Marje Gündem

Marje Gündem

Diaspora ve Kafkasya gündemini Sencer Shumaf ve Yekuash Kuban Kural yorumluyor.

Episodes

April 12, 2022 43 min
Bu hafta Rusya'da rejimin Ukrayna'yı işgal kararını almasında rol oynayan tek sesliliğin nasıl bir arkaplani olduğunu ve özellikle başındaki eleştirel seslerin susturulmasinin bugüne olan etkilerini tartıştık. Bu bölümde refere ettiğimiz bir seri makalesi ile konuyu detaylı olarak inceleyen Ümit Kıvanç'in Gazete Duvar'da yayınlanan makalelerini okumanızı tavsiye ederiz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gazeteciler-icin...
Mark as Played
Bu hafta Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminin küresel etkilerinin yanında, Kafkasya'ya olası etkilerine dair bir projeksiyon yapmaya çalıştık.
Mark as Played
Bu bölümde, Rusya'nın Ukrayna'da iki bölgenin bağımsızlığını tanımasını, küresel güçlerin Ukrayna üzerinden birbirleri ile çatışmalarını ve bölgeye yansımalarını tartıştık.
Mark as Played
Bu hafta Marje Gündem'de Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör protestolarında gözaltına alınarak haklarında dava açılan ve bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen öğrencilerden Perit Özen ile hem içesinde olduğu süreci ve Boğaziçi protestolarını hem de bu gelişmelere Çerkeslerin bakış acısını konuştuk.
Mark as Played
February 1, 2022 47 min
Bu hafta Suriye Çerkeslerini, kendisi de Suriye'den gelip Türkiye'ye yerleşmiş genç bir Çerkes olan Perit Cimuk ile birlikte konuşacağız.
Mark as Played
Bu bölümde Kazakistan'daki halk hareketleri ve sonrasındaki gelişmeler ile bunların bölgeye yansımalarını konuştuk.
Mark as Played
January 7, 2022 58 min
Marje Gündem'de bu hafta Ürdün Çerkeslerini konu aldık. Yakın zamanda Ürdün'e seyahat ederek oradaki Çerkes örgütleriyle de irtibat kuran, kendisi de Ürdün'de yetişen, Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bislan Jalouqa bize Ürdün'deki Çerkeslerin örgütlülük tarihini ve güncel durumlarını değerlendirirken Türkiye Çerkesleri ile Ürdün Çerkesleri arasındaki ilişkilerin durumunu ve önemini yorumlamaya çalıştık.
Mark as Played
Bu hafta Ramzan Kadirov'un Türkiye'de kurulan bir parka rahmetli Dudayev'in isminin verilmesine verdiği tepki ile başlayan tartışmaları farklı boyutlarıyla ele aldık. Çerkesler özelinde, diasporanın Çeçenistan'da olan bitenden kendilerini soyutlamaları mümkün mü? Bilgiyi üreten ve yorumlayan bir özne haline gelmeden Çerkes veya Çeçen Diasporasının bir politik çizgisi olabilir mi? Iktidarların yedeğinde bir toplum, g...
Mark as Played
December 25, 2021 36 min
Bu hafta Rusya'da son günlerde gündem olan biri sinemacı biri gazeteci iki önemli toplumsal figür üzerinden Rusya'da ifade ve basın özgürlüğünün durumunu konuştuk.
Mark as Played
December 16, 2021 41 min
Bu hafta Marje Gündem, Türkiye siyasetinde güncel bir tartışma konusunu ele alıyor "Çerkesler helalleşmenin neresinde?"
Mark as Played
28 Kasımda Alman kamu medya kuruluşu Deutsche Welle'nin yayınladığı haber-belgesel çevresinde yapılan tartışmaları konu aldığımız bu yayında hem Türkiye'deki bazı devlet görevlilerinin ve sivil aktörlerin hem de Çerkes camiasının bahsi geçen habere tepkilerini gündeme aldık.
Mark as Played
Bu bölümde 21 Mayıs 1864 Çerkes soykırımının 157. yılında başında ve Çerkes kurumlarında bu konuyla ilgili çıkan mesajlar, bildiriler ve yayınları değerlendirdik.
Mark as Played
Bu hafta konuğumuz Dr. Zeynel Besleney ile birlikte 21 Mayıs Çerkes soykırımı'nin Çerkes kimliği bağlamında önemini, soykırım söyleminin Çerkes siyasetindeki yerini, Çerkeslerin taleplerini, gelecek perspektiflerini söylemlerine nasıl taşıyacaklarını ve bu taleplerin muhataplarıyla ilişkilerin nasıl kurulması gerektiğini değerlendirdik.
Mark as Played
Marje Gündem'in bu bölümünde 25 Nisan Çerkes Bayrağı Günü ve 24 Nisan Ermeni Soykırımı gününü hem tarihsel referansları ile hem de güncel siyasi tartışmaları ile ele aldık.
Bu bölümde bahsini ettiğimiz makalelerin linklerini de aşağıda bulabilirsiniz.

