MOC HISTORII

MOC HISTORII

„Moc Historii” to audycja, która przenosi słuchacza do korzeni polskiej państwowości. Wędruje z nim w czasie i przestrzeni przez świętokrzyską ziemię, przybliża dzieje miejsc i ludzi z tymi miejscami związanych. Poszukuje rozwiązań niewyjaśnionych tajemnic historii. Już kilkaset miast, miasteczek, wsi, zabytkowych obiektów, zdarzeń z przeszłości takich jak powstania, wierzenia przedchrześcijańskie znalazło swe odzwierciedlenie w tej właśnie formie na antenie Radia Kielce. W tej wędrówce dziennikarzowi Radia Kielce Robertowi Szumielewiczowi towarzyszy dr Cezary Jastrzębski, którego wiedza o regionie świętokrzyskim wprawia w zdumienie. Audycji „Moc historii” można słuchać na antenie Radia Kielce w niedziele po godz. 12. Audycja „Moc historii” dostępna jest również jako podcast na portalu podcasty.radiokielce.pl.

Episodes

June 2, 2024 44 mins
Pochodził z ubogiej rodziny szlacheckiej. Jednak ambicja i życiowe losy zaprowadziły go na szczyt władzy kościelnej i świeckiej. Naukę rozpoczął w Poznaniu, później kontynuował ją m.in. w Rzymie i Bolonii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1614 roku. Następnie został biskupem przemyskim, a po śmierci Jakuba Zadzika został mianowany biskupem krakowskim. Na dworze królewskim pełnił funkcję sekretarza, podkanclerzego oraz kanclerza wielk...
Mark as Played
Miejscowość jest położona na malowniczym Ponidziu w sąsiedztwie największych w regionie stawów hodowlanych. Pierwsze wzmianki pisane o niej pochodzą z drugiej połowy XIV wieku. Okres zaborów i odcięcie od kopalń soli w Wieliczce i Bochni spowodowały konieczność poszukiwania tego minerału w innych miejscach. To tu w XIX istniał najgłębszy szyb solny w Europie. Do dziś napotkamy tu również roślinność słonolubną. Do Szczerbakowa, w gm...
Mark as Played
Nazwa miejscowości pojawia się już w XII wieku. Jej perełką na skalę europejską jest kościół św. Prokopa. Wiadomo, że wcześniej istniały tu dwie drewniane świątynie, ale uległy zniszczeniu. Co ciekawe późnogotycka bryła praktycznie zachowała się bez zmian do dzisiaj. Widać tu jednak również początki renesansu. Na dalszą wędrówkę po Krzcięcicach zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz. 
Mark as Played
Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się w drugiej połowie XII jako własność cystersów w Jędrzejowie. Potem wioska przechodzi w ręce rycerskie. W XIV wieku istniał już kościół, który nosił imię św. Prokopa. Świątynia pod tym wezwaniem znajduje się tu do dziś, ale nie stoi w miejscu tej pierwotnej i pochodzi z XVI. Przez pewien czas była zborem protestanckim. Do wysłuchania ciekawej historii Krzcięcic zapraszają Cezary Jastrze...
Mark as Played
Miejscowość jest położona w sercu Gór Świętokrzyskich u stóp Świętego Krzyża. Jej najstarsza historia ściśle się wiąże ze świętokrzyskim klasztorem, do którego należała. Dziś znana jest m.in. z uprawy winorośli. To tu Niemcy w wyniku represji  zamordowali w 1942 roku 13 osób. Po wojnie były plany utworzenia w tym miejscu uzdrowiska. Do Wólki Milanowskiej zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz. 
Mark as Played
May 12, 2024 46 mins
Mark as Played
May 1, 2024 41 mins
Miejscowość położona jest na malowniczych terenach nadwiślańskich, na południu województwa świętokrzyskiego. Pierwsze wzmianki o niej znajdziemy w drugiej połowie XIII i wiążą się z dokumentem księcia Leszka Czarnego. To tu zamieszkiwał ród Charbinowskich, który odegrał znaczącą rolę dworze Jagiellonów. Do Charbinowic, w gminie Opatowiec zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz. 
Mark as Played
April 29, 2024 45 mins
Pisane wzmianki poświęcone miejscowości pojawiają się dość późno, bo w XVI wieku. Wieś jednak przez lata była świadkiem zrywów narodowo – wyzwoleńczych, o czym świadczą znajdujące się tu miejsca pamięci. Przypominają nam o walkach z czasów powstania styczniowego, czy hitlerowskim mordzie z 1944 roku. Na spacer po Kołomani, w gminie Zagnańsk zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz. 
Mark as Played
April 28, 2024 45 mins
Znajdziemy tu ślady kultur pradziejowych. To m.in. miejsca pochówku zamieszkujących osadę ludów. Natomiast pierwsze wzmianki dotyczące miejscowości znajdziemy w dokumentach z XII w. W jej dziejach zapisał się m.in. wynalazca maszyn rolniczych Roman Cichowski. To stąd pochodzi bohater opowiadania światowej sławy pisarza Lwa Tołstoja. Do Linowa, w gminie Zawichost zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz 
Mark as Played
April 21, 2024 41 mins
Wieś położona jest nad malowniczą rzeką Mierzawą, w powiecie pińczowskim. W dokumentach po raz pierwszy pojawia się w 1222 roku. Do XIX wieku była własnością cystersów z Mogiły. Wybierając się do tej miejscowości na pewno warto zatrzymać się przy trzech ciekawych, zabytkowych figurach religijnych. Do Sędowic zapraszają Cezary Jazstrzębski i Robert Szumielewicz. 
Mark as Played
April 7, 2024 39 mins
