Episode Transcript
Available transcripts are automatically generated. Complete accuracy is not guaranteed.
(00:00):
Koty mają bardzo szeroki sposób komunikowania się od kwestii z apachu,
(00:04):
przez właśnie mowy ciała po typowo wokalizację.
Natomiast no my niestety słabo sobie rodzimy jako ludzie z odczytywaniem,
czy to właśnie mowy ciała już na pewno nie zapachów,
bo to jest coś, na co nie zwracamy kompletnie uwagi.
Między zwierzętam jest to o wiele bardziej czytalne zdecydowanie.
Dlatego w naszym kierunkom najczęściej koty po prostu muszą wszystko wymiałczyć.
(00:27):
I one to robią tak naprawdę na nasze potrzeby,
bo właśnie nie do końca odbieramy pozostałe sygnałe,
które dla koty są oczywista.
Ale kiedy koty miał, czy to już jest ta wyższa forma komunikacji?
On się wtedy wkurzony?
Niekoniecznie. Koty metodom prób i błędów uczy się,
które dźwięki na nas działają i kiedy zwracamy na niego uwagę,
(00:48):
co dzięki temu udaje im się osiągnąć.
I to jak my reagujemy w dużej mierze,
pływa na to, jak koty będzie się z nami komunikował
i na ile jego wokalizacja będzie intensywa.
Cześć. Witam Cię w Petsworth Podcast,
czyli wyjątkowej audycji, dzięki której poznaż fascynujący świat zwierząt.
(01:10):
Przyjemnego słuchania.
Sara Przytulska, prezeska Fundacji Petsworth.
Tutaj na odcinek Petsworth Podcast,
serdecznie witam miłośników zwierząt i dzisiaj nadrabiamy zaległości.
(01:30):
Tak można się było powiedzieć,
bo w Petsworth Podcast nie było jeszcze temat u kotów.
Dlatego trzeba to zmienić.
I dzisiaj będziemy rozmawiać właśnie na temat kotów,
a konkretnie na temat dobrostanu kota.
Jak zadbać o ten dobrostan kota,
dowiemy się dziś od naszej gościni.
Jest nią zopsycholoszka i kocia,
(01:51):
behawiorysdka Alina Fijolko w skadzień dobre.
Pani Alino, chciałbym, żebyśmy wspólnie przemieszczali się po tych schodach koci.
Potrzeb tak sobie to wymyśliłem.
Zaczniemy od tych potrzeb podstawowych,
tych najważniejszych, udął tej naszej piramidy.
A później już na sam szczyt aż do wątku,
w którym kot jest traktowany jako istota społeczna.
(02:12):
Tak dziś sobie to zaplanowałem.
I chciałbym zanim przejdziemy do tego głównego wątku.
Zanim powiemy o tych takich podstawach.
O Higienie i o zdrowiu kota to proszę nam się jeszcze przedstawić.
Bo to moje przedstawienie zawsze jest takie krótkie.
Zależy mi na tym, aby to gościnię gościnię i miałę głos.
No i to sama prośba dzisiaj.
Jestem koci im behawiorysztą za obsychologię.
(02:34):
Zajmłeś tym od około 5 lat,
kiedy to ukończyłam kurs zawodowy w centrum edukacyjno-szkoleniowym doradczym etoplanyc z Warszawy.
Natomiast moja przygodna z kotami rozpoczęła się wcześniej około 10 lat temu.
Kiedy rozpoczęłam hodowle kotów bęgalskich?
Zaczom jeździć na wystawy kotów rasowych i tak właśnie po kolei bardziej profesjonalnie kotami stajeją.
(02:59):
Nasodzie mieszka pani w Wydgoszczy rozumiem, że ten rejon świadczenia tych usług to głównie kujawsko-pomorskie.
Zdecydowanie tak.
Jeszcze można się do pani zgłosić, jakie problemy może pani pomóc rozwiązać?
Najczęściej pomagam w przypadku takich problemów, jak oddawań moczu poza kółwetom agresja, problemy socjalizacją,
konflikty między kotami, problem z lękiem.
(03:21):
No tutaj spektrum jest całkiem spore.
Być może jeszcze nagramy taki osobny odcinek, właśnie poświęcony jednemu z tematów,
to są zresztą wątki, które są też na mojej długiej liście.
Jak już nadrabiamy z ległości to chciałbym, żeby też koty w Petsworth podka spojał się częściej.
(03:45):
Myślę, że jest duża grupa tych osób, które na to czekają,
jeżeli jesteśmy już przy kotach, to raz jeszcze przypomnę, że partnerem dzisiejszego odcinka jest Marka Family First,
Marka, która właśnie dba o kocie i pśle potrzeby jest to producent karmy dla psów i dla kotów.
