Ukrayna'nın Sesi

Ukrayna'nın Sesi

Ukrayna'ya ve Ukrayna'da yaşama dair görüşlerim.

Episodes

November 14, 2021 8 min
Ukrayna yurtdışında en çok şehitliğimiz olan 3. ülke. Bu şehitliklerimizin en büyüğü olan Batı Ukrayna'daki Lopuşina, I. Dünya Savaşı'nda Galiçya cephesinde şehit düşen 8000 mehmetçiğimizin bir bölümünün ebedi istirahatgahı. Lopuşina'da, Galiçya Cephesini ve Türkiye ve Ukrayna arasında çok önemli bir tarihi ve kültürel bağ olan şehitliklerimizi anlatmaya çalıştım. Bu toprakları mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Aziz şeh...
Share
Mark as Played
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy'in Türkiye ziyareti kapsamında Ali Çağatay ile Ana Haber'de Ukrayna'daki iş, ticaret ve yatırım fırsatlarını ve bu ülkeye Türkiye'den ihracat imkanlarını değerlendirdik, Ukrayna ekonomisini analiz ettik.
Share
Mark as Played
NUN Okulları'nın birbirlerinden parlak öğrencileri ve kıymetli öğretmenleriyle kariyer hedeflerine ulaşmada bana göre üç önemli faktörün; eğitim, çok ve istikrarlı çalışmayla konjonktürün etkilerine dair, hayatımdan kesitler sunduğum, Ukrayna'ya ilişkin bilgiler de aktardığım son derece keyifli bir sohbet yaptık.

