All Episodes

October 5, 2020 24 mins

Cinsiyet eşitliğine nispeten sıcak yaklaşan erkeklerin ev işlerini daha ziyade kadınlardan beklediğini biliyor muydunuz? Ya da erkeklerin büyük çoğunluğunun kadının çalışmak için eşinden izin istemesi gerektiğini savunduğunu? Peki şiddet uygulayan erkeklerin en büyük gerekçesinin öfkelerini kontrol edememek olduğunu biliyor muydunuz?

20/20'nin bu bölümünde Twentify ekibinden Elif Topçu ve Hazal Sülün'ün hazırladığı "Kadına Şiddet 2020 Araştırması"nı konuştuk. Erkeklerin ve kadınların şiddete bakış açılarındaki farkları, şiddetin neden ve nasıl bir iletişim yöntemi olduğu, evde/toplumda/işte kadın algısını sayılarla konuştuk. Keyifli dinlemeler!

 

[0:00] Şiddet her yerde

[4:23] Bahanem hazır: Öfkeliyim ben

[6:21] Hane mi aile mi?

[9:14] Bir iletişim biçimi olarak şiddet

[12:16] Yardım değil, iş bölümü

[14:22] Ücretsiz işçilik

[16:43] Hak verilmez, alınır

[18:18] İşte eşitlik (mi?)

 

* Twentify'ın "Kadına Şiddet Araştırmasında" ayrıntılı bulgulara ulaşabilirsiniz. https://www.twentify.com/tr/blog/kadina-siddet-arastirmasi-2020

* Ayrıca Bilge'nin bahsettiği kavramsal çerçeve konusunda ayrıntılı okuma için "Erkeklik: İmkansız İktidar" kitabına başvurabilirsiniz: Serpil Sancar, "Erkeklik: İmkansız İktidar" (Metis Yayınları)

Mark as Played

Advertise With Us

Popular Podcasts

Dateline NBC
Crime Junkie

Crime Junkie

If you can never get enough true crime... Congratulations, you’ve found your people.

Around the NFL

Around the NFL

NFL.com's "Around the NFL" crew (Gregg Rosenthal, Dan Hanzus and Marc Sessler) break down the latest football news, with a dash of mirth.

For You

    Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeart App.

    Connect

    © 2023 iHeartMedia, Inc.