Oczywiście linki do naszych partnerów, do naszych sponsorów, jak zawsze znajdziecie w opisie odcinka.
(04:09):
Także partnerem odcinka raz jeszcze po wtórze jest Family First Polska.
Zaczniemy od tych podstaw od tego, co mamy udą, tej naszej piramidy potrzeb, powiedzmy czym tak ogólnie w takiej definicyjnie
jest to dobrostan koota, to jest też słowo, które robi zawrotną karierę.
(04:32):
Ten dobrostan, bo on oczywiście pojawił się w odniesieniu do ludzi,
ale też możemy mówić o dobrostanie naszych zbierzaków.
To jest to dobrostan koota, to mamy na myśli zaspokojenie potrzeb i to zarówno tych fizycznych jak emocjonalnych,
czyli poczynając od takich podstawowych rzeczy, jak kwestia fizjologiczna, odżywianie, potrzeba bezpieczeństwa,
(04:54):
przez potrzeby łowieckie, eksploracje terenu, czy też potrzeby socjalne.
Kina i zdrowie, naszego koota, jak dbać takie podstawy, takie najważniejsze zasady, o czym nie można zapomnieć, mycie obcinanie pazurów,
czyższe nie uszute wszystkie takie najważniejsze czynności. Ja wiem, że to temat rzeka, ale powiedzmy dla takich osób,
może które dopiero zaczynają, które dopiero myślą o tym, że będą się obiekować kotem.
(05:21):
Na pewno najwięcej uwagi wymaga futro.
Szczególnie u kotów długo włosy, w pół długo włosy, tutaj oczywiście jest to kwestia przede wszystkim czesania.
Natomiast oczywiście to jest indywidualna sprawa w zależności od tego, z jaką rastą mamy do czynienia.
Moje koty, które ja choduję, praktycznie pod tym względem nie wymagają mżonej pielęgnacji,
a jest to ewentualnie przeczesanie futerka dwa, trzy razy w roku w momencie wymiany futra nazimowe, czy naletnie.
(05:49):
Natomiast pozostałe rzeczy, czyli uszka, pazurki, to tak naprawdę musimy obserwować stan zdrowia kota.
Jeżeli koty jest zdrowy, jest dobrze odrzewiony, ma wszystkie zapewnione akcesoria, tak jak np. drapaki,
to on sobie świetnie o swoją higienę dba i tutaj nie musimy tak naprawdę zbyt wiele takich zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzać.
(06:13):
Natomiast jeżeli się pojawiają jakieś problemy, to zaczynamy przede wszystkim od wizytu w eternarza,
bo wszelkie nieprawidłowości jeżeli chodzi o czystość uszu, wygląd opuszków łapek, kondycję serstii, skóry,
to tutaj musimy wykluczyć chorobę zdrowotne i wtedy ewentualnie dobrać jakieś konkretne zabiegie pielęgnacyjne pod konkretnego zwierzaka.
(06:36):
Ile to zajmuje czasu, dla tych osób, które właśnie myślą o tym, żeby koty pojawiły się niebawę u niego w domu, w mieszkaniu,
ile czasu powinniśmy sobie zarazrwować, byśmy może też za chwilę porozmawiamy o kosztach,
ale zacznijmy o tych kosztach w postaci poświęconego czasu.
Jeżeli chodzi o taką pielęgnację, to jest to kwestia kilku minut dziennie, bardziej istotna jest regularność,
(06:58):
czyli tutaj musimy to robić czy to codziennie, czy co kilka dni w zależności właśnie ok potrzeb dane i rasy.
Natomiast nie trzeba się tego bać, to akurat jest rzecz, która nie jest jakby priorytetem w opiece nad kodem.
No dobrze, to kilka minut dziennie nie brzmi jakoś zniechęcającą.
Oddecydowanie, to bardziej że nie musimy kompać, nie musimy o jakichś tam innych zawieków przeprowadzać.
(07:21):
Takarasa na start, na początek, taka która będzie mniej wymagająca, ja wiem, że na temat kotów są mity, stereotypy i czasami nie zbyt dobrze się mówi o tych naszych kotach,
ale no początek jaką rasy by pani polecała od czego możemy zacząć, żeby to nie był ten wymagający najbardziej wymagający kot.
Na pewno łatwiej będzie z kotami krótkowosymi, bo one właśnie nie wymagają tej pielęgnacji futra tak intensywne, jak w przypadku pozostałych raz.