Konjonktürün bir başka ifadeyle içinde bulunduğumuz dönemin şartlarının hayatımıza ve kariyerimize etkisini değe...
Share
Mark as Played
January 18, 2021 5 min
Kiev'de 2021'in ilk karı yağdı. Bembeyaz karı da kışın çarpıcı güzelliğini de özlemişiz. İlk karla beraber Kiev'in tarih dolu ama bir o kadar da modern caddesi, Türk Ukrayna İşadamları Derneği ve Türk Havayolları'nın ofislerine ev sahipliği yapan Saksaganskava (Saksağan) Caddesi'nin bilinmeyenlerini anlatıyorum.
Share
Mark as Played
İstanbul sanayici ve iş insanları dernekleri federasyonu üyeleriyle, Ukrayna'yı, Türkiye Ukrayna ekonomik ilişkilerini, Ukrayna'ya ihracat ve Ukrayna'da yatırım, ticaret ve iş imkanlarını konuştuk. Verimli ve keyifli bir etkinlik oldu. Katılımcıların ilgisi ve bilgisi takdire şayandı
Share
Mark as Played
Ukrayna'da tarım sektörünü, Bu ülkeye ihracat ve bu ülkede ticaret ve yatırım fırsatlarını Agro TV'de konuştuk
Share
Mark as Played
August 30, 2020 27 min
Avrupa'nın tarım dinamosu Ukrayna'da tarım ve makine sektörleriyle ilgili cevabını bilmek istediğiniz soruları; tarım arazilerinin alım satımından, Türkiye'den Ukrayna'ya makine ihracatına, tarımda yatırım imkanlarından, koronavirüs sonrası Ukrayna ekonomisine, Ömer Kuloğlu ile canlı yayında değerlendirdik.
Share
Mark as Played
Hafalık sohbetlere Mert Nuhoğlu ile devam ediyoruz. Bu sefer konumuz dillerin sadeleşme ve karmaşıklaşması. Vikingler'den Kiev Ruslar'ına, Roma'dan Osmanlı'ya, uzanan geniş bir perspektifte konuyu ele almaya çalıştık.
Share
Mark as Played
İlk gezi, Ukrayna'nın belki de en güzel şehri Çernovtsi'ye.
Gezinin özel ödülüyse, yalnız Ukrayna'nın değil, Avrupa'nın en güzel yapıtlarından birini, gerçek bir mimari şaheser, dünün Bukovina ve Dalmaçya Metropolitlerinin evi, bugünün Çernovtsi Üniversitesi'nin muhteşem binasını bu sefer içeriden tanımak.
Share
Mark as Played
August 30, 2020 1 min
Ukrayna'ya yabancılar için giriş yasağı var mı? Ülkeye kimler gelebilir? Antalya'ya bu yıl en çok turist nereden geldi? Bu ve benzeri soruların cevaplarını bu hafta paylaştım.
Share
Mark as Played
Çocukluğumun bir hayali daha gerçek oldu ve adını ilk kez duyduktan 35 yıl sonra Hotin Kalesi'ndeyim. Bu adeta masal şatosunun, Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. Padişahı Genç Osman'a da uzanan 1000 yıllık öyküsü. Genç Osman'ın Lehistan Seferi ve Hotin Kuşatması sonrasında yaşanananlar Osmanlı tarihinin hazin bir parçasıdır.
Share
Mark as Played
İstanbul Erkek Lisesinden yatakhane ve sınıf arkadaşım sevgili Mert Nuhoğlu ile otuz yıldır keyifle yaptığımız sohbetleri artık kayda alıp sizlerle paylaşacağız. Her hafta o an belirlediğimiz bir konuyu ele alacağımız sohbetlerden ilki coğrafyaya ilişkin hatıralarımızı ve ilgilerimize kapsıyor. Karadeniz'in iki yakasından sohbetlerimizde her hafta görüşmek üzere.
Share
Mark as Played
Bugünden itibaren odağında Ukrayna olmak üzere ekonomiye, hayata ve iş dünyasına dair yönelttiğiniz soruları her hafta 1 dakikalık sürede cevaplamaya çalışacağım.
Share
Mark as Played
April 26, 2020 52 min
Trabzon Fen Lisesi öğretmenleri, öğrencileri ve Genç Girişimciler Derneği üyeleriyle ''Girişimcilik ve Ukrayna'' üzerine sohbet ettik. Ben bu konferanstan çok keyif aldım, umarım genç kardeşlerimiz için de keyifli ve verimli bir sohbet olmuştur.
Share
Mark as Played
April 12, 2020 9 min
Türkiye'nin yurtdışında en çok şehitliği olan ülke Azerbaycan'dır. Bakü'deki Türk şehitliğimiz ise, Azerbaycan Halkı'nın Bakü'yü 1918 yılında düşman işgalinden kurtaran Nuri Paşa komutasında Kafkas Türk Ordusu'na ve Türkiye'ye minnettarlığının bir nişanesi olarak şehrin en müstesna yerinde, Milli Meclis'in hemen karşısındaki Şehitler Parkı'ndadır. Burada Türkiye ve Azerbaycan bayrakları birlikte ...
Share
Mark as Played
Ukrayna'da, Koronavirus'e ilişkin alınan idari, sosyal ve ekonomik tedbirleri ve iş dünyamızın krize karşı stratejilerini, Türkiye'nın tek uluslarası ekonomi dergisi Turcomoney'in genel yayın yönetmeni Dr. Kazım Kılınç ile değerlendirdik. Bu süreçte yurtiçi ve dışında vefat eden tüm vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin.
Share
Mark as Played
Tarımda Türkiye'nin bir numarası olan Agro TV'de Ukrayna'da tarım sektörünü #coronavirus'ün Ukrayna'ya, Ukrayna'da ve bölgede tarım ve tarım tedariği zinciri üzerine etkilerini instagram canlı yayınında değerlendirdik.
Share
Mark as Played
March 26, 2020 13 min
Türkiye ve Ukrayna arasında 2019'un son etkinliğinde 400 aşkın katılımla Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası'nda DEİK, TOBB ve TUİD işbirliğiyle, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçimiz Yağmur Ahmet Güldere'nin de teşrifleriyle tarım, yenilenebilir enerji ve dış ticaret başta olmak üzere iki ülke ekonomik ilişkilerini değerlendirdik. Yaptığım açılış konuşmasında Ukrayna'nın son 6 yılının özetini yapmaya çalışırken, gelece...
Share
Mark as Played
Kiev'de, bütün kış kendini esirgeyen kar, büyük bir coşkuyla bugün yağarken, sokaklar ıssız, ülkenin ana tren garı sessiz. Sokağı çıkma yasağı ya da kısıtlaması yok ama şehir sakinleri alınan tedbirlere çok büyük oranda uyuyorlar. Kar, insanlara farklı bir moral olurken karşımdaki Kiev Elektrik İdaresi hizmetlerine devam ediyor.
Share
Mark as Played
Ukrayna'da her geçen gün coranavirüs'e karşı yeni önlemler alınıyor. Alış veriş merkezleri, pazarlar, metrolar kapatılıyor. Şehirlerarası ulaşım kısıtlanırken, daha da kapsamlı önlemler gelebilir.

Türkiye de benzer önlemleri alabilir, paniğe gerek yok. Sağlık Bakanlığımız başta, devletin yetkili organlarının direktiflerini takip etmek ve uygulamak önemli. Bu belayı dayanışma ile def ederiz.
Share
Mark as Played

Popular Podcasts

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  Dateline NBC

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  The Daily

  This is what the news should sound like. The biggest stories of our time, told by the best journalists in the world. Hosted by Michael Barbaro. Twenty minutes a day, five days a week, ready by 6 a.m.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

  Around the NFL

  NFL.com's "Around the NFL" crew (Gregg Rosenthal, Dan Hanzus and Marc Sessler) break down the latest football news, with a dash of mirth.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2021 iHeartMedia, Inc.

  • Help
  • Privacy Policy
  • Terms of Use
  • AdChoicesAd Choices