Geçtiğimiz Sokaklar

Geçtiğimiz Sokaklar

Koşmaktan yorulanlar için aylak şehir rehberi.

Episodes

February 17, 2023 5 mins
Türkiye, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı. İnsanlar, hayvanlar daha pek çok şeyle birlikte enkaz altında kaldı. Yepyeni yaralar açıldı, kimi onmamak üzere. Milyarlarla ödeyemeyiz borcumuzu enkaz altında kalanlara ama belki sorgulamayı deneyebiliriz. On binlerce insanın hatırına.

Soğuk betonlar tarifsiz bir acıyla birlikte yüzümüze cesaret çarptı ve bulaşıcıydı. Unutmamak da cüretkar bir eylem. Lütfen hep hatırlayal...
Mark as Played
Yeni yıla çok az kaldı! Biz de bu bölümde 2023 dileklerimizden bahsettik biraz. Daha pek çok şey var ama her şey, her yerde anlatılmıyor.

Biz bol bol hikâye toplayalım, size bol bol anlatalım. Hangi şehirdeysek orayı sevelim. Ha bazılarının yeri başka olsun, Ankara gibi.

Güzellikler üzerine konuşalım, sevmediğimiz ne varsa yalnızca değiştirmek üstüne. Değişmeyeni de kucaklamak düşer insanın payına.

Yepyeni sokaklardan geçelim, ‘üf bur...
Mark as Played
December 1, 2022 18 mins
ENTELANKARA’nın kurucu ve sunucusu Serhat Kınalı Geçtiğimiz Sokaklar’ın ilk konuğu oldu. Vaktiyle bambaşka bir işle tanışmış, biz de ona konuk olmuştuk. İade-i ziyaret bu ya, Serhat da bir güzel anlattı ENTELANKARA’yı ve her şeyin başladığı yeri. Bizce o, şehre tatlı bir not düşüyor. Bizden çok da farklı değil, kentten geçenlerin izleri orada kalıyor.

Öyle bir yayın oldu ki, aklımız hep konuşamadıklarımızda kaldı. Ama paniğe gerek ...
Mark as Played
November 24, 2022 10 mins
Bu bölümde tuvaletler üzerine konuştuk. Nasıl bırakıyorlar, ideal tuvalet nasıl olmalı, kocaman tuvaletler için çok küçük değil miyiz, yan yana tuvalete girmeye ne ara alıştı insanlar?

Şimdiye dek çok daha fazla konuşulmalıydı, bu denli zaman geçirdiğimiz o yerler... Biz bir yerden başladık konuşmaya. Kadınlar tuvaletinin kadın dayanışmasının en görünür olduğu yerlerden biri oluşuna değindik, kadınlar tuvaleti yüzü görmemiş Taha iç...
Mark as Played
November 17, 2022 9 mins
“Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür” demişler. Haklılar mı, unutmak insan hafızasının hastalığı mı sahiden? Bizce değil.

Her şey illa tek bir şey olmak zorunda da değil zaten. Beşer gibi. İyi ve kötü, doğru ve yanlış, dezavantajları var ama avantajlı.

Damgalamaktan zevk almayı unutalı çok oldu. Etiketlememenin huzuru hatrımızda.

Hatırlıyorsak sebebi vardır, unuttuysak da öyle. Siz kendinize ve zihninize güvenin. En çok da plana.

Güz...
Mark as Played
November 10, 2022 14 mins
Konu, başımıza bir iş gelmeyecekse enflasyon.

Bu bölüm sabah aldığımızı akşam daha pahalıya aldığımız şu dönemi konuştuk. Soğanlı mı soğansız mı muhabbeti yaptığımız menemeni yapmaya bütçe planlamak gerekiyor malum. Taha iktisata dair epey şey biliyor, Bilgesu da kendinden hesap ediyor işte. Biz öyle evimizdeki ve içimizdeki enflasyonu konuştuk. Ne zaman geçer sahi?

Öyle işte… Bizim maaşlar bize yetmiyor, cebimizde eriyor. Ama umarız...
Mark as Played
November 3, 2022 12 mins
Lavarla, Ankara Keşif Haritası Pusula 2’yi tanıtım lansmanıyla duyurdu ve ne şanslı ki Taha oradaydı. Pusula 2 şahane çizimler eşliğinde şehre şöyle bir bakmak isteyenler için bir harika! Şehri henüz bilmeyenlere rehber, bilenlere de yeterince bilmediğini anlatan bir tür kanıt.