http://www.gusips.net/analysis/interview/6204-nicolas-tavitian-ermenilerin-cerkeslere-dair-olumlu-fikirleri-yoktur.html
http://www.gusips.net/analysis/interview/6305-ugur-umit-ungor-...
Mark as Played
April 12, 2021 65 min
Bu hafta eleştirel tarih okumalarının toplumun geleceği için önemi, tarihsel arşivcilik ve yeni çıkacak kitabı hakkında konuğumuz Cem Kumuk ile beraber konuştuk.
Mark as Played
Marje Gündem'de bu hafta Ubıh dilinin son temsilcisi Tevfik Esenç'in torunları Burcu Esenç ve Burak Esenç ile yönetmenliğini Burcu Esenç'in yaptığı "Bir Rüya Gördüm, Anlatsam da Anlamazsınız" isimli belgeseli ve dedelerinin izlerinden çıktıkları yolculuğu konuştuk.
Mark as Played
Bu hafta Türkiye'deki yoğun gündemi yorumladık:
Nedim Şener'in açıklamalarıyla gündeme gelen Ethem mevzusu ve Çerkes sivil toplumunun tepkileri; Andımız; Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun başına gelenler; Türkiye'nin Istanbul Sözleşmesinden çekilmesi.
Mark as Played
Bu haftaki konuğumuz Dzapsh Furkan ile Rusya'da İnsan Hakları mücadelesi, yeni yönetmeliklerle "yabancı ajan ilan edilen aktivistler, Kafkasya'daki insan hakları sorunları ve Martin Koshesoko davasında yerel mahkemede tarafından verilen kararı yorumladık.
Mark as Played
Bu hafta konuğumuz Abidin Inci ile 15 ve 16. YY'daki Çerkesya ile Osmanlı Devleti arasindakileri ilişkileri, Kırım Hanlığının bu ilişkilerdeki kilit rolünü ve bir ticari meta olarak köleliği konuştuk.
Mark as Played
Bu hafta Marje Gündem'de, 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü vesilesiyle Çerkesce'nin diaspora ve anavatandaki durumunu, dilsel soykırım kavramını, Çerkesce'nin geleceğini, Ohio Üniversitesi’nde Uygulamalı Dilbilim alanında Doktora çalışmalarını sürdüren Emre Başok ile beraber tartıştık.
Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  The Piketon Massacre

  The most notorious mass murder in Ohio’s history happened on the night of April 21, 2016 in rural Pike County. Four crime scenes, thirty-two gunshot wounds, eight members of the Rhoden family left dead in their homes. Two years later a local family of four, the Wagners, are arrested and charged with the crimes. As the Wagners await four back-to-back capital murder trials, the KT Studios team revisits Pike County to examine: crime-scene forensics, upcoming legal proceedings, and the ties that bind the victims and the accused. As events unfold and new crimes are uncovered, what will it mean for all involved? What will it mean for Pike County?

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

  Morbid

  It’s a lighthearted nightmare in here, weirdos! Morbid is a true crime, creepy history and all things spooky podcast hosted by an autopsy technician and a hairstylist. Join us for a heavy dose of research with a dash of comedy thrown in for flavor.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2022 iHeartMedia, Inc.