Stockbroker - Okiem Maklera

Stockbroker - Okiem Maklera

Interesujesz się inwestowaniem? Zastanawiasz się, jakie podejście jest dla Ciebie najlepsze? Poznaj świat widziany okiem maklera! Zaprasza Artur Wiśniewski, Stockbroker.pl

Episodes

May 25, 2023 23 mins
ETF-y są notowane na giełdzie, więc aby w nie inwestować, trzeba posiadać rachunek maklerski. Domów maklerskich, które je oferują jest całe mnóstwo.

Różnią się min. jurysdykcją, paletą wyboru, opłatami, dostępem do notowań czy możliwościami łatwego rozliczania podatków.

Uważam, że w pierwszej kolejności, zawsze warto rozważyć rachunek emerytalny (IKE/IKZE), a dopiero w drugiej kolejności rachunek "zwykły". "Ranking brokerów - ETF prz...
Mark as Played
Ile warto mieć rachunków maklerskich? Jak najmniej! W pierwszej kolejności warto rozważyć rachunki emrytalne IKE i IKZE, dzięki którym można uzyskiwać korzyści podatkowe oraz zapomnieć o rozliczeniach podatkowych.

Pokazuję, jak wybrać rachunek maklerski IKE/IKZE pod kątem inwestowania w ETF-y oraz prezentuję swój subiektywny ranking.
Mark as Played
Bardzo często spotykam się z opinią, że nie warto korzystać z brokerów zagranicznych, bo to oznacza samodzielne rozliczanie podatków, co jest bardzo kłopotliwe. Zdecydowanie NIE ZGADZAM się z takim podejściem. Te osoby, widocznie, nie znają narzędzi podatkowych do rozliczania brokerów zagranicznych. W tym artykule pokażę Wam:
 • jakie narzędzia są dostępne,

 • jak wyglądają ich raporty, oraz

 • jak na ich podstawie wypełn...
Mark as Played
Wiele osób nie inwestuje, obawiając się utraty pieniędzy. A jeśli już inwestują, bardzo często robią to w sposób, który bardzo ich angażuje, ale niekoniecznie jest skuteczny. Lubimy polować na górki i dołki - w końcu "żeby zarobić, trzeba kupić tanio a sprzedać drogo". Jednak, w inwestowaniu, pomysły które podpowiada nam intuicja, często się nie sprawdzają. O tym, co się sprawdza, mogą nas przekonać dane. Książka JUST KEEP BUYING j...
Mark as Played
February 17, 2023 19 mins
Chyba nikt nie lubi rozliczać podatków. Ale, z drugiej strony, wcale nie musi to być droga przez mękę. W polskim Internecie krąży wiele mitów, że zawsze jest to trudne i czasochłonne. Można też spotkać niedopowiedzenia, półprawdy, ale też kompletne bujdy. Zebrałem 14 mitów i postanowiłem się z nimi rozprawić.

Zastrzegam, że sam nie jestem doradcą podatkowym. Jednak chcę podkreślić, że poszerzając swoją wiedzę konsultowałem się z eks...
Mark as Played
Polskie domy maklerskie zapewniają nam proste rozliczenie podatkowe (dostarczają PIT-8C). Część z nich, dodatkowo, umożliwia inwestowanie w ramach IKE i IKZE, nawet na rynkach zagranicznych, dzięki czemu uzyskujemy korzyści podatkowe. Cała komunikacja odbywa się po polsku, dzięki czemu jest ona bezproblemowa. Tymczasem, w moim rankingu domów maklerskich, w kategorii rachunków zwykłych, najlepszy okazał się Interactive Brokers, a De...
Mark as Played
Interactive Brokers to popularny amerykański broker z długą historią, wysoce transparentny i bardzo uniwersalny. Poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia, to chyba jego największa zaleta. Daje bardzo szerokie możliwości inwestycyjne, ma niskie prowizje a rozliczenie podatkowe może być, wbrew pozorom, bardzo proste. To zwycięzca mojego Rankingu Brokerów a kategorii rachunków „zwykłych”. Jeżeli chcecie się przekonać, czy warto z niego...
Mark as Played
Wiele osób nie inwestuje w ETF-y, bo boi się obsługi rachunku maklerskiego. W tym materiale pokazuję, że:
 • składanie zleceń może być całkiem proste
 • pokazuję z jakich elementów składa się zlecenie
 • jakie są różnica w zleceniach między brokerami
Mark as Played
January 17, 2023 40 mins
W ETF-y warto inwestować samodzielnie. Co do zasady jest to proste i tanie. Obsługi rachunku maklerskiego na prawdę można się nauczyć.