(07:48):
Natomiast ważniejszy jest tak naprawdę dobranie kota pod kątem charakteru, żeby jednak odpowiadało to sposoby w jej życia, jaki prowadzimy nasze aktywności,
żeby to nie były koty dla nas męczące, bo wiadomo, że mamy koty z rów do bardziej energiczne, tak jak to przykład koty rosyjski, abysnińskie, bęgalskie,
ale mamy też koty spokojniejsze, czy nie, w kadł Bratijczyki, Mind-Hun, więc persy na przykład co, spokojne rasy, które mogą też odpowiadać osobą, które są mniej aktywne, chcą mieć zwierzęka, czyli bardziej nakolankowego.
(08:23):
Przygarnęliśmy kota z ulicy tak zwanego dachowca w tej hierarchii, w tej klasyfikacji, o której pani mówi, gdzie on będzie się znajdować?
To jest inny widualna sprawa, tutaj koty znam bardzo różne, ale tak naprawdę koty jest kotem i on zawsze ma jakieś tam swoje potrzeby, niezależnie od rasy, czy to będzie kod właśnie dachowy, czy rasowy.
Mamy podobnie, więc tu się wiele dnia zmienia. Na pewno w przypadku kotów dachowych jest o ryzyko, że ten charakter jest nieprzewidywalny.
(08:50):
I musimy się z tym liczyć, co nie zmienia fakturze oczywiście jako tydachowe, są naprawdę świetne i towarzysza mi i nie trzeba się bać przygarniania takich zwierząt.
Obiecałem wam drodzy słuchacze, że wspólnie z naszą gościnią będziemy się wspinać po tych schodach piramidy potrzeb.
Jesteśmy aktualnie na parteże, na samym dole tej naszej piramidy, bo chciałbym też też zapytać odjęty takie najważniejsze zasady krótko mówiąc czym karmić naszego kota.
(09:17):
Na pewno karmy wysoko mięsne, bezbożowe to jest podstawa. Warto zwiększać jak tutaj udział karm mokrych, mony są zdecydowanie lepsze dla zdrowia kota.
No i to co jest istotne to częste posiłki, ale w niewielkiej objętości. Czyli tutaj warto jak najwięcej takich posiłków podawać w ciągu dnia,
bo koty po prostu na co dzień, jeżeli polują, tak menąc w naturze, polują często, ale na ofiary małe i one dostarczają niewielkie właśnie porcje posiłków każdego dnia.
(09:49):
Dobrze, że ten wątek polowania się pojawił, bo często o tym zapominamy, a przecież to jest drapieżsa w takiej mniejszej formie, prawda?
To jest zdecydowanie. Pomniejszony na part, nie wiem czy to jest trafne porównanie, to już jest pani zadanie to ocenić, ale tak sobie myślę, że to będzie taka całkiem sensowna metafora, że mamy takiego drapieżnika tylko po prostu pomniejszonego, który chodzi po naszym mieszkaniu.
(10:17):
Tak, zdecydowanie.
Tak, zdecydowanie.
Jeśli chodzi o natura, tak.
Koty mają potrzebów uwiezki, która w żaden sposób nie zostały wygaszone związku z tym, że one są zwierzętami domowymi.
Tak jest, udomówione, bardzo mocno, zresztą polecamy też na naszym blogu, jest mnóstwo artykułów poświęconych kotom.
Tam nie mamy zalekłości, jeżeli chodzi o kocie tematy, także polecam w imieniu naszych autorów, którzy regularnie nowy treści wam dostarczają i właśnie te treści publikujemy na naszym blogu.
(10:45):
Na stronie Petsworth.Krobka.com.p. znajdziecie te artykuły ponad 600 artykułów zresztą linki też jak zawsze w opisie i jest tam artykuł właśnie na temat tego drapieżsy.
Tego kota, który no dziś jest zmuszony przebywać w tym mieszkaniu, w tym domu, a jednak ten instynk ty cały czas w nim pozostały.
Wizytył wytrynarza wspomniałe pani wcześniej o wytrynarzu, ale tak tylko prześli, zgnęliśmy się przez ten wątek.
(11:11):
Jak często? Czy tylko wtedy, kiedy powinniśmy chodzić do wytrynarza, tylko wtedy kiedy są jakieś trudności, czy jednak takie wizyty profilaktyczne kontrolne?
To jest decydowanie profilaktyka, jest zalecana. Oczywiście im starszy kod te wizyty powinny pojawiać się częściej. Natomiast jest to o tyle rozsądne działanie, że badając kota profilaktycznie możemy szybciej wyłapać ewentualne nieprawidłowości i wtedy leczenie jest szyprze tańsze mniej kłopotliwa.
