Psikolojik Meseleler

Psikolojik Meseleler

Hayatın içindeki psikolojik meselelerimizi Gestalt ve varoluşçu bakış açısından teorilere dayandırarak konuşuyoruz.

Episodes

August 29, 2023 27 mins
Bu bölümde, fiziken orada olup duygusal olarak ulaşılamayan ebeveynleri konuşuyoruz. Bir vaka örneği ile bu tip bir ailede büyüyen gerçek bir kişinin hikayesini ele alarak yetişkinlikte karşımıza çıkabilecek durumları değerlendiriyoruz. Tabii ki böyle bir durumda neler yapabileceğimizi Gestalt bakış açısından inceliyoruz.

Keyifli dinlemeler.

---

Patreon'dan bize destek olmak isterseniz şuradan ulaşabilirsiniz:

https://www.patreon.com/P...
Mark as Played
Hiç kimsenin bizi anlamayacağı gerçeğinin dayanılmaz hafifliğini tanıyor musunuz?

Bu bölümfe Kurt Lewin'in 'Alan Teorisi'nden bahsediyoruz. Bu teorinin hayatımızı nasıl değiştirebileceği ve bizim kendimizle tanışmamız için nasıl fırsatlar barındırabileceğine değiniyoruz.

Kimsenin sizi anlamamasının keyfini çıkarmanız dileğiyle.

Keyifli dinlemeler olsun.
Mark as Played
Psikolojik Meseleler'in en uzun isimli bölümüne hoşgeldiniz!

Bu bölümde biraz sohbet tadında, biraz felsefe içeriğiyle hayattan bahsediyoruz. Bol bol Taoizm'e değindiğimiz, çocukluğumuzdaki meseleleri yetişkinlikte nasıl ele alabileceğimize kısaca değindiğimiz bu bölümde yaşamdaki paradokslara da bakıyoruz.

Bölüm içerisinde ismi geçen bazı kavram ve isimler şunlardır:
 • Taoizm'de geçen kavram: Wu Wei
 • Değişimin Paradoksal Teorisi: Arn...
Mark as Played
Bu bölümde J.P. Sartre'ın "biz özgürlüğe mahkum edildik" sözünden yola çıkarak biraz felsefe konuşuyoruz.

Her yaptığımız seçimin aslında özgür bir seçim olduğunu ve hayatımızı sürekli yeniden yarattığımızı anlatan bu felsefi bölümde siz kendi hayatınızdan neler bulacaksınız bakalım.

Keyifli dinlemeler.
Mark as Played
Bu bölümde sevgisizlik çeken ve ilişkilerde başarısız olduğuna inanan bir danışanın hikayesini konuşuyoruz.

Bayram boyunca her güne bir hikaye olacak şekilde üç tane vaka paylaşımı yapacağım. Bu vakaların özü gerçek hikayelere dayanmaktadır ama bütünü bir kurgu ile oluşturulmuştur.

Psikolojik boşluk yaşayan ve kurtarılmayı bekleyen 30'larındaki "Serpil"in hikayesinde keyifli dinlemeler dilerim.

---
ÖNEMLİ NOT: Hikayenin sahibi danışanl...
Mark as Played
Bu bölümde sürekli izlendiğini sanıp bir türlü görülemeyen adamın hikayesini ve bu yüzden ilişkilerini nasıl sabote ettiğini konuşuyoruz.

Bayram boyunca her güne bir hikaye olacak şekilde üç tane vaka paylaşımı yapacağım. Bu vakaların özü gerçek hikayelere dayanmaktadır ama bütünü bir kurgu ile oluşturulmuştur.

Belirgin bir tamamlanmamış meselesi olan 30'larının başındaki "Ersin"'in hikayesinde keyifli dinlemeler dilerim.

---
ÖNEMLİ NO...
Mark as Played
Bu bölümde ekmeği elinden alınan ve böylece hayatı değişen danışanın hikayesini konuşuyoruz.

