Psikolojik Meseleler

Psikolojik Meseleler

Hayatın içindeki psikolojik meselelerimizi teorilere dayandırarak sohbet tadında konuşuyoruz.

Episodes

May 22, 2022 20 min
"Bir keçiye asla tatil planlarınızdan bahsetmeyin çünkü o bu bilgiyle ne yapacağını bilemez."

Hayatın içinde bazen ne yapacağımızı şaşırdığımız, öğrendiğimiz bilgileri nereye koyacağımızı bilemediğimiz anlar olabiliyor. Bu bölümde bu tip durumlar ile ilgili yaşamsal süreçleri ve 'bilmiyorum'da konumlanmayı değerlendiriyoruz.

Keyifli dinlemeler.
Share
Mark as Played
Sadece kendi içimizi değiştirerek etrafımızı değiştirmemiz mümkün mü?

Bu bölümde Hawaii'li bir klinik psikolog olan Dr. Hew Len’in tam da bu soruya cevap niteliğinde olan hikayesini ele alıyoruz.

Dört tane sihirli cümle kullanan Ho'oponopono pratiği nasıl işe yarıyor ve bu masalsı teknik neleri içeriyor bunlara bakıyoruz.

Keyifli dinlemeler.
Share
Mark as Played
Konuk: DENİZ BAĞAN

Bu hafta sevgili Deniz Bağan ile birlikte yaşam ve akış üzerine konuşuyoruz.

Hayatın içindeki döngüleri, çatışmaları, ilerleyişi ele alırken kendi varoluşumuzun nerede konumlandığına bakıyoruz. Bu yaşamla teması sağlayan en temel aracımız olan bedenimizin akış sırasında neler yaptığını ve bunların neler anlatmak istediğini değerlendiriyoruz.

Keyifli dinlemeler.
Share
Mark as Played
Her kayıp yasını ister ve yaşam ancak doğum ile ölüm kutbunun arasında var olabilir.

Ölüm yalnızca fiziksel boyutta olmak zorunda değildir ve yas yalnızca bedensel ölümle ilişkili değildir.

Hayatın içerisinde yaşadığımız kayıpların yasını tutmadıkça aslında kendi yaşamımızla tanışma fırsatlarını nasıl kaçırıyoruz? Ölümle temas etmedikçe nasıl oluyor da sınırlı bir yaşamda hapsoluyoruz?

Keyifli dinlemeler.
Share
Mark as Played
April 3, 2022 17 min
Hayatınızdaki ilişkileri gözden geçirdiğinizde kaç tanesinde zehirli durumlar fark ediyorsunuz? Peki bu toksik ilişkiler bize yalnızca zarar mı veriyor yoksa sağlıklı olduğu yerler var mı?

Bu bölümde toksik ilişkilerin hayatımızın neresinde konumlandığını, bunları nasıl fark edebileceğimizi ve bunlarla neler yapabileceğimizi değerlendiriyoruz.

Keyifli dinlemeler.
Share
Mark as Played
Bu bölümde rüyaların farklı psikoloji ekollerinde nasıl ele alındığına bakarken aynı zamanda da kendi rüyalarımızdaki temaları anlamaya çalışıyoruz. Acaba sürekli tekrar eden ve bazen yarım kalan o rüyalar bize neler anlatmak istiyor olabilir?

Keyifli dinlemeler.
Share
Mark as Played
Siz hiç bir ördeğin sizi izlediğinden korktunuz mu? Peki ya delikli objeler dolayısıyla mekan terk ettiniz mi? Bunları duymadıysanız bile yüksekten veya kedi-köpekten korkan birilerine eminim denk gelmişsinizdir.

Psikolojik Meseleler'in bu bölümünde kimilerimizin hayatını ele geçiren fobileri inceliyoruz. Her fobi aslında bize bir ihtiyaç anlatma çabasındadır. Bu bölümde o ihtiyacın nasıl şekillendiğini konuşuyoruz.

Keyifli dinle...
Share
Mark as Played
Hayatımızda ne oluyor da hep birbirine benzer insanlarla ilişki kuruyoruz? O çok rahatsız olduğumuz davranışları yapan, bizi sürekli "değersiz", "yetersiz" hissettiren insanları nasıl oluyor da kendimize çekiyoruz?

Gestalt'ın temel kavramlarından olan "tamamlanmamış meseleler" (unfinished business) kavramını ilişkiler ve çocukluğumuz üzerinden ele alıyoruz. Hayata ve ilişkilere dair ufuk açıcı bir Psikolo...
Share
Mark as Played
Geçmişte çiğnemeden yuttuğumuz ve doğruluğunu sorgulamadığımız öğretiler hayatımızı karartıyor olabilir mi?

Yetişkin bilincimizle verdiğimizi zannettiğimiz birçok kararın arkasında aslında bu tip öğretiler bulunur. Peki bunlar nerededir, nasıl anlarız ve kapsarız? Bu yayında bunların ipuçlarını veriyoruz.

Keyifli dinlemeler.
Share
Mark as Played
Hayatımızdaki ihtiyaçları ne kadar fark ediyoruz? Peki bunların ne kadarıyla temas edip meseleyi tamamlıyoruz?

