Özgür Mumcu ve Eray Özer'le Yeni Haller

Özgür Mumcu ve Eray Özer'le Yeni Haller

Özgür Mumcu ve Eray Özer merak ettiklerini öğreniyor, öğrendiklerini paylaşıyor.

Episodes

June 13, 2022 50 min
İnsanlık ne zaman ve neden göçmeye başladı? "Göç" sadece insana özgü bir kavram mı? Göçe dair doğru sandığımız yanlışlar neler?

Neanderthallerden Ukrayna savaşına, Aristotales’ten sumru kuşuna, deniz mahsullerinden sanayi devrimine, iklim krizinden demografiye insanlığın onbinlerce yıl önce başlayıp devam eden sonsuz yolculuğunu, göçü konuştuk.
Share
Mark as Played
İçinden bolca sinema, biraz psikanaliz, biraz nostalji, biraz sanat, biraz da “kuzey” geçen özel bir bölümle karşınızdayız. MUBI işbirliğiyle hazırladığımız bu bölümde Joachim Trier’nin “Dünyanın En Kötü İnsanı” filmini, sinemayı, Nordik ülkelerini konuştuk.

“Üyeliğim yok ki, ballandıra ballandıra anlattığınız filmi nasıl izleyeyim” diyenler için MUBI’nin Yeni Haller dinleyenlerine özel bir de hediyesi var. Aşağıdaki link’e tıklayıp...
Share
Mark as Played
May 4, 2022 37 min
Kardinal Mezzofanti’den M.I.T laboratuvarlarına, Kleopatra’dan Amerikalı bir halı temizleyicisine, nörobilimden dil öğrenme tekniklerine, yıkılan Babil kulesinin enkazından sağ çıkan çok dillileri konuştuk.
Share
Mark as Played
İzotoplardan bilim kurguya, savaş meydanlarından laboratuvarlara, Kongo’dan New York’a, Moskova’dan Hiroşima’ya, Einstein’dan bikiniye, dehşet dengesinden halı sahaya insanlığın kabusu nükleer silahları konuştuk.
Share
Mark as Played
Kimdir bu Rus Oligarklar? Nasıl zengin oldular? Sistemin açığını nasıl milyarlarca dolara tahvil ettiler? Bugün Rus lider Putin'le nasıl bir ilişki içerisindeler? St. Petersburg belediyesinden Londra’da şüpheli ölümlere, süper yatlardan cezaevi hücrelerine, Batılı finans odaklarından Avrupalı siyasetçilere Rus halkının üzerine basarak yükselen bir sınıfı, bugün hedefte olan oligarkları konuştuk.
Share
Mark as Played
February 25, 2022 39 min
Bir süredir sosyologlar yeni bir sınıfın doğuşunu konuşuyor. Bir işi varmış gibi görünen ama sürekli güvencesiz çalışan bir sınıf.

Yazılımcılardan, hizmet sektöründe çalışanlardan, kuryelerden, reklamcılardan, tasarımcılardan oluşan bir sınıf: Prekarya.

Gezi'de, Occupy hareketinde, Podemos'ta kendini gösteren, sağ popülist akımlarındaki bu yeni sınıf dünyayı değiştirebilir mi? Prekarya esnek kapitalizmin olmazsa olmazı mı? ...
Share
Mark as Played
Gücünün farkında olmayan fillerden CIA sorgu odalarına, Thatcher’dan Gramsci’ye, pozitif psikolojiden kapitalizme, müzikten sınavlara, köpeklerden arılara etrafımızda inşa ettiğimiz hapishaneyi, öğrenilmiş çaresizliği (learned helplessness) konuştuk.
Share
Mark as Played
Yeni Haller’de ilk kez bir konuk ağırlıyoruz. Müzisyen ve arkeolog Doç. Dr. Güneş Duru’yla birlikte Anadolu Efes Yenilik Atölyesi ziyaretimizin ardından biranın arkeolojisini konuştuk.

İlk şenliklerin ve ilk anıtsal binaların temelinde, insanları bir araya getiren, kültürleri birleştirip sosyal hayatı şekillendiren, geliştiren biranın izini sürdük.

Biranın anavatanı Anadolu’dur, diyebilir miyiz?
Biranın tarım toplumuna ve yerleşik...
Share
Mark as Played
January 14, 2022 47 min
Binlerce yıl önce insanı göğü anlamaya iten neydi?

Gezegenlerin, yıldızları bilgisi insanın giderek kalabalıklaşan topluluklar oluşturmasına nasıl yardım etti?

Zamana hükmetmek, yeni kıtaları keşfetmek krallıklara, imparatorluklara nasıl bir güç sağladı?