Bayram boyunca her güne bir hikaye olacak şekilde üç tane vaka paylaşımı yapacağım. Bu vakaların özü gerçek hikayelere dayanmaktadır ama bütünü bir kurgu ile oluşturulmuştur.

Duygusal yeme ile ilgili sıkıntılar yaşayan 20'li yaşlarının sonundaki "Tülin"in hikayesinde keyifli dinlemeler dilerim.

---
ÖNEMLİ NOT: Hikayenin sahibi danışanlardan bur...
Mark as Played
Bir önceki bölümde Otto Rank'in "Re-enactment" yani "Yeniden Sahneleme" kavramından bahsetmiştik. Bununla ilgili olarak da "Yaratıcı İrade" ile nasıl yeni bir şeyler yaratabileceğimize değinmiştik.

Bu bölümde 'Yaratıcı İrade' kavramını biraz daha açıp örneklerle detaylandırıyoruz.

Keyifli dinlemeler.
Mark as Played
Bu bölümde Otto Rank'in psikoloji dünyasına kattığı 're-enactment' yani ”yeniden sahneleme” kavramını ve bununla birlikte neler şimdi ve burada neler yapabileceğimizi Gestalt ve psikanalitik bakış açısıyla değerlendiriyoruz.

Freud'un öğrencisi olan Rank, ”doğum travması” kavramını ortaya attıktan sonra adeta Freud tarafından aforoz ediliyor ve kendi yolunu çizmeye başlıyor. Buradan ilerleyen sürecinde de geçmişteki deneyimleri nevro...
Mark as Played
6 Şubat Kahramanmaraş depremi için hepimize geçmiş olsun. Özellikle de bu süreci içinden deneyimleyen depremzedelere sabırlar ve şifalar dilerim.

Bu süreçle ilgili birkaç noktaya değinmeye çalıştım. Sürecin travmatik etkilerinin birazcık bilincinde olmanın önemli olduğuna inanıyorum.

Çok büyük geçmiş olsun, daha güzel ve sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle.
Mark as Played
January 29, 2023 19 mins
İçimizdeki çocuk hangi şekillerde bize ne anlatmak istiyor olabilir? Peki biz onu nasıl duyup ihtiyacını karşılamaya doğru ilerleyebiliriz?

Bu bölümde 'şekil-zemin ilişkisi' ve 'tamamlanmamış meseleler' üzerinden ilerleyerek içimizdeki çocuğun bize neler anlatmak istediğini ve onu nasıl kapsayıp gelişebileceğimizi konuşuyoruz.

Keyifli dinlemeler.
Mark as Played
Bu bölümde iki zıt duygunun aynı anda barındırabilmesini, yani ambivalansı konuşuyoruz.

Hayatınıza şöyle bir göz attığınızda aynı şeye karşı birbiriyle çatışan iki duygu barındırdığınızı fark ediyor musunuz? Peki bunlarla neler yapabiliriz?

Gelişim basamaklarındaki etkisi ile birlikte yeişkinlikte ambivalans kavramının önemini konuşuyoruz.

Keyifli dinlemeler.
Mark as Played
2022'yi kapatıp 2023'ü açarken Psikolojik Meseleler yolculuğu boyunca benim öğrendiğim ve yaşadığım deneyimlere genel bir bakış atıyoruz.

Ayrıca bugüne kadar bu sürece eşlik etmiş tüm konukların da sizlere kısa kısa mesajları var.

Bölüme katkılarından dolayı Hanna Nita Scherler, Yaprak Bahar, Sinem Özen Canbolat, Selin Yetimoğlu, Tolgay Keskin ve tabii ki Ecem Alper'e teşekkür ederim. Sevgili Deniz Bağan ise bu süreçteki birtakım yoğ...
Mark as Played
December 28, 2022 16 mins
Yazan: Hakkı Demirbaş
Seslendiren: Özgür Fatih Ataç
---
Bu bölümde Hakkı Demirbaş'ın kaleminden çıkan ve güçlü bir anlatımı olan 'Özlem' hikayesini seslendiriyorum.

