Podcast Przetargowy

Podcast Przetargowy

To jest Podcast Przetargowy, a ja nazywam się Dawid Pantak i jestem radcą prawnym. Specjalizuję się w prawie zamówień publicznych. Podcast jest kierowany do przedsiębiorców ubiegających się o zamówienia publiczne. Wyjaśniam tu, jak uniknąć błędów i jak zwiększyć szanse na wygranie przetargu. Prowadzę również bloga „Odwołanie do KIO” https://www.odwolaniedokio.pl/, w którym publikuję artykuły dotyczące prawa zamówień publicznych. Swoją kancelarię prawadzę w Krakowie, ale działam w 100% zdalnie i odległość nie stanowi dla mnie żadnego problemu. Strona kancelarii to https://www.legalkp.pl/ Zapraszam do słuchania!

Episodes

July 7, 2022 13 min
Oświadczenie konsorcjum o podziale obowiązków to jedna z nowości wprowadzonych przez nową ustawę.

Warto więc dowiedzieć się, na czym ono polega i jak powinno wyglądać. A przede wszystkim warto wiedzieć, że treść oświadczenia musi korespondować z postawionymi przez zamawiającego warunkami udziału w postępowaniu.

Brzmi skomplikowanie? Spokojnie - wyjaśnię wszystko na czytelnym przykładzie.

A ponadto napiszę, co ze spółka cywilną oraz cz...
Share
Mark as Played
Wielu wykonawców zastanawia się, czy można uzupełnić tłumaczenie dokumentu złożonego w przetargu.

Każdy może zapomnieć o przetłumaczeniu dokumentu. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy większość osób zna język angielski przynajmniej biernie. Może się wydawać, że załączanie tłumaczenia jest zupełnie niepotrzebne.

Przepis jest jednak przepisem i tłumaczenie dokumentu w zamówieniach publicznych trzeba dołączyć.

Czy jednak w przypadku ...
Share
Mark as Played
Z moich obserwacji wynika, że tłumaczenie dokumentów w zamówieniach publicznych to temat, z którym wykonawcy mają spory problem.

W dzisiejszym artykule opiszę najważniejsze kwestie związane z tłumaczeniem dokumentów.

Dowiesz się między innymi, jakie dokumenty należy przetłumaczyć, czy są jakieś wyjątki oraz jaką formę powinno mieć tłumaczenie.

Zapraszam do słuchania!
Share
Mark as Played
Jednorazowe uzupełnienie dokumentów jest zasadą, która jest powszechnie honorowana w przetargach.

Warto jednak wiedzieć, że nie wynika ona z żadnego przepisu.

Skąd się więc wzięła?

O tym możesz przeczytać w tym artykule.

Opowiem również o tym, jak odróżnić wezwanie do złożenia dokumentów od wezwania do ich uzupełnienia.

A na koniec wyjaśnię, że w określonych przypadkach zamawiający może (a nawet musi) mimo wszystko wezwać nawet kilka ra...
Share
Mark as Played
Uzupełnienie przedmiotowych środków dowodowych to skomplikowany temat. Dużo bardziej skomplikowany niż uzupełnienie podmiotowych środków dowodowych.

Jednocześnie jednak jest on bardzo ważny. Zamawiający bardzo często wymagają złożenia tego typu dokumentów razem z ofertą.

Każdemu z nas może natomiast zdarzyć się zapomnieć o dołączeniu jakiegoś pliku.

Czy jednak wiedziałeś, że w bardzo wielu przypadkach uzupełnienie przedmiotowego środk...
Share
Mark as Played
W dzisiejszym odcinku postaram się w telegraficznym skrócie wyjaśnić, czym są przedmiotowe i podmiotowe środki dowodowe.

Poznanie tych pojęć jest bardzo ważne, ponieważ są one traktowane zupełnie odmienne. W tym są zupełnie odmienne zasady ich składania oraz ewentualnego uzupełnienia.

W odcinku przytoczę definicje, przykłady oraz najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Oba te pojęcia są stosunkowo nowe. Stara ustawa Prawo zamówień public...
Share
Mark as Played
May 19, 2022 18 min
Wgląd do ofert to bardzo ważny temat dla każdego przedsiębiorcy startującego w przetargach. Dlatego postanowiłem zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje z tym tematem związane. Zdaję sobie sprawę, że dzisiejszy artykuł jest bardzo długi, ale chciałem, żeby kompleksowo opisywał całe zagadnienie.

Z odcinka dowiesz się, dlaczego warto składać wniosek o udostępnienie dokumentacji. To pierwszy krok w kierunku aktywnego uczestniczeni...
Share
Mark as Played
Jeżeli bierzesz udział w postępowaniach przetargowych, to z dużym prawdopodobieństwem przynajmniej raz zostałeś wezwany do wyjaśnień rażąco niskiej ceny.

Ale czy zastanawiałeś się w jakich sytuacjach zamawiający jest zobowiązany wezwać wykonawcę do wyjaśnień rażąco niskiej ceny?

Wokół tego, jak obliczyć czy cena jest rażąco niska narosło wiele mitów i legend.

W tym odcinku postaram się wyjaśnić wątpliwości z tym związane.
Share
Mark as Played
Jak dowiecie się z dzisiejszego odcinka wartość zamówienia oraz kwota, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia to dwie zupełnie różne kwestie.
Share
Mark as Played
Share
Mark as Played

Popular Podcasts

  Will Ferrell reprises his role as Ron Burgundy in the world-famous Ron Burgundy Podcast! Each episode has a different theme in which Ron engages in conversation with another notable person on the topic at hand. In true Ron Burgundy fashion, these conversations have a tendency to go off the rails, and we find out things about people we never knew we wanted to know. Join America’s favorite Anchorman, continuing to delight audiences with the comical musings of Ron Burgundy – and leave them wanting more!

  Dateline NBC

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  The Bobby Bones Show

  Listen to 'The Bobby Bones Show' by downloading the daily full replay.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2022 iHeartMedia, Inc.