Po Prostu JS - JavaScript Podcast

Po Prostu JS - JavaScript Podcast

"Po Prostu JS" to podcast w którym dwóch programistów penetruje ciekawe, śmieszne i zaskakujące nowości (lub starości) związane z JavaScript-em. Nie zawsze na poważnie i nie zawsze o frontend. Posłuchaj o tym co być może ominęło cię ze świata JS.

Episodes

May 17, 2022 50 min
Przygotowania chwilę trwały, ale w końcu mamy to. Wchodzimy z nowym formatem, a właściwie dodajemy nowy format do podcastu.

Regularnie będziemy zapraszać ciekawych ludzi ze świata JS oraz ogólnie programowania. Będziemy wspólnie rozkminiali ciekawe tematy, ale nadal wszystko w obrębie własnych doświadczeń.

Do pierwszego wywiadu zaprosiłem Krzysztofa Jendrzycę. Znamy się z Krzysztofem naprawdę dobrze i cenimy podobne wartości. Bardzo...
Share
Mark as Played
Wszystko zaczęło się od monolitu i tak pewni by się skończyło, ale ...

Nie pałaliśmy zbytnio chęcią do pójścia w stronę micro frontend'ów. Natomiast wymagania w projekcie tak pokierowały naszymi wyborami, że postanowiliśmy spróbować.

Rozmawiamy o naszych doświadczeniach:

- jakie są mocne strony micro frontend'ów?
- jakie są wady?
- czy narzędzia pomagają czy przeszkadzają?
- czy warto wchodzić w temat?

Zapraszam do wysłuchania r...
Share
Mark as Played
March 29, 2022 36 min
Bardzo kontrowersyjny temat. Ale chyba takie są najlepsze. Po 10-15 latach kodowania mamy swoje przemyślenia i chcemy podzielić się naszym punktem widzenia. Mamy nadzieję, że będzie kontrowersyjnie.

Czy testowanie na froncie ma sens?
Jak definiujemy testy jednostkowe, integracyjne i end-to-end?
Czym różni się testowanie backendu i frontu?
Kiedy warto testować?
Na jakie elementy warto zwracać uwagę?
Czym jest ROI?
Dlaczego kiedyś progra...
Share
Mark as Played
Lekka przerwa już za nami. Wracamy do regularnego nagrywania. Nie było nas tak długo, że nie zdążyliśmy zapowiedzieć naszej konferencji, a już musieliśmy ją przełożyć...
Rozmawiamy na temat konferencji:

- jakie są założenia?
- jaki będzie format?
- kto ma przyjechać
- dlaczego postanowiliśmy przełożyć?

Konferencja to temat, który chodził nam po głowie od dobrych 3 lat. W końcu wszystko zaczęło się krystalizować i mocno zabraliśmy się do ...
Share
Mark as Played
Kolejny odcinek z serii GitHub Trending Repos. Punktem zapalnym naszej dyskusji jest repozytorium języka GoPlus. GoPlus to dialekt Go, który ma umożliwić inżynierom łatwiejsze wejście i działanie w świecie programowania.
Nowy dialekt Go to tylko początek dyskusji na temat ewolucji języków programowania. Rozmawiamy na temat zmian w świecie JS patrząc na CoffeeScript & TypeScript.
Mocno filozoficzne rozważania na początek tygodni...
Share
Mark as Played
October 19, 2021 23 min
Tym razem Marek prowadzi ( prawie ) monolog na temat ciekawych zastosowań JS.
Wybraliśmy 2 skrajne tematy:
- hardware -> https://www.kickstarter.com/projects/gfw/banglejs-2-the-open-smart-watch
- gamedev -> https://mp2.dk/techblog/chowjs/

Poza tym, że pozwalają wykorzystać JS w zupełnie odmiennych środowiskach, to jeszcze ze swojej natury są zupełnie różne. BangleJS 2 to ekosystem w świece open-source. Praktycznie wszystko jest ...
Share
Mark as Played
October 12, 2021 24 min
Przejrzeliśmy listę repozytoriów na GitHub'ie w poszukiwaniu ciekawych projektów. GitHub publikuję listę repozytoriów "na topie".

Znaleźliśmy 5 projektów, które wydają nam się ciekawe:
- Tech Interview Handbook
- The Algorithms
- Python-Mini-Projects
- Spotify TUI
- Authelia

Omawiamy projekty edukacyjne, ciekawe i warte wypróbowania.

Zapraszamy do wysłuchania odcinka.
Share
Mark as Played
Najpopularniejszy ( jedyny ? ) sposób na tworzenie aplikacji desktop'owych w JS to Electron. Niestety, wbrew pozorom wrzucenie stworzonej wersji webowej do Electron to nie jest najlepszy pomysł...

Rozmawiamy na temat bezpieczeństwa w Electron. Nasza krótka przygoda z Electron'em zupełnie nas nie zaskoczyła i na szczęście szybko się skończyła.

Zapraszam do wysłuchania nowego odcinka.
Share
Mark as Played
ES2022 wprowadza szereg nowości ( szczególnie ) dla klas :
- Class Public Instance Fields & Private Instance Fields
- Private instance methods and accessors
- Static class fields and private static methods
- Ergonomic brand checks for Private Fields

Mamy jeszcze lekką zmianę dla RegExp oraz top-level await.

