Jak Wikipedia zmienia świat?

Jak Wikipedia zmienia świat?

Audycje prowadzone przez Borysa Kozielskiego to rozmowy o roli Wikipedii w dzisiejszym świecie. Rozmawiamy o roli Wikipedii w dzisiejszym świecie. Kto i jak ją tworzy? Jak największy zbiór wolnej wiedzy pozostaje odporny na fake newsy? Kto i co może na Wikipedii? Czym jest Wikiszkoła i GLAM? Do rozmowy o polityce, sztuce, i projektach Wikimedia Polska zaprosiliśmy Wikipedystów i Wikipedystki, uczestników i uczestniczki Wiki projektów oraz członków i członkinie wikimediów.

Episodes

November 16, 2022 33 mins
Rozmowa z Tomaszem Raburskim z Wydziału Filozofii Uniwersytetu i. Adama Mickiewicza w Poznaniu o tym jak naukowcy korzystają z Wikipedii do swoich badań i nie tylko.

Linki, o których rozmawialiśmy:
https://www.wikishark.com/
https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/11078/Raburski_Wikipedia.pdf?sequence=1
http://www.lkozma.net/wpv/index.html
https://www.chrisharrison.net/index.php/Visualizations/WikiTop50
https://www.chrisharrison...
Mark as Played
Rozmowa z sekretarzem nowej organizacja Wikimedia Europe Maciejem Nadzikiewiczem.
https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Europe
https://wikimedia.brussels/
https://meta.wikimedia.org/wiki/EU_policy


Podkast zrealizowany we współpracy fundacji "Otwórz się" ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska
Mark as Played
October 25, 2022 29 mins
Rozmowa na temat doświadczeń z Wikipedią dziennikarza radiowego.
Podkast zrealizowany we współpracy fundacji "Otwórz się" ze Stowaryszeniem Wikimedia Polska
Mark as Played
October 18, 2022 15 mins
Rozmowa na temat doświadczeń z Wikipedią członów jednej z najbardziej rozpoznawalnych grup kabaretowych w Polsce.

Podkast zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska
Mark as Played
Rozmowa polską scenarzystką i producentką filmowa i serialową, pisarką Iloną Łepkowską.
Podkast zrealizowany we współpracy Fundacji "Otwórz się" ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska
Mark as Played

Zastanawialiście się kto redaguje Wikipedię? Kto podejmuje decyzje? W jakim trybie? Kto odrzuca i akceptuje zmiany? Czy ktoś jest szefem tego projektu? Czy jest jakiś redaktor naczelny? Jak zostać administratorem? Jaka jest ścieżka kariery na Wikipedii? Tworzenie WIkipedii to proces, który na demokratycznych zasadach współtworzy miliony osób, o kompetencjach, obowiązkach i rolach na Wikipedii opowiedzą w dzisie...

Mark as Played
Rozmowa z dr Anną Chrobry i inż. Krzysztofem Natusiewiczem.

dr inż. Anna Chrobry, Fizyk, polska „Hidden Figure” branży kosmicznej w Niemczech. Opracowywała rozwiązania termalne dla Airbusa ESM ORION, który zabierze pierwszą w historii kobietę – na Księżyc w ramach misji Artemis. Obecnie pracuje dla programu ORION ESM 1-9 jako Programme Management Oficer. Skupia się również na kształtowaniu interdyscyplinarnego polsko-niemieckiego d...
Mark as Played
Inwazja na Ukrainę spowodowała bezsensowną utratę wielu istnień, co więcej towarzyszy temu wojna informacyjna w Internecie. Dezinformacja o trwającym kryzysie wpływa na bezpieczeństwo wielu osób, które na podstawie dostępnych faktów podejmują decyzję dotyczące życia i śmierci. Stoi to też w sprzeczności z prawem każdej jednostki do dostępu do wiedzy. Wolontariusze ukraińscy bohatersko nadal dodają treści i edytują Wikipedię i inne ...
Mark as Played
Kryzys klimatyczny to nasza rzeczywistość, ochrona środowiska naturalnego to dziś priorytet, jednak bez odpowiedniej edukacji nie zajdziemy daleko. To właśnie młode pokolenie niesie nadzieję na rewolucyjne zmiany, które pozwolą uratować naszą planetę, bo wszyscy wiemy, że nie ma planety B! Wikimedia Polska wspólnie z Interseroh Polska stworzyła narzędzia z zakresu edukacji klimatycznej w oparciu o Wikipedię. Zapraszamy do audycji o...
Mark as Played
Niejeden mit i legenda krąży po sieci, o tym kto finansuje Wikipedię, jakie to pieniądze i wpływy kształtują wirtualną encyklopedię, w rzeczywistości finansowanie Wikipedii, Wikimedia Foundation i Wikimedia Polska jest dużo prostsze, przejrzyste i pochodzi przede wszystkim od Was - użytkowników i użytkowniczek! Więcej o finansach, fundraisingu, jednym procencie opowie Jacek broda, który w Wikimedia Polska dba o to, by rozwój Wikip...
Mark as Played
August 24, 2022 20 mins
Hakerzy, trole internetowe i inne manipulacje to w sieci norma. Jak Wikipedia pozostaje odporna? Rozmowa z członkiem Rady Powierniczej Wikimedia Foundation prof. Dariuszem Jemielniakiem

Podkast wykonany dla Stowarzyszenia Wikimedia Polska
Mark as Played
August 17, 2022 35 mins
Wikipedia i jej źródła, jak powstają artykuły? Skąd wiedzę czerpią Wikipedyści? Rozmowa z Wojtkiem Pędzichem w oparciu o konkretne przykłady.