Keyifli dinlemeler.
Mark as Played
Bu bölümde var olmanın ön koşulu olan temas sınırlarını detaylıca ele alıyoruz. Bunu yaparken de hayatın içinde çok önemli bir yerde bulunan Sanane-Banane Kardeşler ile tanışıyoruz.

Herhangi bir ilişkide karşıdaki kişine "sana ne?!" ve "bana ne?!" diyememenin ne kadar hayati olduğunun farkında mısınız? Bu ifadeleri kullanmadıkça zamanla var oluşumuzun yok olabileceğini biliyor musunuz?

Yerinde ve dozunda bu ifadeleri kullanarak varol...
Mark as Played
Bu bölümde DSM 5'te yer alan Kişilik Eğilimleri'nin C Küme'sini ele alıyoruz. Bunu yaparken de bir önceki bölümde geçen hikayenin incelemesi ve analizi üzerinden her bir eğilime yer veriyoruz. Her bir karakterin detaylarını ve olayın örgüsünün analizini burada bulabilirsiniz.

Ayrıca 7 bölümlük 'Kişilik Eğilimleri' serisinin de kapanışını yapıyoruz.

Keyifli dinlemeler olsun.

-
Oktay: OKB
Kaan: Kaçıngan
Bahar: Bağımlı

Vildan: Şizotipal
Mark as Played
C Kümesi ile ilgili iki bölümün birincisinde garip bir hikayemiz var.

Oktay, Bahar ve Kaan'ın hikayesinde C Kümesindeki üç kişilik eğilimini ele alıyoruz. İkinci bölümde de hikayenin analizini dinleyebilirsiniz.


C Kümesi Kişilik Eğilimleri:
- Obsesif Kompülsif
- Bağımlı
- Kaçıngan

---

Not 1: Yiğit Özgür'ün karikatürüne yapılan gönderme ile birlikte kendisine sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

Not 2: Bu hikayedeki belli kısımlar A Kümesi ...
Mark as Played
B Kümesi'nin ikinci bölümünde Histrionik, Narsistik, Anti-Sosyal ve Borderline (Sınırda Kişilik) kişilik eğilimlerini Gestalt bakış açısından inceliyoruz.

Her bir eğilime günlük hayatta nasıl ihtiyaç duyabileceğimizi örneklerle detaylandırırken, hangi eğilimler tehlikeli taraflara gidebiliyor bunları da konuşuyoruz.

Keyifli dinlemeler.

NOT: Bu bir tanı rehberi değildir!
Mark as Played
Kişilik Eğilimleri serimizin dördüncü bölümünde B Kümesi'ne başlangıç yapıyoruz. Bu kümedeki dört eğilimden (Narsizm, Anti-Sosyal, Borderline ve Histrionik) özellikle iki tanesi çocukluktaki gelişim basamaklarımızda çok önemli yer kaplıyor. Bu bölümden çocukluktaki gelişim basamaklarıyla birlikte Narsizm ve Borderline tarafları ele alıyoruz.

Bölümde çok değerli bir de konuğumuz mevcut; sevgili Sinem Özen Canbolat'a katkılarından dol...
Mark as Played
A kümesindeki üç kişilik eğilimini, 41. bölümdeki hikayeyi analiz ederek inceliyoruz.

Hem Aslı, Nazlı, Çağrı ve Vildan arasında geçen öykünün arka planına, hem de şizotipal, şizoid ve paranoid eğilimlerin detayına bu bölümde ulaşabilirsiniz.

Keyifli dinlemeler.
Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  Around the NFL

  NFL.com's "Around the NFL" crew (Gregg Rosenthal, Dan Hanzus and Marc Sessler) break down the latest football news, with a dash of mirth.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks, then look no further. Josh and Chuck have you covered.

  The Bobby Bones Show

  Listen to 'The Bobby Bones Show' by downloading the daily full replay.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2023 iHeartMedia, Inc.