Historia miejscowości sięga czasów pradziejowych i kultury wołyńsko – lubelskiej z okresu neolitu. Natomiast pierwsze, pisane wzmianki pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku i związane są z osobą biskupa krakowskiego Jana Grota. Tu znajduje się jeden z największych parków katyńskich w Polsce, który upamiętnia mord Stalina na polskich oficerach w 1940 roku oraz katastrofę smoleńską z 2010 roku. Do Byszowa, w gminie Klimontów zaprasza...
Mark as Played
April 1, 2024 43 mins
Dziś miejscowość to raj dla wędkarzy. Słynie ze stawów, w których żyje wiele gatunków ryb. Jej historia jest bardzo odległa, bo pierwsze wzmianki pisane sięgają początków XII wieku. Legenda głosi, że na pobliskich mokradłach ukryty jest skarb, którego strzegą siły nieczyste. Jednak raz do roku w Boże Ciało grota się otwiera. Do Chorzewy w gminie Jędrzejów zapraszają: cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz. 
Mark as Played
Wielkanoc to najważniejsze święta w kościele katolickim. W wielu miejscach w regionie spotkamy symbole związane z tajemnicą Zmartwychwstania Chrystusa. Tym razem śladami arma Christi, czyli narzędziami męki Pańskiej podążymy prowadzeni przez Cezarego Jastrzębskiego i Roberta Szumielewicza. 
Mark as Played
March 24, 2024 42 mins
Miejscowość położona jest w malowniczej dolinie królowej rzek – Wisły. Ślady osadnictwa sięgają tu czasów pradziejowych. Odnaleziono tu puchary lejkowate i ślady kultury łużyckiej. Spacerując zaś po wiosce natrafimy na kilka ciekawych, zabytkowych obiektów sakralnych. Jako pierwszy o miejscowości pisał słynny Jan Długosz. Do Biedrzychowa, w gminie Ożarów zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz. 
Mark as Played
March 10, 2024 44 mins
Mark as Played
March 3, 2024 46 mins
Wiadomo, że miejscowość istniała już w XIV wieku. Przez wiele lat jej właścicielami był znany i zasłużony ród Ligęzów. Takie były początki, ale później przewijają się jeszcze rodziny Zielińskich, Mieroszewskich i wreszcie Postawków. To spadkobiercy tego rodu odkupili od państwa dwór odebrany po zakończeniu drugiej wojny światowej, który do dziś można zwiedzać, a nawet w nim przenocować. Do Odonowa, w gminie Kazimierza Wielka zapras...
Mark as Played
February 25, 2024 41 mins
Budowlę zaczęto wznosić w 1680 roku i zakończono w pierwszej połowie XVIII wieku. Projekt przypisywany jest pracowni słynnego, niderlandzkiego architekta Tylmana z Gameren. Z zewnątrz kościół św. Stanisława może wygląda niepozornie, ale gdy zajrzymy do środka to wrażenie jest już zupełnie inne. Na dalszą wędrówkę po Starochęcinach zapraszaja Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
Mark as Played
February 18, 2024 43 mins
Historia miejscowości ściśle wiąże się z Chęcinami i Podzamczem. Pierwsze zapiski poświadczające jej istnienie pochodzą z 1275 roku, kiedy to wymieniona jest w dokumencie, w którym książę Bolesław Wstydliwy nadaje wioskę Łagiewniki podkomorzemu sandomierskiemu Mikulonowi. Pisał o niej również m.in. nasz wybitny kronikarz Jan Długosz. Znajduje się też tutaj okazały, barokowy kościół św. Stanisława. Do Starochęcin zapraszają Cezary J...
Mark as Played
February 11, 2024 45 mins
Miejscowość położona jest nad malowniczą rzeką Nidą. Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z XIV wieku, kiedy pojawia się w dokumencie króla Kazimierza Wielkiego, który przekazuje ją proboszczowi małogoskiemu. Własnością duchownych pozostała do XIX wieku. Wioska pojawia się również w akcie lokacyjnym prawa niemieckiego wydanym przez króla Władysława Jagiełłę. W jej historii przewija się także wątek związany z Mikołajem Rejem. Do Popowi...
Mark as Played
February 4, 2024 45 mins
Miejscowość położona jest w kończącym się malowniczym Paśmie Jeleniowskim Gór Świętokrzyskich. Jedne z najstarszych zapisów sięgają XIV wieku, kiedy czytamy, że wchodziła w skład dóbr biskupów lubuskich, ale historia wioski jest znacznie starsza, o czym świadczą odkrycia sięgające czasów pradziejowych. Wart uwagi jest też z pewnością krucyfiks z początku XX wieku, który znajduje się w Truskolasach. Do odwiedzenia miejscowości zapra...
Mark as Played

Popular Podcasts

    Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

    Stuff You Should Know

    If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks, then look no further. Josh and Chuck have you covered.

    The Nikki Glaser Podcast

    Every week comedian and infamous roaster Nikki Glaser provides a fun, fast-paced, and brutally honest look into current pop-culture and her own personal life.

    White Devil

    Shootings are not unusual in Belize. Shootings of cops are. When a wealthy woman – part of one of the most powerful families in Belize – is found on a pier late at night, next to a body, it becomes the country’s biggest news story in a generation. New episodes every Monday!

    Start Here

    A straightforward look at the day's top news in 20 minutes. Powered by ABC News. Hosted by Brad Mielke.

Advertise With Us
Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

Connect

© 2024 iHeartMedia, Inc.