcarsku! Pod její organizační taktovkou se bude 1.-4. září v Curychu kona...

Mark as Played

Možná víte, možná ne, ale už tomu budou tři měsíce, co jsem si při lyžování zlomila ruku - i když se na to přišlo skoro až po měsíci od osudného okamžiku. Ale pak už to šlo ráz na ráz a od 31. března mám v levém zápěstí dvoucentimetrový šroub. No jo no, stanou se i horší věci.

K nahrání této epizody mě inspirovala moje mamka, když se mě tehdy v březnu zeptala: "Doufám, že máš aspoň dobrou pojistku?" Noooo...a pak nastalo vysvětlová...

Mark as Played

Mým dalším hostem v podcastu byla Hanka Koníčková, dlouholetá opora ženské florbalové reprezentace, která nyní hraje florbal ve švýcarském klubu Red Ants Winterthur. Odehrála 135 zápasů v národním dresu, čím se stala rekordmankou v počtu reprezentačních startů za seniorský národní tým. Zúčastnila se šesti mistrovství světa. Paradoxně končila reprezentační kariéru v listopadu 2021 na mistrovství světa v Uppsa...

Mark as Played

Sechseläuten nebo taky Sächsilüüte je tradiční jarní slavnost v Curychu, která se slaví třetí pondělí v dubnu. Ústřední postavou je Böögg, umělý sněhulák naplněný petardami, který symbolizuje zimu. Zapaluje se v 18 hodin a čím rychleji jeho hlava vybuchne, tím slunečnější bude léto.

V této epizodě podíváme pod pokličku této slavnosti, která se po covidové pauze letos opět mohla konat. Řeknu vám něco k její historii, jaký je program...

Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  CounterClock

  In order to tell the story of a crime, you have to turn back time. Every season, Investigative journalist Delia D'Ambra digs deep into a mind-bending mystery with the hopes of reigniting interest in a decades old homicide case.

  Morbid

  It’s a lighthearted nightmare in here, weirdos! Morbid is a true crime, creepy history and all things spooky podcast hosted by an autopsy technician and a hairstylist. Join us for a heavy dose of research with a dash of comedy thrown in for flavor.

  20/20

  Unforgettable true crime mysteries, exclusive newsmaker interviews, hard-hitting investigative reports and in-depth coverage of high profile stories.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2023 iHeartMedia, Inc.