(11:39):
Nisz wtedy, kiedy już choroby, wszelakie są rozwinięte, widoczny sposób i wtedy to leczenie nie zawsze jest skuteczne i nie przebiega tak jak byśmy sobie tego życzyli.
O problemach bachawioralnych, tak jak wspomniałem być może nagramy jeszcze osobny odcinek, może nawet nie jeden, bo tych takich niepożądanych zachowań jest więcej.
Pojawił się wątek, zanim jeszcze wączyłem rejestrat, to pojawił się wątek chociażby za otwianie się poza kowetą. Też często o to pytacie. Zresztą podczas rozmowy z panią Karoliną z panią Karoliną z którą rozmawialiśmy na temat ptaków przy okazji europejskiego dnia ptaków. Pojawił się ten wątek, problemu za otwiania się poza kowetą.
(12:20):
Gdybyśmy chcieli teraz na szybko podpowiedzieć, poradzić, tak trochę odchodząc od tej naszej piramidy potrzeb. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego okoty za otwiam się poza kowetą?
Tu przeczynie jest bardzo wiele. Od kwestii zdrowotnych, które w pierwszej konieści trzeba wykluczyć, jeżeli jakieś tam problemy typowo somatyczne, przez stress, lęk, nuda, więc tutaj trzeba przyjrzeć się wielowymiarowo, bo mogą to być rzeczy od takich prostych kwestii jak preferencja miejsca, szwirku, kowetą.
(12:49):
Tutaj może kod mieć swoje preferencje, których nie spełniamy. Pow
Wydalbimy na tulekarza w eternarii, jak często powinniśmy się pojawić z kotem. Młody koty około roku może rzadziej. W zależności od potrzeb, jeżeli zauważamy coś nieprawidłowego w zachowaniu czy w zdrowiu kota, to wtedy odwiedzamy częściej.
(13:25):
Natomiast starszy koty od 7-10 lat obowiązkowo co roku, natomiast powyżej 10 roku życia zaleca się, co pół roku wizytył wytermas.
I co wówczas? Podczas takiej wizyty, czego możemy się spodziewać? Przyjmijmy, że słuchają nas osoby, które mają przed sobą pierwszą wizyty ulekarza wytermarizę swoim kociakiem.
(13:46):
Na pewno okwestię podstawowe, czyli odroba cześć i szczepienia. Wytermy też powinien okwejrzeć kota, jak wyglądają jego działą słaząpki, układ ruchu, czy jest mienki brzuszek, czy tutaj nie ma żadnych problemów jakichś bólowych.
Co kod w tym momencie może też w jakiś sposób pokazać. Natomiast oczywiście w razie konieczności jest to kwestia przeprowadzenia badań, jak badań oczu, kau, badań o krwi.
(14:15):
I później w zależności od tego, co ewentualnie jest niepokojące, możemy kontynuować właśnie diagnostykę.
Jak najbardziej. Jeżeli chodzi o przygotowanie, co powinniśmy zrobić wcześniej w domu przed wizytym ulekarza wytermarizm?
Na pewno warto zaznajomić kota z tym, co w jakiś sposób może stresować, czyli zaprzyjaźnić kota z transporterem.
(14:38):
Przeprowadzić trening medyczny, polegający na tym, że odtwarzamy w domu takie zabiegi, jakie mogą się pojawić w gabinacie, czyli dotykanie łapek, zaglądanie do pyszczka, dotykanie brzuszka, żeby kod nie był przestraszony.
I tak naprawdę to tyle, tak? Nie musimy jakoś tam bardzo intensywnie przygotowywać kota, najważniejsze zachowanie w spokoju po naszej stronie.
(15:02):
Tak, jeżeli będziemy do tego podchodzić racjonalnie, spokojnie, to kota nasze emocje odczuje i będzie się zachować dobrze, bo wytermy się nie będzie tegował.
Słuchasz Petsworth, podkaz te kolejne odcinek dziś rozmawiamy na temat kotów. Naszą gościnią jest z obsycholoszka i kocia bęchawiorystka Alina, Fijąłkowska.
(15:29):
Oczywiście linki do profili naszej gościni też znajdziecie w opisie dzisiejszego odcinka.
Panie Alina wspomniała o transporteże, jeżeli takowego transportera potrzebujecie, to oczywiście także jedne z naszych sponsorów podkastu.
Też takie transportery produkuje, mam tutaj na myśli market, trixi, polska, zajrzejcie, sprawdźcie. Oczywiście też podnikujemy, tak żebyście nie musieli zbyt długą szukać.
