Marje Gündem

Marje Gündem

Diaspora ve Kafkasya gündemini Sencer Shumaf ve Yekuash Kuban Kural yorumluyor.

Episodes

May 25, 2021 47 min
Bu bölümde 21 Mayıs 1864 Çerkes soykırımının 157. yılında başında ve Çerkes kurumlarında bu konuyla ilgili çıkan mesajlar, bildiriler ve yayınları değerlendirdik.
Share
Mark as Played
Bu hafta konuğumuz Dr. Zeynel Besleney ile birlikte 21 Mayıs Çerkes soykırımı'nin Çerkes kimliği bağlamında önemini, soykırım söyleminin Çerkes siyasetindeki yerini, Çerkeslerin taleplerini, gelecek perspektiflerini söylemlerine nasıl taşıyacaklarını ve bu taleplerin muhataplarıyla ilişkilerin nasıl kurulması gerektiğini değerlendirdik.
Share
Mark as Played
Marje Gündem'in bu bölümünde 25 Nisan Çerkes Bayrağı Günü ve 24 Nisan Ermeni Soykırımı gününü hem tarihsel referansları ile hem de güncel siyasi tartışmaları ile ele aldık.
Bu bölümde bahsini ettiğimiz makalelerin linklerini de aşağıda bulabilirsiniz.

http://www.gusips.net/analysis/interview/6204-nicolas-tavitian-ermenilerin-cerkeslere-dair-olumlu-fikirleri-yoktur.html
http://www.gusips.net/analysis/interview/6305-ugur-umit-ungor-...
Share
Mark as Played
April 12, 2021 65 min
Bu hafta eleştirel tarih okumalarının toplumun geleceği için önemi, tarihsel arşivcilik ve yeni çıkacak kitabı hakkında konuğumuz Cem Kumuk ile beraber konuştuk.
Share
Mark as Played
Marje Gündem'de bu hafta Ubıh dilinin son temsilcisi Tevfik Esenç'in torunları Burcu Esenç ve Burak Esenç ile yönetmenliğini Burcu Esenç'in yaptığı "Bir Rüya Gördüm, Anlatsam da Anlamazsınız" isimli belgeseli ve dedelerinin izlerinden çıktıkları yolculuğu konuştuk.
Share
Mark as Played
Bu hafta Türkiye'deki yoğun gündemi yorumladık:
Nedim Şener'in açıklamalarıyla gündeme gelen Ethem mevzusu ve Çerkes sivil toplumunun tepkileri; Andımız; Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun başına gelenler; Türkiye'nin Istanbul Sözleşmesinden çekilmesi.
Share
Mark as Played
Bu haftaki konuğumuz Dzapsh Furkan ile Rusya'da İnsan Hakları mücadelesi, yeni yönetmeliklerle "yabancı ajan ilan edilen aktivistler, Kafkasya'daki insan hakları sorunları ve Martin Koshesoko davasında yerel mahkemede tarafından verilen kararı yorumladık.
Share
Mark as Played
Bu hafta konuğumuz Abidin Inci ile 15 ve 16. YY'daki Çerkesya ile Osmanlı Devleti arasindakileri ilişkileri, Kırım Hanlığının bu ilişkilerdeki kilit rolünü ve bir ticari meta olarak köleliği konuştuk.
Share
Mark as Played
Bu hafta Marje Gündem'de, 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü vesilesiyle Çerkesce'nin diaspora ve anavatandaki durumunu, dilsel soykırım kavramını, Çerkesce'nin geleceğini, Ohio Üniversitesi’nde Uygulamalı Dilbilim alanında Doktora çalışmalarını sürdüren Emre Başok ile beraber tartıştık.
Share
Mark as Played
Tokat Erbaa'daki Çerkes/Abaza köylerinin yakınında yapılan altın arama faaliyetlerine karşı mücadele yürüten Çerkezfindicak Köyü Çevre ve Doğa Koruma Derneği'nden Ahmet Kesgin ile köylerini ve çevreyi korumak adına yürüttükleri mücadeleyi konuştuk.
https://www.cerkezfindicakdokder.com/
Share
Mark as Played
Bu hafta bir grup Çerkes'in Navalyn'e hitaben yazdıkları açık mektubu ve ona gelen tepkileri değerlendirdik.
Bu mektubu ve mektuba konu olan, Gelencik'te (Hılıjıy) inşaa edilen sarayla ilgili 2011'de yayınlanan makaleyi ekteki linklerde bulabilsiniz.

