All Episodes

September 29, 2020 85 min

Není tajemstvím, že v technologickém podcastu SCRIPTease milujeme startupy. Honza Sechovec k nám sice dorazil z obřího korporátu, přesto jsme ani na vteřinu nepřemýšleli o tom, že bychom ho odmítli. Je totiž asi jediný člověk, který měl skoro pět let na vizitce napsáno Universal Digital Punker. Což by možná nebyl až takový punk, kdyby to nebylo v České spořitelně. 

Honza dlouhé roky chodil na schůzky vrcholového managementu i vedení tisícihlavého IT oddělení a trpělivě vysvětloval, co je to API, cloud nebo serverless. Tak trochu i díky němu a jeho inovačnímu hnutí dnes ve Spořce fungují moderní aplikace jako George, Moje zdravé finance, Friends 24 nebo Dohodnuto.cz. 

Hot Tech Stack: Java, JavaScript, Node.js, TypeScript, AWS, DynamoDB, Cognito, Angular, React 

Zajímá vás, jaké to je, být poslem inovací v jedné z největších firem v České republice? Tak to musíte zažít SCRIPTease s Honzou Sechovcem, Development Leaderem a stále tak trochu pankáčem z České spořitelny. A nezapomeňte nás odebírat. Dohodnuto? 😉

Share
Mark as Played

Chat About SCRIPTease

Advertise With Us

Popular Podcasts

Crime Junkie
Stuff You Should Know

Stuff You Should Know

If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks then look no further. Josh and Chuck have you covered.

Fake Doctors, Real Friends with Zach and Donald

Fake Doctors, Real Friends with Zach and Donald

You know what's long, tedious and boring? Surgery. You know what isn't? This new podcast! Join Scrubs co-stars and real-life best friends Zach Braff and Donald Faison for a weekly comedy podcast where they relive the hit TV show, one episode at a time. Each week, these BFFs will discuss an episode of Scrubs, sharing behind-the-scenes stories and reminiscing on some of their favorite memories from filming. They’ll also connect with Scrubs super fans and feature beloved show cast members for exclusive interviews.

For You

    Music, radio and podcasts, all free. Listen online or download the iHeartRadio App.

    Connect

    © 2021 iHeartMedia, Inc.