(15:54):
Przejdźmy poziom wyżej, jesteśmy cały czas przy tej naszej piramidzie. Potrzeb zapraszam was drodzy słuchacze na piętro, pierwsze, bo już te podstawowe potrzeby mniej więcej sobie omówiliśmy.
Ja wiem, że przy każdym z tych wątków moglibyśmy się zatrzymać dłużej, szczegółowe odcinki jeszcze przed nami. Naglealiśmy już dla was ponad dwadzieścia odcinków, więc spokojnie jeszcze w kolejnych odsłonach podkastu tego nowego ramienia edukacyjnego Fundacji Petsworth.
(16:21):
Na pewno będziemy Wam dostarczać. Mówiła pani o tym, że jedną z przyczyn zaatwianie się poza kowetą może być nuda. Jak sprawić moje pytanie od razu się pojawia?
Jak sprawić, aby ten kod się nie nudził, tutaj odsieszą przychodzą nam różnego rodzaju zabawki, wspinaczki, laserki to wszystko co może nam pomóc.
Koty przede wszystkim mają dwie zasadnicze potrzeby, czyli potrzeby owiecką i potrzeby eksploracji przestrzeni.
(16:47):
Natomiast w warunkach domowych, kiedy kod nie wychodzi, zapewnieniem odpowiedniej aktywności bez naszego udziału jest trudne.
Przacuje się, że kod, który przebywa w domu poświęca na aktywność w ciągu doby około 3% czasu. W momencie, kiedy znajduje się na dworze, jest to aż 15%.
Więc jest to bardzo, bardzo duża różnica, jeżeli chodzi o ten czas poświęcany na aktywność. I musimy pamiętać, że kod nie wybawi się w żaden sposób sam. Nie wybawi się też sam w towarzystwie innego kota.
(17:20):
Bo to co my zna, zabałamy to de facto polowanie. A kod nie jest zwierzęciem tropiącym. On nie szuka swoich ofiar. On musi to ofiary dostrzec i wtedy dopiero u niego aktywuje się hęć do polowania.
Więc to my musimy wyciągnąć wędkę, musimy wyciągnąć nurek, musimy czymś pomahać, aby ten kod się tym zainteresował i musimy to robić jak najczęściej.
(17:43):
Bo tutaj nie chodzi o długie sesje zabawy, gdzie kod się wymęczy fizycznie, tylko właśnie takie czeste sekwencje łowieckie, które będą się pojawiać wielokrotnie w ciągu dnia.
A, czyli kilka razy dziennie? Nawet kilkanaście, kilkadziesiąt. To mogą to lepiej bawić 20 razy dziennie po minutia niż przeprowadzać jedną sesję na przykład 20 minutową.
(18:06):
Czyli szybko liczymy kilka minut na pielęgnację sierści, kilka minut kolejnych na karmienie, a ilu minut potrzebuje kod łącznie w ciągu dnia na zabawę?
Na pewno warto byłoby to około pół godziny, co najmniej było takie chętne, no siłącznie, tak.
Czyli taki krótkie sesje. Zdecydowanie i warto je połączyć z karmieniem, aby to właśnie było polowanie.
(18:27):
Czyli tutaj przeplatać zabawę przez makami, czy też poprzedzać podawanie posiłków również chwilą zabawy.
Mamy też zabawki interaktywne, ale też ciekawa formuła, gdzie kod jest nagradzany za wykonanie pewnego zadania.
Bekłanie tak bardzo fajna rzecz, bardzo polecam. Najbardziej, tak nimi rzeczami warto się posiłkować wtedy, kiedy wychodzimy z domu, kiedy kod zostaje sam, tak aby się nie nudził.
(18:50):
Można też zostawić takie zabawki na noc, tak aby one jakieś tam zajęcie, bo wiadomo, kod jest zwierzęciem nosnym.
Tutaj, żeby nam w jakiś sposób nie zakłócał snu, nie przeszkadzał, no może, żeby takie zabawki się pojawiły, natomiast wtedy, kiedy jesteśmy lepiej położyć nacisk na te zabawki, które możemy właśnie sami wykorzystywać w zabawie, czyli właśnie wędki, jakieś sznurki, piłeczki, coś co możemy rzucać, ma hać.
(19:14):
Dla tych osób, które wcześniej nie za bardzo interesowały się ten tematem, niezbyt wiele na ten temat wiedziały, dziś posłuchały pod kastu, więc już będą wiedzieć od pani, od naszej gościni, raz jeszcze przypomnę Alina Fijolkowska, rozmawiamy z kocią Bechawiurystką.
