All Episodes

September 1, 2020 48 min

U našich mikrofonů poprvé zasedli hosté ze dvou různých firem najednou. Ale nepotkali se tu náhodou! Ondra Brablc, technologický mág, který čerstvě vede operations Shoptetu, a Borek Bernard, zakladatel společnosti VersionPress, spolu totiž připravují vizi online obchodu budoucnosti. Světlo světa už brzy spatří jejich plně customizovatelný frontend a vizuální builder webu. „Bude se to celé skládat jako Minecraft,“ popisují oba kluci v této SCRIPTease show. 

Shoptet v současnosti využívá skoro 22 000 aktivních e-shopů a jeho plně škálovatelná infrastruktura je docela moloch: 1 000 fyzických jader CPU, 4 TB paměti, ale hlavně nespočet cool technologií ve stacku, o kterých je SCRIPTease především. 

Hot Tech Stack: Bash, Kubernetes, RabbitMQ, Nette, React, Next.js, Styled-JSX, GraphQL 

Tak pokračujte k pokladně (ano, souhlasím s obchodními podmínkami a chci odebírat SCRIPTease show 😀) a pak už se vydejte na vlny nerušeného poslechu tohoto tech talku s Ondrou ze Shoptetu a Borkem z VersionPressu. 

Share
Mark as Played

Chat About SCRIPTease

Advertise With Us

Popular Podcasts

Crime Junkie
Stuff You Should Know

Stuff You Should Know

If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

Fake Doctors, Real Friends with Zach and Donald

Fake Doctors, Real Friends with Zach and Donald

You know what's long, tedious and boring? Surgery. You know what isn't? This new podcast! Join Scrubs co-stars and real-life best friends Zach Braff and Donald Faison for a weekly comedy podcast where they relive the hit TV show, one episode at a time. Each week, these BFFs will discuss an episode of Scrubs, sharing behind-the-scenes stories and reminiscing on some of their favorite memories from filming. They’ll also connect with Scrubs super fans and feature beloved show cast members for exclusive interviews.

For You

    Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeartRadio App.

    Connect

    © 2021 iHeartMedia, Inc.