Co očekáváte od EU?

Co očekáváte od EU?

Co vy a já potřebujeme od Evropské unie? A co nám Evropa může reálně nabídnout? Naši novináři z celé EU se setkávají s evropskými občany, aby zjistili, co očekávají od EU v roce 2024 - a později.

Episodes

July 5, 2024 21 mins

Válka Ruska proti Ukrajině zjevně změnila bezpečnostní a obrannou politiku EU a zahájila novou éru pro Evropu. Dnes již známý výraz německého kancléře Olafa Scholze "Zeitenwende" neboli "historický zlom" je jistě výstižný, neboť vypuknutí války na evropském území donutilo všechny země EU přehodnotit svou obrannou strategii a investice.

Evropští představitelé i občané vyjádřili silnou podporu zlepšení obranyschopnosti Unie, což se j...

Mark as Played

Jedním z nejsilnějších nástrojů, kterými EU podporuje své občany, je schopnost zajistit jejich materiální blahobyt. Evropa se musí spojit, aby dokázala čelit hospodářským výzvám dneška i zítřka.

Pokračujeme ve zkoumání klíčových očekávání, která evropští občané od Evropské unie mají.

Schopnost EU zajistit svým občanům materiální blahobyt a prosperitu je samozřejmě prvořadá - je základem její e...

Mark as Played
May 21, 2024 20 mins
Co může EU udělat pro lepší řízení migrace? Společně s našimi partnerskými stanicemi pokračujeme ve zkoumání otázek, které by podle názoru evropských občanů měly být v centru pozornosti EU v příštích pěti letech. Jak uslyšíte v následujících hlasových nahrávkách z Chorvatska, Maďarska, Slovenska a Itálie, mezi tyto otázky patří i migrace.
Mark as Played

Dezinformace a z nich vyplývající oslabení důvěry vyvíjejí silný systémový tlak na evropskou společnost. V tomto významném volebním roce se více než kdy jindy určité hlasy snaží podkopat volební proces. V tomto díle se ptáme lidí v několika zemích EU - od Pobaltí po Portugalsko a od Bulharska po Itálii -, v čem vidí problém „dezinformací“.

Mark as Played
April 22, 2024 22 mins

Zemědělci žádají větší srozumitelnost SZP, méně byrokracie, účinnější podporu a obecně lepší zhodnocení své práce. To je nutné k "zasetí semen" potravinové bezpečnosti a udržitelnosti. V posledních měsících vyšli naši zemědělci do ulic, aby vyjádřili svou nespokojenost a znepokojení nad svým způsobem života a budoucností evropského zemědělství. Kromě těžké práce a prakticky žádné dovolené jsou životní podmínky mnoha z nich, zejména...

Mark as Played

Soudržnost, ekonomika, migrace, klima, obrana... co zajímá občany EU před volbami do Evropského parlamentu v roce 2024.

Mark as Played

Popular Podcasts

  Current and classic episodes, featuring compelling true-crime mysteries, powerful documentaries and in-depth investigations.

  Who Killed JFK?

  Who Killed JFK? For 60 years, we are still asking that question. In commemoration of the 60th anniversary of President John F. Kennedy's tragic assassination, legendary filmmaker Rob Reiner teams up with award-winning journalist Soledad O’Brien to tell the history of America’s greatest murder mystery. They interview CIA officials, medical experts, Pulitzer-prize winning journalists, eyewitnesses and a former Secret Service agent who, in 2023, came forward with groundbreaking new evidence. They dig deep into the layers of the 60-year-old question ‘Who Killed JFK?’, how that question has shaped America, and why it matters that we’re still asking it today.

  Las Culturistas with Matt Rogers and Bowen Yang

  Ding dong! Join your culture consultants, Matt Rogers and Bowen Yang, on an unforgettable journey into the beating heart of CULTURE. Alongside sizzling special guests, they GET INTO the hottest pop-culture moments of the day and the formative cultural experiences that turned them into Culturistas. Produced by the Big Money Players Network and iHeartRadio.

  On Purpose with Jay Shetty

  I’m Jay Shetty host of On Purpose the worlds #1 Mental Health podcast and I’m so grateful you found us. I started this podcast 5 years ago to invite you into conversations and workshops that are designed to help make you happier, healthier and more healed. I believe that when you (yes you) feel seen, heard and understood you’re able to deal with relationship struggles, work challenges and life’s ups and downs with more ease and grace. I interview experts, celebrities, thought leaders and athletes so that we can grow our mindset, build better habits and uncover a side of them we’ve never seen before. New episodes every Monday and Friday. Your support means the world to me and I don’t take it for granted — click the follow button and leave a review to help us spread the love with On Purpose. I can’t wait for you to listen to your first or 500th episode!

  The Dan Bongino Show

  He’s a former Secret Service Agent, former NYPD officer, and New York Times best-selling author. Join Dan Bongino each weekday as he tackles the hottest political issues, debunking both liberal and Republican establishment rhetoric.

Advertise With Us
Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

Connect

© 2024 iHeartMedia, Inc.