Dla tych osób, które tej wiedzy nie mają, jakie sygnały powinny zaniepokoić, w jaki sposób możemy dostrzec, że nasz kod jest znudzony.
(19:39):
Na pewno jeżeli jest apetyczny, jeżeli śpi zbyt wiele, to też może świadczyć o wgławszych problemach, np. takich jak depresja, mołkotów też się ona pojawia.
Bardzo często są to zachowania, które można określić jako zachowania agresywne, bo w tym momencie kot próbuje polować na właścicieli, bo nie wie co z jak spożytkować swoją energię.
(20:01):
Może takie negatywne zachowania przejwać w stosunku do innych zwierząt znajdujących się w domu, z tego względu, że jego potrzebne nie są spełnione i szuka alternatyw.
To są takie pierwsze sygnały, które świadczą o tym, że coś jest nie tak, że nie spełniamy tych potrzeb.
Powiedziała pani o innych zwierzętach w domu nie mogę nie zapytać, jak to jest z tym mitem, z tym stereotypem, jak pies z kotem.
(20:29):
Psyskotami naprawdę się fajnie dogadują. Jeżeli pies nie robi krzywd kotu to w drugą stronę żadnych problemów zazwyczaj nie ma. Powiem więcej, w psyskotami dogadują się lepiej niż kocy skotami.
Rozwijmy ten wątek, to ciekawe. Czemu tak się dzieje?
Koty nie traktują psów jak iść rywali, jako intruzów nie muszą warczyć z nimi o terytorium, nie postrzegają tego jako wroga.
(20:56):
Natomiast inny kot może oczywiście być zakceptowany, bo niejednokrotnie jest przyjaźniamy między kotami. Natomiast jednak koty do kota podchodzi z większą rezerwą.
I teraz jeżeli na przykład nie mają spełnionych potrzeb gatunkowych, właśnie na przykład w kontekście polowania i kot zaczyna polować na kota, to może się pojawić konfikt, no bo żadnych skotów nie chce być tą ofiarą.
(21:19):
Jak to wygląda, gdy kot poluje na kota?
To co my postrzegamy jako zabawę dla kotów właśnie z polowaniem i w tym momencie jak wiadomo kotnie poluję w obram jednego gatunku.
Więc takie goni, trwę między kota, jakieś podgryzanie, drobne bójki, do już jest coś co regularnie nie powinno się pojawiać.
(21:40):
Dobrze, to na to zwracajmy uwagę bądźcie czujni, obserwujcie swoje zwierzaki, tak aby tych sygnałów niepokojących nie przegapić.
A sygnały, które wskazują na poważne problemy zdrowotne, coś co też powinno wzbudzić naszą czujności uważność?
Tak naprawdę każdy odchylenie od takiego standardowego zachowania kota już jest z jakimś sygnałem alarmującym, więc tutaj zachowania agresywne, oddawanie moczu poza kółwetą, jakaś wokalizacja nadmierna.
(22:10):
A patia, to są wszystko rzeczy, które na pewno powinni wzpodzić niepokoju. Brak chęci do aktywności fizycznej również.
P wspomniała pani o wokalizacji, możemy w ten sposób przejść do kociejmowy ciała, do tych takich komunikatów, które kot nam przekazuje i błędam jest kiedy tych komunikatów nie dostrzegamy.
To o czym pani powiedziała przed chwilą?
(22:31):
Krótko mówiąc taki podstawowy katalog zwrotów kocich, zarówno jeśli chodzi o te verbalne kwestie jakitania, czyli właśnie tą naszą mowę ciała,
powiedzmy w jaki sposób kot się komunikuje z nami i w jaki sposób komunikuje się z innymi zwierzętami, które eventualnie są w domostwie.
Koty mają bardzo szeroki sposób komunikowania się od kwestii zapachu przez właśnie mowę ciała po typowo wokalizację.
(22:57):
Natomiast no my niestety słabo sobie rodzimy jako ludzie z odczytywaniem, czy to właśnie mowę ciała już na pewno nie zapachów,
to jest coś na co nie zwracamy kompletnie uwagi między zwierzętami jest to o wiele bardziej czytalne zdecydowanie.
Dlatego w naszym kierunkumu najczęściej koty po prostu muszą wszystko wymiałczyć i one to robią tak naprawdę na nasze potrzeby,
(23:19):
bo właśnie nie do końca odbieramy te pozostałe sygnałe, które dla kotów są oczywiste.
Ale kiedy kot miał czy to już jest ta wyższa forma komunikacji, on się wtedy wkurzony?
Niekoniecznie, kot metodom prób i błędów uczy się, które dźwięki na nas działają i kiedy zwracamy na niego uwagę co dzięki temu udaje im się osiągnąć.