Bugün, Gestlat bakış açısının kilit döngülerinden biri olan 'Deneyim Döngüsü' veya 'İhtiyaçlarla Temas Eğrisi'ne bakıyoruz. Meselenin doyuma ulaşması için ilerlerken bilinçaltımızın karşımıza çıkardığı çeşitli savunma mekanizmalarımıza da değindiğimiz bu bölümden belki de hayatınıza dair birçok hikaye çıkart...
Share
Mark as Played
February 13, 2022 19 min
(Bu yayını Youtube'da Özgür Fatih Ataç kanalında görüntülü olarak da bulabilirsiniz.)
-
Bu hafta insanlığın belki de en eski ve dünyayı en çok etkisi altına alan konularından ikisini birlikte ele alıyoruz: AŞK ve CİNSELLİK.

Hayatın içindeki farklı aşk olgularını ve cinselliğin farklı boyutlarını Varoluşçu bir bakış açısıyla değerlendiriyoruz.

Sabahattin Ali'ye ve onun kıymetli eseri 'Kürk Mantolu Madonna'ya bol selam ve...
Share
Mark as Played
Pasif-agresif bir psikolojik şiddet yöntemi olan 'ghosting' kavramı günlük hayatımızın içinde ne kadar var?

Bazen anlamlandıramadığımız şekilde canımız yanarken bunun altında neler yatıyor olabilir?

Bu bölümde hem 'ghosting' kavramını hem de pasif-agresif davranışları gerçek örneklerle konuşuyoruz.

Keyifli dinlemeler.
Share
Mark as Played
January 23, 2022 14 min
Hayatta herkesin kurallarına ve her şeyin adabına uymaya çalışırken kendi varoluşumuz tükeniyor olabilir mi?

Kendi yarattığımız hayali kahraman kurbağa Odi'nin hikayesi ile birlikte hayatımızın içinde bizi yok eden saygı kurallarını inceliyoruz. Herkesi mutlu etmeye çalışırken kendimizi nasıl mutsuz edebildiğimizi değerlendiriyoruz.

Keyifli dinlemeler.
Share
Mark as Played
Obsesif kompulsif eğilimlerin hayatımızdaki yeri Gestalt bakış açısına göre nerede olabilir?

Bu bölümde günlük hayattaki takıntıların yaşamımızı nasıl etkilediğini ve bunların altında neler olabildiğini gerçek vakalardan örneklerle inceliyoruz. Meseleyi geçici olarak çözmektense kendimizle yüzleşmeye nasıl cesaret edebileceğimize bakıyoruz.

Keyifli dinlemeler.
Share
Mark as Played
Gestalt bakış açısından yaşam döngüsünü ele aldığımız bu bölümde hayatın içinde tıkandığımız iki temel noktayı özellikle inceliyoruz. Bu noktalardaki dirençlerimiz bizi belki de kendimizi keşfetmekten ve yeni mutluluklarla tanışmaktan alıkoyuyor olabilir.
Share
Mark as Played
YILBAŞI ÖZEL BÖLÜMÜ

2021'i kapatırken sürpriz bir bölümümüz var. Multi-disipliner konuğum Tolgay Keskin ile mimariden başlayıp psikoloji ve sosyoloji üzerinden algılarımızı ve yaşamımıza etkilerini konuşuyoruz. Bu sırada yılbaşına özel olarak konu ile ilgili şarkılar çalıp söylüyoruz.

Eğer doğrudan şarkılara geçmek isterseniz:

Yolun Başında: 28:24
Değirmenler: 43:53
Fix You: 52:34

Keyifli dinlemeler, sağlıklı yıllar.
Share
Mark as Played
"Biz bir ayna evinde yaşıyoruz ve camdan dışarıya baktığımızı zannediyoruz." sözünden yola çıkarak kendi içimizde görmek istemediğimiz yansımalarımızı konuşuyoruz. Bunları konuşurken Mark Manson'ın meşhur kitabındaki 'Hayalleri Yıkan Panda'dan da yardım alıp varoluşçu bir yolculuğa çıkıyoruz.

Keyifli dinlemeler.
Share
Mark as Played
Gestalt bakış açısının kilit kavramlarını kullanarak Türkiye gündeminde olan son dönemdeki olayları psikolojik ve sosyolojik analizlerle değerlendiriyoruz. Bu dönemde Türkiye'de yaşamanın nasıl bir şey olduğunu ve anlam arama yolculuğunu inceliyoruz.
Share
Mark as Played
Psikolojik Meseleler'in şu ana kadarki belki de en terapötik bölümünde kaygıları, panik atakları ve Gestalt bakış açısından yaşamı konuşuyoruz.

Yayında bahsettiğim çizimlerin linki için:
https://www.huffpost.com/entry/anxiety-comic-beth-evans_n_7505486?ncid=edlinkushpmg00000277
Share
Mark as Played
December 10, 2021 1 min
Psikolojik Meseleler Tanıtım Bölümü
Share
Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  The Daily

  This is what the news should sound like. The biggest stories of our time, told by the best journalists in the world. Hosted by Michael Barbaro. Twenty minutes a day, five days a week, ready by 6 a.m.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  Morbid: A True Crime Podcast

  It’s a lighthearted nightmare in here, weirdos! Morbid is a true crime, creepy history and all things spooky podcast hosted by an autopsy technician and a hairstylist. Join us for a heavy dose of research with a dash of comedy thrown in for flavor.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2022 iHeartMedia, Inc.