Jednak są przypadki, kiedy samodzielne inwestowanie może być żmudne, przez co możemy tracić zapał i konsekwencję w realizacji strategii. Są też przypadki, gdy samodzielne inwestowanie w ETF-y może być jednak kosztowne. Właśnie tego typu problemy rozwiązywać mogą robo-doradcy, na polskim rynku jest ic...
Mark as Played
Wśród najbardziej popularnych ETF-ów znajdują się z jednej strony ETF-y na cały świat, a z drugiej ETF-y na rynki rozwinięte i wschodzące. Ze statystyk wynika, że inwestorzy częściej sięgają po ETF-y na rynki wschodzące i rozwinięte. Czy lepiej inwestować w 1 ETF na cały świat czy 2 osobne na oba rodzaje rynków? Jaka jest właściwa proporcja między rynkami wschodzącymi i rozwiniętymi?
Mark as Played
November 10, 2022 20 mins
None
Mark as Played
17,9% – tyle obecnie wynosi inflacja w Polsce. Lokaty za nią nie nadążają i obecnie nie chronią one naszych oszczędności. To oznacza, że jesteśmy coraz bardziej skazani na inwestowanie. Od wielu lat serca inwestorów na całym świecie podbijają fundusze pasywnie zarządzane: ETF-y i fundusze indeksowe.

W Stanach Zjednoczonych doszło wręcz do pasywnej rewolucji. Aktywa funduszy pasywnych zaczynają przewyższać aktywnie zarządzane. W Pols...
Mark as Played
Wiele osób nie inwestuje, bo obawia się, że i tak nie zdoła zgromadzić sensownego kapitału na emeryturę. Tymczasem okazuje się, że prywatna emerytura jest w zasięgu każdego z nas. Jak dużego kapitału będziemy potrzebować? Ile inwestować, aby zgromadzić kapitał, który pozwoli obyć się bez ZUS? W tym materiale próbuję odpowiedzieć na pytanie, wchodząc w buty przeciętnego Kowalskiego.

Do gromadzenia prywatnej emerytury bardzo dobrze na...
Mark as Played
Korzystając z brokera polskiego, na koniec każdego roku, w którym dokonaliśmy sprzedaży, otrzymamy PIT-8C, który będzie zawierał podsumowanie naszych inwestycji, dzięki czemu z łatwością wypełnimy PIT-38. Korzystając z brokera zagranicznego przeważnie nie otrzymujemy żadnego raportu podatkowego, więc kwestia rozliczenia podatkowego leży po naszej stronie. Dokonując takiego podsumowania, transakcje w walutach obcych trzeba będzie pr...
Mark as Played
Akcje są coraz tańsze, ale za to dolar jest rekordowo drogi. Chcemy inwestować wtedy, kiedy akcje są po spadkach, ale wysoki kurs USD/PLN może nas powstrzymywać przed zainwestowaniem. Wiele osób obawia się, że nawet jeżeli zarobimy na akcjach, to osłabiając się dolar, popsuje nasze inwestycje. To powoduje, że wiele osób nie decyduje się na inwestycję. Czy faktycznie inwestowanie w akcje wtedy, kiedy dolar jest mocny jest złym pomys...
Mark as Played
September 16, 2022 58 mins
W ETF-y można inwestować na GPW, na rynkach europejskich oraz w USA. Można korzystać z brokerów polskich lub zagranicznych. Do dyspozycji są dwa rodzaje rachunków: zwykłe (opodatkowane) oraz emerytalne (IKE i IKZE). Gdzie inwestować w ETF i jak wybrać dom maklerski? Zapraszam serdecznie.
Mark as Played
W ostatnim czasie dyskusja wokół robo-doradców mocno rozgorzała. W blogosferze pojawiły się materiały, które w zasadzie zrównały ich z ziemią.

Z niektórymi zastrzeżeniami całkowicie się zgadzam, a w niektórych punktach krytyka powinna być nawet szersza.

Ale z drugiej strony, odniosłem wrażenie dalece niepełnego przedstawienia ich funkcjonalności i pominięcia ich zalet. Zalet, które niewątpliwie mają.

Pomimo, że sam nie korzystam z rob...
Mark as Played
Jeden z domów maklerskich wprowadził ostatnio jedną drobną zmianę, która oznacza, że możemy w końcu powiedzieć: istnieje możliwość, aby inwestować pasywnie ZA DARMO.

Ale nie ma różny bez kolców. Okazuje się, że każde rozwiązanie ma swoje wady, więc mimo, że ZA DARMO, to jednak dla wielu osób, to rozwiązanie może się to okazać NIEOPŁACALNE!. :)

Co to za broker, jaką zmianę wprowadził i na co trzeba uważać - wyjaśniam szczegółowo w nag...
Mark as Played
None
Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Crime Junkie

  If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

  Around the NFL

  NFL.com's "Around the NFL" crew (Gregg Rosenthal, Dan Hanzus and Marc Sessler) break down the latest football news, with a dash of mirth.

  Stuff You Should Know

  If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks, then look no further. Josh and Chuck have you covered.

  The Bobby Bones Show

  Listen to 'The Bobby Bones Show' by downloading the daily full replay.

Advertise With Us

For You

  Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

  Connect

  © 2023 iHeartMedia, Inc.