Diğer yanda, sosyal etki odaklı çalışan insanları bir araya getiren Impact Hub Ankara, muhteşem bir partiyle Yıldız’da kapılarını açtı. Bu defa Bilgesu da or...
Mark as Played
October 27, 2022 2 mins
Zaman nasıl da hızlı geçiyor ve nasıl da duruveriyor. Pek çok şey nasıl da benziyor ancak nasıl da kendine özel.

4 ayın ardından Geçtiğimiz Sokaklar için ekip bir arada. Aslında hep bir aradalardı da işte…
Bilgesu ve Taha bu yayında zamanın hızını konuştular - tabii ki bilimsel olarak değil. İkisi de sayısalcı değil- en azından şimdilik.

Bilgesu bir ara “Zeigarnik Etkisi'nden bahsetmeye çalıştı, tabii o “Ziegarnik” diye hatırladı...
Mark as Played
June 16, 2022 19 mins
Bilgesu ve Taha Ankara’nın yürümeyi sevdikleri sokaklarını konuştular. Filozoflar falan da yürüyormuş hep. Bir yerden sonra kafa kaldırmıyor tabii, ayaklara kuvvet. Bizimkiler de yürümek nasıl da iyi geliyor, hangi rota onlara neyi anımsatıyor gibi şeylerden bahsettiler. Bol ağaçlı yollarda toprağa dokunmalı rotalar diliyorlar tüm evrene!

Keyifli dinlemeler!

Geçtiğimiz Sokaklar
Mark as Played
June 9, 2022 11 mins
Taha ve Bilgesu bu yayında hava ve su üzerine konuştular. Toprak ve ateşi de bir gün konuşacaklar. İklim ne biçim değişti ya diye düşünürken, yaz sağanağı altında birer balık oldular. Mevsimler birbirine girdi, baharcılara bir alerji kaldı diye üzüldüler hapşırırken. Doğaya düzgün davransın herkes!!! Sonra böyle acayip hava olayları vuku buluyor.

Bu yayının kapak fotoğrafını ileten Gizem Ayyıldız'a teşekkürlerimizle.

Keyifli dinl...
Mark as Played
June 2, 2022 32 mins
Bu bölüm Taha’nın Diyarbakır’ı üstüne. Orada ona bir haller olmuş, eksik ne varsa artık tamammış. Doğu sahiden de başkaymış, masallar biraz da oranınmış. Sokakta künefe yiyorlarmış, canı çekmiş. Taksici para almak istememiş. Karpuzlu bir heykel varmış. Surlarda kimse yürümüyormuş.

Bilgesu keyifle dinledi, size de keyifli dinlemeler diledi. Taha zaten hala mest.

Geçtiğimiz Sokaklar
Mark as Played
Bilgesu ve Taha zaman üzerine konuştular.

“ne içindeyim zamanın,
ne de büsbütün dışında;
yekpare, geniş bir anın
parçalanmaz akışında.”

Ahmet Hamdi Tanpınar

Var mı sahi? Yetişiyor mu telaşlar, varıyor muyuz bir yere? Hangi çekimde yaşamalı zamanı? İçine cuk oturduğunuz anlar, hatta pek geniş zamanlar dileriz!

Keyifli dinlemeler!

Geçtiğimiz Sokaklar

Photo by Uğur Demirci

www - https://gectigimizsokaklar.com/
Mark as Played
April 28, 2022 17 mins
Biz Böyle Seviyoruz

Bu bölümde Ankara’yı nasıl sevdiğimizi konuştuk. Nedenini aramadık pek, sevmenin sebebi olmaz diye. Arada konu farklı yerlere de gitti ama yine de Ankara başka.

Herkese sevdiği en az bir şehir dileriz.

Keyifli dinlemeler!

Geçtiğimiz Sokaklar

Photo by Buse Doga Ay

www - https://gectigimizsokaklar.com/
Mark as Played
April 21, 2022 25 mins
Konuklu ilk bölümümüzde Buse’ye veganlıkla ilgili aklımıza ne geldiyse sorduk. Ankara’nın en tatlı veganı Buse merak ettiklerimizi cevapladı, Ankara’da vegan olma deneyimini paylaştı. Vegan mekanlar ve bazen öteki olmak bahsi geçti.

Keyifli dinlemeler!

