Pomerania incognita

Pomerania incognita

Cykl “Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością” poświęcony historii Pomorza. Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie, Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz Fundację Ścieżkami Pomorza.

Episodes

April 24, 2024 44 mins
W cyklu Spotkań z pomorską przeszłością wykład na temat podróży Piotra Zaremby do państw nordyckich po 1945 r. przedstawi dr Jordan Siemianowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Piotr Zaremba jest jednym z najbardziej zasłużonych mieszkańców Szczecina w powojennej historii przede wszystkim dzięki dokonaniom na rzecz odbudowy zrujnowanego miasta.
Jego aktywność doceniono w 2000 r., gdy nadano mu miano szczecinia...
Mark as Played
Tym razem goście cyklu [Pomerania incognita]: Paweł Osuchowski — dyrygent i chórmistrz
oraz dr Urszula Stawicka — absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie
opowiadają o muzycznych aspektach dawnego Szczecina.

"Na przestrzeni ostatnich dekad poszerzyła się wiedza muzykologiczna i doświadczenie muzyków sięgających po dzieła kompozytorów tworzących muzykę dawnej Pomeranii, dla której Szczecin przez wieki był jednym z centralnych miejsc r...
Mark as Played
Na kolejnym spotkaniu naszego cyklu historycznego dr Tomasz Ślepowroński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawi temat dotyczący konfliktu w Zatoce Pomorskiej w latach 85-89.
Mark as Played
Tym razem wysłuchamy wykładu dr. Bartłomieja Rogalskiego
z Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Mark as Played
Tym razem wykład na temat aspektów literatury oraz kultury, rozwijających się w powojennym Szczecinie wygłosi dr Katarzyna Rembacka.
Mark as Played
Wykład mgr. Bartosza Tietza z z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w ramach cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością].
Mark as Played
Wykład dr. Marty Cichockiej z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego w cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością].
Mark as Played
October 2, 2023 56 mins
Wykład dr Pauliny Romanowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie
Mark as Played
Wykład dr hab. Agnieszki Gut, prof. US w ramach cyklu historyczno-archeologicznego.
Mark as Played
March 22, 2023 49 mins
Wykład archeologiczno-historyczny.
Mark as Played
February 7, 2023 115 mins
Wykład dr. inż Piotra Fiuka.
Mark as Played
January 30, 2023 93 mins
Wykład dr. hab. Eryka Krasuckiego, prof. US, na temat temat koreańskiej podróży Piotra Zaremby w latach 1954-56.
Mark as Played
Dr hab. Marcin Majewski z Katedry Archeologii w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawia temat „Między śmiercią a pamięcią. Kultura funeralna dawnej szlachty pomorskiej”.
Mark as Played
Wykład dr. Wojciecha Filipowiaka z Pracowni Archeologicznej przy Ośrodku Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich.
Mark as Played
Wykład dr Agnieszki Szudarek z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Mark as Played
Wykład prof. dr. hab. Radosława Gazińskiego ukazuje warunki w jakich rozwijały się floty miast pomorskich w czasach nowożytnych. Omówione zostały główne typy używanych wówczas statków, kierunki żeglugi i asortyment przewożonych towarów. Sporo miejsca poświęcono załogom pomorskich statków w tym: werbunkom załóg, hierarchii na statku, relacjom między marynarzami, codziennej pracy na morzu i w porcie, wyżywieniu załóg czy też wynagrod...
Mark as Played
Wykład mgr. Marka Dworaczyka poświęcony najstarszym dziejom Szczecina, od powstania pierwszej osady najpewniej na przełomie VIII i IX wieku aż po czasy funkcjonowania miasta lokowanego na prawie niemieckim. Kanwą tego wystąpienia są wyniki badań archeologicznych prowadzonych na terenie Starego Miasta od 1947 r. Dzięki uzyskanym w toku tych badań źródłom możliwa jest dzisiaj rekonstrukcja zarówno rozwoju przestrzennego miasta, jak i...
Mark as Played
Zjawisko pracy przymusowej podczas II wojny światowej mimo postępu badań historycznych pozostaje nadal w cieniu innych traumatycznych doświadczeń z tego okresu. W mniejszym stopniu dotyczy to Pomorza Zachodniego będącego wówczas częścią państwa niemieckiego, gdzie poza deportacją Żydów, bombardowaniami Szczecina i walkami w 1945 r., stanowi ważny element miejscowej martyrologii.
Mark as Played
Nagranie wykładu dr. hab., prof. US Dariusza Chojeckiego “O cholera! Azjatycka Hydra w Szczecinie w 1866 i 1892 roku”, które odbyło się 17 września.
Mark as Played
Wykład dr Pawła Migdalskiego pt. "Do czego potrzebne jest nam Pomorze i jego historia?", który odbył się 16 czerwca 2021 roku.

Wykład inaugurował projekt “Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością”.
Mark as Played

Popular Podcasts

Advertise With Us
Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

Connect

© 2024 iHeartMedia, Inc.