Podkast wykonany dla Stowarzyszenia Wikimedia Polska
Mark as Played
August 13, 2022 38 mins
Rozmowa z Jarosławem Błaszczakiem (nick w projektach Wikimedia: Powerek38) na temat Wikidanych. Dane to dziś największy i najbardziej wartościowy zasób. Czym są Wikidane? Do czego służą? Jak możemy z nich skorzystać?
Link do szkolenia, o którym mówiliśmy podczas rozmowy: https://www.youtube.com/watch?v=CWa0nX4abGA

Podkast wykonany dla Stowarzyszenia Wikimedia Polska
Mark as Played
Ponad 300 tysięcy edycji? Brzmi imponująco! Jak osiągnąć takie oszałamiające wyniki? Skąd brać inspirację do tak intensywnej pracy edycyjnej na Wikipedii? O czym pisać? Gdzie szukać motywacji? O swojej pracy Wikipedysty opowiada w podcaście Borysa Kozielskiego Piotr Gackowski.
Mark as Played
Jak dogaduje się społeczność Wikipedystów? Gdzie i o czym dyskutują twórcy artykułów? Jak rozwiązują spory? O tym rozmawiamy z Natalią Szafran-Kozakowską, przedstawicielką Stowarzyszenia Wikimedia Polska
Mark as Played
December 16, 2020 38 mins
W ostatnich miesiącach pandemia zmieniła nasze życie nie do poznania. Rewolucji uległo nasze życie zawodowe, szkolnictwo, musieliśmy zapomnieć o podróżach i wspólnych przyjęciach. COVID -19 zmusił nas do pozostania w domach, szczęśliwie jednak wielu z nas postanowiło konstruktywnie spędzić ten czas na edytowaniu Wikipedii! Jak powstawały pandemiczne hasła? Czy lockdown spowodował, że pojawiło się więcej edytorów? Jak wygląda proces...
Mark as Played
December 9, 2020 70 mins
W studiu Michał Buczyński (prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska) i i Łukasz Garczewski (dyrektor ds. operacyjnych) opowiadają o początkach Wikipedii na świecie, polskiej Wikipedii i Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Książka o której wspomina Łukasz to Daniel H Pink "Drive".

Nagranie z obchodów 10 lecia Polskiej Wikipedii znajduje się w Wikimedia Commons
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20110924-01_Krzysztof-Jasiutowicz-Pawel...
Mark as Played
Lekcja z Wikipedią, czyli o wikiszkole i projektach edukacyjnych!

Wikipedia i projekty siostrzane to zbiór wiedzy, który stanowi doskonałe źródło dla nauczycieli/ lek i uczniów/uczennic. Jak działamy w tym obszarze? Jak w erze zdalnej szkoły, w pandemii sprawdził się nasz pomysł na Wikiszkołę i jaki potencjał mają Wikizeszyty, tego dowiemy się od Klary Sielickiej - Baryłki, specjalistki ds. projektów edukacyjnych Wikimedia Polska.
K...
Mark as Played
November 25, 2020 30 mins
Filary Wikipedii są źródłem wszystkich wikipediowych reguł. Podstawy te – łącznie z zasadami, zaleceniami i zwyczajami – stanowią o funkcjonowaniu polskojęzycznej Wikipedii i pozwalają społeczności na edytowanie i działanie uporządkowane, a równocześnie twórcze. Więcej o 5 filarach opowiada w naszym nowym podcaście Natalia Szafran - Kozakowska. Zapraszamy!
Mark as Played
O edytonach i kolektywach i o tym jak wspólnie pracować nad artykułami na Wikipedii rozmawiamy z reprezentantką Kolektywu Kariatyda Zosią Reznik. W audycji także trochę o wikipediowych inicjatywach herstorycznych i o wzbogacaniu naszych zasobów o tematy związane z artystkami, malarkami, twórczyniami i ważnymi bohaterkami światowej i polskiej kultury!

Więcej o kolektywie Kariatydy na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt...
Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  Around the NFL

  NFL.com's "Around the NFL" crew (Gregg Rosenthal, Dan Hanzus and Marc Sessler) break down the latest football news, with a dash of mirth.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks, then look no further. Josh and Chuck have you covered.

  The Bobby Bones Show

  Listen to 'The Bobby Bones Show' by downloading the daily full replay.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2023 iHeartMedia, Inc.