(23:41):
I to jak my reagujemy w dużej mierze pływa na to jak kot będzie się z nami komunikował i na ile jego wokalizacja będzie intensywna.
Czytałem ostatnio, że papugi, które słyną z nasz szadownictwa potrafią na przykład wydobyć się być dźwięki, które przypominają dźwięk,
jakieś urządzeń kuchennych, jakieś czajnika, czegoś takiego, bo nauczyły się, że my wtedy idziemy w to miejsce, gdzie ten dźwięk jest słyszalny.
(24:07):
I tutaj jest trochę podobnie?
Trochę tak, tylko tyle, że koty mają swój repertywar dźwięków, które testują na ludziach.
Dobrze, amowa ciała, te wszystkie takie zachowania akocie rastyczne, czyli różnego rodzaju przetulanie się, drapanie, powiedzmy o tym.
Jeżeli chodzi o taką mowę ciała, no to musimy patrzeć na ile kot jest zreleksowany, na ile jego postawa ciała to wyraża.
(24:33):
Natomiast musimy pamiętać o tym, że niejednokrotnie możemy się pomelić, bo czasami coś, co jest przez nas odbierany w jakiś sposób, może świadczyć o czymś zupełnie innym.
Z konołym przykładem jest np. mruczenie, tak? My odbieramy zazwyczaj mruczenie jako oznaka zadowolenia. Natomiast dla kota jest to często wyraz tego, że jest zestresowany i chce się rozluźnić, że go coś boli, że odczuwa jakiś dyskomfort, nawet strach.
(25:01):
I wtedy to mruczenie sprawia, że on chce właśnie się wyciszyć i my możemy mieć przekonanie, że wszystko w porządku, a tymczasem kot może odczuwać jakiś dyskomfort, a nawet większe problemy.
Pani oni zmierzając już do końca rozmowy, spróbujmy podsumować, zebrać, przygotować się dla słuchaczy taką listę, tego co powinni wiedzieć, jeśli przemierzają się do tego, żeby koty pojawił się w ich domu.
(25:33):
Dąbą, początkowo, od tych potrzeb podstawowych, a z kończym, na tym o czym rozmawialiśmy przed chwilą, czyli odczytywanie tej mowy ciała, kontrolowanie tego czy nasz koty jest zadowolony, czy wręcz przeciwnie. Takie porady dla początkujących kociarzy.
Na początek musimy zdecydowanie zadbać o podstawowe rzeczy, czyli wysoko mięsna karma, w rumu się pojawić w dziecie kota, odpowiednież wierpi zabawki tego typu gadże,
(25:59):
bo musimy koto zapewnić, aby miać spełnione wszystkie podstawowe potrzeby. Pielegnacja futerka przede wszystkim oprócz tego jakieś tam inne zabiegi pielęgnacyjne, według potrzeb danej rasy.
Następnie jest to kwestia wizyt u weternarza, czyli tutaj zadbanie o zdrowie, zwierzaka od podstawowych rzeczy typu odrobatzenia i szczepienia,
(26:21):
bo bardziej specjalistyczne badania, diagnostyczne w razie ewentualnych problemów zdrowotnych. Ostatnie jak kwestia, to jest zadbanie o potrzeby łowieckie, potrzeby socjalne, więc tutaj poświęcanie dużo uwagi zwierzę tą regularna zabawa, pozwalanie kotom na to, żeby mogły eksprorować teren, żeby miały urozmaicone środowisko i wtedy taki kod będzie szczęśliwy.
(26:44):
Świetnie dziękuję za to podsumowanie, właśnie o to chodziło, tak aby w pigułce na zakończenie tej naszej dzisiejszej rozmowy słuchaczy, słuchaczka otrzymała taki przewodnik, jeżeli przymierza się do tego.
Powiedzmy o kosztach, jeszcze na samo zakończenie, ile mniej więcej środków wprost powinniśmy przygotować, jeśli będziemy mieć kota miesięcznie.
(27:06):
Przy założeniu, że nie ma wizyt u wytrenarza, że nic takiego szczególnego się nie dzieje.
W 52 złotych miesięcznie na jednego zwierzaka. No tym masz możemy mieć fantazję i urozmaicać życie kota, jakimś tam ekstra zabawkami i przesmakami, suplementami, więc tutaj możemy oczywiście szaleć i wybierać całkiem sporo tych rzeczy, które są w ofertach sklepów zalogicznych, także tutaj ska i z delimit.