Geçtiğimiz Sokaklar

www - https://gectigimizsokaklar.com/
Mark as Played
April 14, 2022 18 mins
Bu bölümde mesai sonrası yaşamı konuştuk. Varsa ne güzel yaşamdır o. Modern insanın gününü geçirdiği iş sonrası bir de geçtiği sokaklar üzerine lafladık. Sahiden geçiliyor mu yoksa kanepede yığılmak iyi bir seçenek mi? Tüm bu soruları ve hiç de kesin olmayan cevapları bu yayında bulacaksınız!

Keyifli dinlemeler!

Geçtiğimiz Sokaklar

www - https://gectigimizsokaklar.com/
Mark as Played
April 7, 2022 11 mins
Tarla Tapan veya Tarla Tapan, Kapı Duvar

Bu bölüm biraz Ayaş biraz da gitmediğimiz yerler hakkında. Tarlalar ve gidince kapı duvar bulduğumuz eskinin mekanları. Bir gün muhakkak gitmeyi isteyip o gün gelene dek kapanan yerler.

Siz siz olun bekletmeden gidin, orada duruyor görmeniz gereken aslında ama öyle çok da ertelemeyin işte.

Keyifli dinlemeler!

Geçtiğimiz Sokaklar

www - https://gectigimizsokaklar.com/
Mark as Played
March 31, 2022 12 mins
Bu yayın Kızılay hakkında. Kızılay’ın geçtiğimiz sokakları, koşarken kaçırdığımız ayrıntıları. Sonuçta, Taha ve Bilgesu Kızılay hakkında olumlu düşünüyor.

Keyifli dinlemeler!

Geçtiğimiz Sokaklar

instagram - https://www.instagram.com/gectigimizs...
twitter - https://www.twitter.com/gectigimizsokak/
harita - https://www.google.com/maps/d/edit?mi...
www - https://gectigimizsokaklar.com/
Mark as Played
March 24, 2022 16 mins
Bu yayın meşhur ‘Ankara ayazı’yla ilgili. Yazmak isteyen yazıyor ama öyle değil işte. Bilgesu ve Taha flörte mesaj attıramayacak kadar parmak donduran ‘Ankara soğuğu’nu konuştular. Hipotermi tehdidi altında yaşayan tüm Ankaralılara sevgiler.

Keyifli dinlemeler!

Geçtiğimiz Sokaklar

instagram - https://www.instagram.com/gectigimizs...
twitter - https://www.twitter.com/gectigimizsokak/
harita - https://www.google.com/maps/d/edit?mi...
www -...
Mark as Played
March 17, 2022 12 mins
Bu yayın Ankara’nın en tatlı noktalarından Kuğulu Park üzerine. Şehrin ortasında ağaçları, kuğuları, buluşmaları kucaklayan güzel Kuğulu. Kuğulu’ya çıkan alternatif rotalar ve bu rotaların yürümeyle hakkının verileceği, Tunalı’nın nasıl da farklı bir enerjisi olduğu, bu noktaların Bilgesu ve Taha için neler ifade ettiği hakkında kısaca konuştular.

Keyifli dinlemeler!

Geçtiğimiz Sokaklar

instagram - https://www.instagram.com/gectigimiz...
Mark as Played
March 10, 2022 10 mins
Tiyatro ayında, Taha ve Bilgesu bu yayında, Ankara’da tiyatroyu kısaca konuştular. “Hangi sahneyi daha bi’ çok seviyorlar? Pandemiyle; onların seyirci deneyiminde neler değişti, bilet fiyatlarına n’oldu öyle? Gidecekleri oyun iptal edilince Kuğulu Park’ta ne yaptılar, hangi kuğuların zarafeti kendilerine hayran bıraktı? Ankara seyircisi nasıl öyle?” gibi pek çok soruya kısa yanıtlar verip eğlendiler.

Tiyatroların seyircilerle dolup...
Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  CounterClock

  In order to tell the story of a crime, you have to turn back time. Every season, Investigative journalist Delia D'Ambra digs deep into a mind-bending mystery with the hopes of reigniting interest in a decades old homicide case.

  Morbid

  It’s a lighthearted nightmare in here, weirdos! Morbid is a true crime, creepy history and all things spooky podcast hosted by an autopsy technician and a hairstylist. Join us for a heavy dose of research with a dash of comedy thrown in for flavor.

  20/20

  Unforgettable true crime mysteries, exclusive newsmaker interviews, hard-hitting investigative reports and in-depth coverage of high profile stories.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2023 iHeartMedia, Inc.