Natomiast widać wyraźny trend w nadchodzących zmianach... A może to tylko przypadek i kolejny standard wprowadzi zmiany do inn...
Share
Mark as Played
Zaczątkiem do dyskusji na temat import maps był artykuł DHH. Nowy feature wprowadzony narazie w Chromie daje nadzieje, że pozbędziemy się nadmiaru narzędzi do budowania i znowu będziemy mogli wykorzystać siłę cache w przeglądarce. Trzeba pamiętać, że warunkiem wymaganym jest HTTP 2.0.

W rozmowie poruszamy kilka tematów:
- HTTP 2.0
- import maps
- cache przeglądarki
- czy mamy do czynienia z essential czy accidental complexity?
- czy jesz...
Share
Mark as Played
August 24, 2021 16 min
W poprzednim odcinku rozmawialiśmy na temat Deno i krótko mówiąc nie byliśmy zbyt optymistyczni. Główne założenia Deno nie robiły różnicy w kontekście porównań z Node.js.

Wracamy po "wakacyjnej" przerwie. Nowa usługa - Deno Deploy - wchodzi na scenę. Czy to zmienia wszystko? Czy nasze przemyślenia nadal mają sens? Czy porównanie do Node.js to dobre zestawienie? Czy zbliża się godny konkurent dla AWS Lamda?

Zapraszamy do wysł...
Share
Mark as Played
W najnowszym odcinku rozmawiamy na temat Deno, czyli najnowszej alternatywy dla Node.js. Twórca Node.js po pracy w Google postanowił powrócić do środowiska JS i stworzyć nową, lepszą wersję Node.js.

Deno to runtime na silniku V8, czyli dokładnie tym samym, co Node.js. Mamy oczywiście kilka ulepszeń jak sandbox, TypeScript by default, wbudowany package manager.

Czy Deno jest w stanie zastąpić Node.js?
Czy warto zainwestować trochę c...
Share
Mark as Played
Natrafiłem na ciekawy blog post napisany przez Jessica Kerr na temat pull request'ów. Znalazłem tam kilka ciekawych tez i postanowiliśmy nagrać odcinek.

Rozmawiamy:

- dlaczego nikt nie chce robić review do pull request'ów?
- jak wygląda dobrze zrobione review?
- czy warto inwestować tyle czas na sprawdzenie każdej zmiany?
- czy pair programming / mob programming jest alternatywą?
- jakie widzimy problemy z mob programming?

Zapras...
Share
Mark as Played
Czym jest CSS-in-JS? Jakie są największe problemy z CSS? Czy CSS-in-JS ma słabe strony? Jakie ulepszenia chcielibyśmy zobaczyć? Rozmawiamy o naszym doświadczeniu ze stylowaniem aplikacji.
Share
Mark as Played
March 23, 2021 21 min
Share
Mark as Played
Najnowszy proposal odnośnie dekoratorów w JS mocno zmienia dotychczasowy obraz. Ogranicza dekoratory tylko do klas, nie pozwala operować na property descriptor. Natomiast wprowadza możliwość pisania i czytania metadanych.
Czy zobaczymy nadejście Spring'a i Hibernate ?
Czy JavaScript coraz bardziej zaczyna przypominać Java ?
Share
Mark as Played
ReactJS rozwija się w coraz ciekawszych kierunkach. Ostatnio Dan Abramov, Lauren Tan, Joseph Savona i Sebastian Markbåge przedstawili propozycję czegoś całkowicie nowego, co przypomina stare dobre programowanie w JSP.

Czy React Server Side Components zrewolucjonizują pisanie BackEnd? Czy dzięki nim nasze bundle staną się lekkie jak piórko, czy może wszystkie nasze aplikacje zostaną przejęte przez hackerów?

Posłuchaj co ciekawego uda...
Share
Mark as Played
January 26, 2021 36 min
State Of JS to ogólnoświatowa ankieta dla społeczności JS, w której uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami z nowymi bibliotekami, technologiami których używają i których chcieliby spróbować w przyszłości. W tym odcinku rozmawiamy o tym, co ciekawego i dziwnego można tam znaleźć.
Share
Mark as Played
Ktoś kiedyś powiedział, że każda linijka kodu której nie musiałeś napisać to linijka, której nie będziesz musiał utrzymywać. Tym właśnie miały być biblioteki - kodem którego nie musimy utrzymywać. Niestety nie ma nic za darmo. Wymieniamy własny kod na dbanie o zgodność z API biblioteki. Tylko czy to zawsze jest opłacalna wymiana?
Share
Mark as Played
Cyberpunk 2077 miał być najlepszą grą wszechczasów. Wprowadzić graczy na kolejny poziom imersji. Tymczasem w dniu premiery okazało się, że co prawda gra jest świetna, ale ma ogromną ilość bugów. Na dodatek konsolowa wersja była praktycznie niegrywalna. Czy to spisek zarządu? Skok na kasę? Czy może po prostu tak wygląda kolejny etap w rozwoju firmy programistycznej...
Share
Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  The Daily

  This is what the news should sound like. The biggest stories of our time, told by the best journalists in the world. Hosted by Michael Barbaro. Twenty minutes a day, five days a week, ready by 6 a.m.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  Morbid: A True Crime Podcast

  It’s a lighthearted nightmare in here, weirdos! Morbid is a true crime, creepy history and all things spooky podcast hosted by an autopsy technician and a hairstylist. Join us for a heavy dose of research with a dash of comedy thrown in for flavor.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2022 iHeartMedia, Inc.