(27:40):
Przypominam, że partnerem dzisiejszego odcinka jest Marka Family First, więc jeśli macie ochotę to zajrzyjcie także do opisu, tam znajdziecie link do strony naszego partnera, a pod tym linkiem z kolei znajdziecie przekierowanie do sklepu, gdzie możecie kupić właśnie karmy.
To jest to producent karmy dla kotów i dla psuów zresztą niebawem, także sprzedaży pojawi się karma sucha.
(28:06):
Jeśli też słuchają nas dziś miłośnicy psuów, to taka informacja, też myślę, że może wam się przydać. Drodzy słuchacze na zakończenie rozmowy, kiedy już poznaliśmy nieco lepiej kocie potrzeby i przeszliśmy wspólnie z naszą gościnią przez piramidę potrzeb, dotaliśmy na sam szczyty, bo rozmawialiśmy również o kocie jako istocie społecznej.
(28:27):
To mamy dla was jeszcze niespodziankę, ta niespodzianka też była zapowiadana w opisie tego odcinka, to niespodzianką jest możliwość wygrania konsultacji. Z naszą gościnią taki 30-40 minutowej konsultacji online, także niezależnie od tego, gdzie nas słuchasz, gdzie mieszkaż się na co dzień, to taką konsultację możesz wygrać.
Ale oczywiście jest zadanie do wykonania i tym zadanie jest poprawna odpowiedź na pytanie, na pytanie, które brzmi.
(28:54):
- Samotwo je kota do polowania. - Krótko. Tak. Także nas syłajcie odpowiedzi, konkurs jest dla tych osób, które znają odpowiedź, które poprawnie udzielą odpowiedzi, ale też nie ukrywam, że liczy się też kto będzie pierwszy.
Pierwsze osoby, które poprawnie odpowiednie zadane przez panią alina pytanie, zgarnia taką 30-40 minutową konsultację online, będziecie mogli zadać swoje pytania dotyczące kotów. Myślę, że fajna sprawa nie będziecie musieli za tę konsultację płacić.
(29:23):
Odpowiedzi wysyłamy na adres redakcja małpa PetSwert. Kropka.com.pl powtórzę raz jeszcze. Redakcja małpa.com.pl. Kto pierwszy ten lepszy w temacie maila wpisujcie PetSwert pod kast konkurs to będzie pomagać mi wyłózkaniu tych odpowiedzi z goszczu maili, które trafiają na naszą skrzynkę.
(29:45):
Do końca listopada 2024 roku możecie nadsyłać się takie wiadomości, ale myślę, że szybko pójdzie, bo na pewno są wśród was osoby, które chciałyby taką konsultację zgarnąć. Przypomnijmy jeszcze raz pytanie.
Co motywuje kota do polowania? Co motywuje kota do polowania? Piszcie i trzymam za was z kciuki, czekamy na poprawny odpowiedzi.
(30:09):
Zadziś serdecznie dziękuję. Nadrobiliśmy zależy, że chociaż trochę, bo po tych 20 kilku odcinkach mamy wreszcie odcinek poświęcony kotom wszystkich miłośników, koszów.
Proszę o wybaczenie, że dopiero dziś rozmawialiśmy na temat waszych ulubionych zwierzaków. Pani Alina na zakończenie rozmowy, taka zbota myślę, taka podpowiedź dla przyszłych kociarzy.
(30:32):
Myślę, że traktujmy koty jak koty, nie próbujmy ich uczłowiaczać, nie traktujmy ich jak obsę. Pamiętajmy, że mają swoje indywidualne potrzeby, które musimy zaspakawać.
Przez ostatnie 30 minut była z nami z obsychologzka kocia, becha wiórystka Alina Fijolkowska. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Dziękuję bardzo. I zanim wyłączymy rejestrator, zanim wyłączymy mikrofony, to jeszcze proszę naszym słuchaczom powiedzieć, gdzie można pani o znaleźć, jak zapolować na panią, na pani profile w sieci.
(30:59):
Oczywiście nawiązując do koci ich polowani. Można mnie znaleźć w internecie na stronie koci BajaWyrs.com.pl i uwdziałam konsultacji w byt gości oraz okolicach, a także konsultacją na interkliętów z całej Polski. Zapraszamy. Dzięki za rozmowę.
Dziękuję bardzo.
To jest prawie koniec, więc dziękuję Ci zapoświęcone czas. Jeśli podobał Ci ten odcinek, nie zapomnij ocenić Pets World Podcast, swoje ulubione aplikacje podcastowej.
(31:27):
A jeśli słuchasz nas na YouTube, zasubskrybuj kanał Pets World Polska. Ten sposób pomożesz nam dotarcie do kolejnych miłościków z wierzy.
[MUZYKA]