http://justicefornorthcaucasus.info/?p=1251682941#more-1251682941

https://www.kavkaz-uzel.eu/articles/359349/

https://www.kavkazr.com/a/31077508.html?fbclid=IwAR19...
Share
Mark as Played
February 1, 2021 59 min
Tiflis merkezli Rondeli isimli Think-Tank kuruluşunun organize ettiği bir toplantıda konuşulan konuları irdeledigimiz bu bölümde Çerkeslerin Gürcü örgütleriyle ilişkilerini, bu ilişkilerin format ve baglaminin nasıl olması gerektiğini ve bu ilişkideki Abhazya faktörünü tartıştık.
Share
Mark as Played
January 25, 2021 42 min
Bu hafta Rus muhalif lider Alexei Navalyn'nin Moskova'ya dönüşünde tutuklanmasının ardından gelişen protesto olaylarını, Navalyn'nin siyasi duruşunu ve tarihi Çerkesya'da Putin'in inşa ettirdiği iddia edilen saraya kadar varan yolsuzluk iddialarını ele aldık.
Share
Mark as Played
January 18, 2021 68 min
Bu hafta konuğumuz Erdoğan Boz ile kültür, gelenek, görenek (Xabze), toplumda hiyerarşik yapılar gibi konularını ele alırken Çerkeslerin güncel tartışmalarına da değindik.
Share
Mark as Played
Bu hafta, Laz Enstitüsü ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nin girişimi ile yürütülen Laz-Çerkes Sivil Toplum Ağı projesini IKKD'den Prof. Dr. Ümit Dinçer ve Laz Enstitüsü'nden Ismail Bucaklişi ile konuştuk.
Share
Mark as Played
December 30, 2020 61 min
Marje Gündem'de bu hafta Almastı - Çerkes Kadın Hareketi'ni konuk ettik. Almastı'dan Janset Şahin ve Şeyma Ğonejiko ile beraber hareketin ortaya çıkış saiklerini, Çerkeslerde kadınına biçilen toplumsal rolü, mitlestirilen Çerkes kadın figürünü, Çerkes kadınının yaşadığı sorunların nasıl konuşulamaz hale getirildiğini ve Almastı'ya gelen olumlu ve olumsuz tepkileri konuştuk.
Share
Mark as Played
December 21, 2020 68 min
Bu hafta Marje Gündem'de konuğumuz Mutlu Akkaya ile son dönemde ortaya çıkan yeni belgeler ışığında KAFFED - DÇB ilişkilerini ve KAFFED Değişim Hareketi'nin getirmek istediği değişim üzerine konuştuk.
Share
Mark as Played
Bu hafta konuğumuz Dr. Caner Yelbaşı ile İletişim Yayınları'ndan çıkan kitabı üzerine konuştuk.
Bu programda, Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde Çerkeslerin Istanbul ve Ankara arasındaki iç savaşta her iki tarafta da konumlanmalarını, erken Cumhuriyet döneminde rejiminin Çerkesler ile ilgili algısını irdelerken bir çok öne çıkan konunun bugün hem resmi tarih tezlerinde hem de Çerkes popüler tarih anlatısında nasıl çarpıtıld...
Share
Mark as Played
December 8, 2020 48 min
Bu hafta Marje Gündem'de Kafkasya'da ortaya çıkmış ve diasporaya sirayet etmiş olan Çerkes Milliyetçiliğini bir ideoloji olarak ele alırken, Çerkes sivil toplumunun milliyetçi reflekslerine de değindik.
Share
Mark as Played
Bu hafta Ankara Çerkes Derneği'nin son dönem faaliyetlerini ve Çerkes kurumlarının gelecekteki fonksiyonlarını, çalışma konu ve şekillerini dernek başkanı Bislan Jalouqa ile konuştuk.
Share
Mark as Played

Popular Podcasts

 • If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

 • Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

 • The Ben Shapiro Show

  Tired of the lies? Tired of the spin? Are you ready to hear the hard-hitting truth in comprehensive, conservative, principled fashion? The Ben Shapiro Show brings you all the news you need to know in the most fast moving daily program in America. Ben brutally breaks down the culture and never gives an inch! Monday thru Friday.

 • The Daily

  This is what the news should sound like. The biggest stories of our time, told by the best journalists in the world. Hosted by Michael Barbaro. Twenty minutes a day, five days a week, ready by 6 a.m.

 • Dateline NBC

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

Advertise With Us
Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeartRadio App.

Connect

© 2021 iHeartMedia, Inc.