Niels havde tiltro til Støjbergs politiske projekt op til valget. Men den tiltro faldt i takt med valgkampen, hvor den konkrete politik, der skulle hjælpe Udkants- og Produktionsdanmark, var mangelfuld. Niels’ stemme endte med at gå til Morten Messerschmidt. Trods deres forskelligheder, synes Niels, at
Morten havde flere visioner og stærkere ideologi end Inger. Men kan og vil Morten Messerschmidt hjælpe med de udfordringer, som Niels, og mange andre af vores tidligere gæster, oplever i Udkants- og Produktionsdanmark?
Derudover skal vi tale med relativt nyvalgte til Folketinget, Steffen Larsen, som i dag sidder på borgen for Liberal Alliance. Steffen er en af de få med praktisk erhvervserfaring i Christiansborg. Han er el-installatør og har bl.a. bygget svinefarme. Han er oprindeligt fra Kolding, men i dag bor han i København. Ham skal vi også diskutere Udkants- og Produktionsdanmark med, og så skal vi diskutere visioner og fremtid for det borgerlige Danmark.