Galile’den Newton’a, Babil’den Voyager’a, güneş krallardan kuantuma, tanrılardan insanlara kainatı anlamak için göklere gözümüzü dikmemizin tarihini, astronomiyi konuştuk.
Share
Mark as Played
Ofislere dönmeyi reddedenler... Çalışma koşullarına isyan edenler... Hayatın anlamını sorgulayanlar... Yeni bir start-up hayalinin peşine düşenler... Kariyerine başka bir alanda devam etmeyi isteyenler...
ABD'de bu yılın nisan ayında başlayan istifa dalgası artarak devam ediyor. "Great Resignation" adı verilen bu dalganın nedenlerini, küresel ekonomiye ve Türkiye'ye yansımalarını, büyüyen hak talebi ve sendikal harek...
Share
Mark as Played
Mükemmeliyetçilerden aylaklara, çıplak Victor Hugo’dan limbik sisteme, mindfulness’tan bulaşık yıkamaya, uğruna yapmamız gereken hariç her şeyi yaptığımız ortak bir meseleyi, iş ertelemeyi/procrastination’ı konuştuk.
Share
Mark as Played
Doğadan ve insandan yana ürünler sunan WWF Market’in sunduğu bu bölümde yeni bir kavramı, modada sürekli ve sorumsuz tüketime alternatif olarak hayatımıza giren “Yavaş Moda”yı konuştuk. Kağıttan kıyafetlerden eski evlerdeki dikiş makinelerine, boya renginde akan nehirlerden duyularımızın hiyerarşisine, Bangladeşli işçilerden pamuk tarlalarına yine farklı zamanlara ve mekanlara uğradık. “Hızlı moda” anaforuna kapılmamak için neler y...
Share
Mark as Played
Üzümün anavatanı Mezopotamya, yaşadığımız topraklar. Burada binlerce yıldır üzüm hasadı şenliklerle, törenlerle, eğlenceyle kutlanıyor. Neler yok ki bu eğlencede? Tanrı Dionisos ve Osiris, Nuh Peygamber, kuyruklu yıldızlar, Ömer Hayyam, Romalılar, Bektaşiler... Eray ve Özgür'ün Elazığ Alpagut Bağları'nı ziyaretiyle başlayan bir bağbozumu hikayesi...
Share
Mark as Played
Mazlumların hak arayışı mı, bir intikam ve şöhret isteği mi? "İptal Kültürü" (Cancel Culture) kavramı ne zamandır dilimizde? Ne anlama geliyor, ne işe yarıyor? Kavramın etrafında dönen tartışmada taraflar ne diyor? Spinoza'dan Çinli "insan eti arayıcılarına", Özgür'ün dile yeni katkısı "kafes ekini"nden Harvey Weinstein, Bill Cosby, Kevin Spacey ve JK Rowling'e... İptal Kültürü kavramına dair he...
Share
Mark as Played
Royal Canin'in sunduğu bu bölümde Kıbrıs’taki kedilerden Rusya’daki tilkilere, sarkık kulaklardan Hannibal’in fillerine, Darwin’den kurt fosillerine, 30 bin yıllık köpek patisi izinden Eray’ın baykuşuna medeniyeti beraber kurduğumuz evcil hayvanları konuştuk.
Share
Mark as Played
İstanbul'daki taksi krizi aslında hiç de yeni değil. New York, Şikago, Hamburg, Londra... Kişiye özel ulaşımın 150 yıllık tarihi hep dertli olagelmiş. Roma'nın çarklı taksimetrelerinden Alman bir müzik öğretmenine, Delacroix'nın Louvre seyahatinden ilk kadın taksicimiz Muammer Hanım'a, taksimetreye isyan eden genç cumhuriyet şoförlerinden New York'ta hala devam eden taksi krizine sarı arabaların hikayesini konuş...
Share
Mark as Played
Avcı toplayıcılardan Roma İmparatorlarına, monogamiden zinacı lemurlara, kilisenin etkisinden evlilik eşitliğine, aşktan mülkiyete son 50 senede sarsılan evlilik kurumunu konuştuk.
Share
Mark as Played
Sanayi-i Nefise’den Berlin’e, mürebbiyeli bir konaktan Karadeniz gemisine, ilk bronz büstten İstanbul boğazını yüzerek geçmeye, cankurtaranlıktan dans yarışmalarına... Shell'in sunduğu Hep İleride Portreler'in bu bölümünde Genç Cumhuriyet’in güzel sanatlarına damga vuran, hakkında çok az yazılıp çizilen ilk kadın heykeltraşlarımızdan Nermin Faruki’yi konuştuk.
Share
Mark as Played
Bütün telefonlara fark edilmeden girebilen, her şeyimizi gözetleyebilen, telefonu dinleme cihazına çeviren bir yazılım var: Pegasus. Üstelik pek çok devlet kullanıyor, suçlular yerine insan hakları aktivistlerini, araştırmacı gazetecileri ve hatta devlet başkanlarını izliyor. Dünya gündemini sarsan Pegasus casus yazılım skandalını konuştuk.
Share
Mark as Played
Shell’in sunduğu Hep İleride Portreler’in yeni bölümünde bir avangartı, “Manhattan’ın Robinson”unu, elektronik müziği şekillendiren isimlerden İlhan Mimaroğlu’nu konuştuk.
Share
Mark as Played

Popular Podcasts

  Will Ferrell reprises his role as Ron Burgundy in the world-famous Ron Burgundy Podcast! Each episode has a different theme in which Ron engages in conversation with another notable person on the topic at hand. In true Ron Burgundy fashion, these conversations have a tendency to go off the rails, and we find out things about people we never knew we wanted to know. Join America’s favorite Anchorman, continuing to delight audiences with the comical musings of Ron Burgundy – and leave them wanting more!

  Dateline NBC

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  The Bobby Bones Show

  Listen to 'The Bobby Bones Show' by downloading the daily full replay.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2022 iHeartMedia, Inc.